Snímek ze 4. prosince 1977 zachycuje korunovaci Jeana Bedela Bokassy císařem Středoafrického císařství.

Snímek ze 4. prosince 1977 zachycuje korunovaci Jeana Bedela Bokassy císařem Středoafrického císařství. | foto: Profimedia.cz

Své odpůrce házel krokodýlům, vraždil děti. Teď císaře-kanibala rehabilitovali

  • 103
Středoafrická republika slaví 50 let od nabytí nezávislosti a prezident země využil této příležitosti k rehabilitaci jednoho z nejkrvavějších afrických diktátorů - Jeana Bedela Bokassy. Byl to veliký stavitel, prohlásil Francois Bozize o někdejším samozvaném císaři, jenž proslul svou krutostí a údajným kanibalismem.

Ve Středoafrické republice se po získání svobody málokterý prezident dostal k moci demokratickou cestou, jeden po druhém se svrhávali a puč střídal puč. Vůbec nejhorším vládcem byl Jean Bedel Bokassa.

Jeho čtrnáct let trvající diktaturu provázelo krveprolití - týrání a vraždění odpůrců režimu a kruté zacházení s lidmi (třeba zlodějům se odřezávaly uši). Obviňovali ho dokonce z toho, že své politické oponenty házel krokodýlům v soukromé zoo a jejich zbytky pak pojídal.

Bokassova krutovláda začala po převratu v roce 1965. Když mu o dvanáct let později nebyl dost titul doživotního prezidenta, nechal se v opulentní korunovaci prohlásit císařem.

Jean Bedel Bokassa na snímku z roku 1986

Jean Bedel Bokassa na snímku z roku 1986

Dlouho jím ale nezůstal, o tři roky později zemi zachvátil další převrat a Bokassu svrhl jeho předchůdce David Dacko, který mu tak oplatil stejnou mincí své sesazení. Stalo se to poté, co císařovy gardy pobily stovku protestujících dětí, jimž se nelíbilo, že musí kupovat do školy drahé uniformy šité výhradně firmou jedné z prvních dam.

Bokassa nejprve prchl do Francie, ale po čase se vrátil, aby stanul před soudem. V roce 1988 si vyslechl rozsudek smrti, který mu ovšem soud později změnil na doživotní vězení. O pět let později byl opět na svobodě, tehdejší prezident Andre Kolingba, který svrhl Dacka, ho z vězení propustil. V roce 1996 život krutého diktátora ukončil infarkt.

Byl to veliký stavitel, prohlásil o diktátorovi prezident

Ve středu Bokassu rehabilitoval současný prezident Středoafrické republiky Francois Bozize, který se k moci dostal v roce 2003 - jak jinak - převratem. A před tím sloužil po diktátorově boku coby jeho asistent, podotkla agentura AFP.

Bokassa byl syn národa uznávaný všemi jako veliký stavitel, prohlásil u příležitosti 50. výročí získání nezávislosti Francois Bozize. "Postavil zemi, ale my jsme zničili, co vybudoval," dodal.

"Dnešní rehabilitace Jeana Bedela Bokassy (...) je uznáním jeho služby národu, podotkl mluvčí vlády Fidele Ngouandjika v telefonátu s agenturou AFP. "Všichni vědí, co Bokassa udělal ve Středoafrické republice," podotkl s poukazem na někdejší velkolepé budovy v zemi.

Příbuzní dětí povražděných v roce 1979 okamžitě vládní rozhodnutí zkritizovali jako urážku obětí Bokassova režimu. "Je to politické rozhodnutí. Tato rehabilitace nás - oběti - nezastaví od požadavků na dodržení našich práv. Stále požadujeme odškodnění, reagoval Henri Dondra, šéf asociace, v níž jsou sdruženi příbuzní zabitých dětí.

Středoafrická republika


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video