Nigerijští radikální islamisté ze skupiny Boko Haram v čele s Abubakarem Šekauem (uprostřed) na videozáběru z projevu k podpoře iráckému Islámskému státu. (13. července 2014) | foto: AP

Lidi zabíjeli jako hmyz, popisují svědci řádění islamistů z Boko Haram

  • 65
Nigérie se vzpamatovává z jednoho z nejhorších útoků radikálních islamistů z organizace Boko Haram. V buši na severovýchodě země stále leží těla obětí, podle úřadů je nebezpečné se k pozůstatkům vypleněného města Bagu přiblížit.

Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International tvrdí, že útok Boko Haram z minulého týdne byl pravděpodobně nejkrvavější v desetileté historii této organizace. Podle svědků ozbrojenci lidi zabíjeli jako „hmyz“.

Pětapadesátiletý farmář Yahaya Takakumi strávil se svou ženou čtyři dny na útěku buší. „Děkuji bohu, že jsme v bezpečí,“ říká. Neví, zda jeho čtyři děti, druhá manželka a starší bratr měli podobné štěstí jako on. „Cestou jsme viděli mrtvoly, hlavně na ostrovech Čadského jezera,“ řekl nigerijskému listu Premium Times.

Vraždění teroristů z Boko Haram podle něj pokračovalo i následující dny po masivním útoku na desetitisícové Bagu.  

Boko Haram

Radikálové z Boko Haram bojují od roku 2009 proti centrální nigerijské vládě a požadují zřízení chalífátu, který bude spravován podle zásad islámského práva šaría. V loňském roce spáchala tato organizace asi sto teroristických útoků, při nichž zemřelo na tři tisíce lidí.

Podle údajů OSN útoky Boko Haram vyhnaly z domovů 1,5 milionu lidí. Koncem května 2014 Rada bezpečnosti OSN zařadila Boko Haram na seznam teroristických organizací. Spojené státy tak učinily již o rok dříve.

Před islamisty prchl i pětadvacetiletý Ibrahim Gambo. Profesí řidič kamionu tvrdí, že v Baze byl v milici, která se snažila bojovat proti Boko Haram a dokonce několik bojovníků zajala i zabila. Říká, že jeho jednotka byla v kontaktu s nigerijskou armádou a ta jí nařídila město opustit.

Když utíkal do bezpečí, viděl, co za sebou teroristé zanechali. „Překročil jsem mnoho mrtvých těl, některá ležela pohromadě v buši, některá ležela o samotě. Viděl jsem mrtvé ženy i děti a dokonce i těhotnou ženu s rozřízlým břichem.“ 

Někteří uprchlíci se snažili přeplavat do sousedního Čadu. Čadské úřady požádaly OSN, aby jim pomohla přemístit asi tisíc lidí uvázlých na ostrově Kangala, kde vyhladovělí uprchlíci umírají.

Útěk obyvatel před Boko Haram:

8. ledna 2015

Nikdo neví, kolik je přesně mrtvých

Ani devět dní po prvním útoku teroristů v Bagu nemohly úřady pohřbít těla obětí. „Není to bezpečné,“ řekl CNN Musa Alhaji Bukar, vysoce postavený vládní úředník v oblasti. Do zasažených vesnic nevkročily žádné týmy záchranářů a hrobařů. 

„Stále se snažíme zjistit, co se přesně stalo a kolik lidí zabili,“ řekl agentuře AP Daniel Eyre, odborník Amnesty International na Nigérii. Někteří svědci se domnívají, že zemřelo nejméně 500 lidí, první zprávy uváděly dokonce až dva tisíce mrtvých.

Armáda uvedla, že při útoku na Bagu zemřelo čtrnáct vojáků a třicet bylo zraněno. „Bezpečnostní síly rychle odpověděly a letecky zaútočily na cíle militantů. Jednotky zapojené v operaci se snaží oblast získat zpět,“ řekl mluvčí národní bezpečnosti Mike Omeri.

Podle Eyreho Bagu zůstává od soboty 3. ledna pod kontrolou islamistů. Což potvrzuje i jeden z obyvatel města Abubakar Gamandi, který z telefonických hovorů s lidmi z okolí usuzuje, že žádný voják se v oblasti neobjevil.

Svět by se měl spojit podobně jako kvůli Francii

Současný prezident Goodluck Jonathan se k ofenzivě islamistů na severovýchodě země nevyjádřil. Podle pozorovatelů ho asi více zajímají prezidentské a parlamentní volby, které budou v únoru.

Ostré prohlášení však vyslal do světa nigerijský arcibiskup Ignatius Kaigama. Obvinil světové společenství, že hrozbu Boko Haram ignoruje. Nigérie podle něj potřebuje podobnou podporu jako se dostalo Francii minulý týden v souvislosti s útoky v Paříži (o nich se dočtete zde).

„Musíme zmobilizovat podobný zájem nejenom když někdo zaútočí v Evropě, ale také když se to stane v Nigérii, v Nigeru nebo v Kamerunu,“ řekl Kaigama BBC.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue