Letiště Ruzyně přejmenované podle návrhu Fera Feniče

Letiště Ruzyně přejmenované podle návrhu Fera Feniče | foto: Fero Fenič

Své letiště má i Arafat, naléhá Fenič. Petici za to Havlovo poslal vládě

  • 646
Režisér Fero Fenič poslal premiérovi Petru Nečasovi petici za přejmenování ruzyňského letiště. Nazvat vzdušný přístav po zesnulém prezidentovi Václavu Havlovi chce více než 80 tisíc signatářů. Zvolil ale i pochybný argument, když do výčtu osobností, jejichž jména nesou letiště, zahrnul Jásira Arafata.

"Jako předsedu vlády, která zastupuje zájmy České republiky v akciové společnosti Letiště Praha, si Vás jménem (podepsaných 80 tisíc) občanů dovolujeme požádat, aby vstupní brána do naší země, kterou ročně projde více než 12 milionů lidí, dostala jméno Václava Havla," napsal Fenič premiérovi.

Jásir Arafat

Jásir Arafat

Jeden z nejznámějších palestinských vůdců. Roku 1959 založil organizaci Fatah, která patří dodnes mezi klíčové frakce. Od roku 1969 vedl Organizaci pro osvobození Palestiny.

Nikterak nevystupoval proti teroristickým útokům, které Palestinci za jeho šéfování podnikli. O některých možná nevěděl, řadě z nich zřejmě nebránil vědomě (podle BBC podnikl Fatah v roce 1969 přes 2 400 teroristických útoků).

Za jeho vedení terorizovali Palestinci Jordánsko a snažili se svrhnout tamní monarchii. Vyprovokovali dvě izraelsko-libanonské války, útočili i v Evropě.

Roku 1988 se Arafat zřekl terorismu a snahy zničit Izrael. Dostal Nobelovu cenu míru. Odmítl izraelský návrh na stát v hranicích z roku 1967, ale bez vých. Jeruzaléma. Čelil obvinění z korupce a postupně začal platit spíš za překážku míru. Zemřel v roce 2004.

Mezi osobnostmi, po nichž je pojmenované nějaké letiště, nicméně zahrnul i vůdce palestinských teroristů a pozdějšího předáka samosprávy Jásira Arafata. Ten za svého života na rozdíl od Havla dostal i Nobelovu cenu míru, za mnohé své kroky ale čelil výrazné kritice. Argumentace zrovna Arafatem je tedy sporná.

V dopise Fenič vysvětluje, že chystaný zákon oceňující přínos Václava Havla svobodě a demokracii nebyl doplněn žádným konkrétním činem uznání.

Premiér Petr Nečas na tiskové konferenci uvedl, že vláda bude rozhodovat o možném přejmenování letiště spíš až na začátku jara. Zopakoval, že je nutný souhlas Havlovy rodiny. Vdova Dagmar už před časem souhlasila (petice za přejmenování letiště je zde).

Havel již za svého života obdržel obě nejvyšší státní vyznamenání, tedy Řád Bílého lva i Řád T. G. Masaryka. Proto nyní řada lidí přemýšlí, zda mu nevyjádřit vděk pojmenováním nějaké instituce.

"Letiště je důstojné, viditelné a nadnárodní místo, které symbolizuje naši dobu stejně jako rozhodnutí našich předků v případě Masarykova nádraží i naši zemi. Je křižovatkou cest, svobodného pohybu lidí i myšlenek, prolínání a potkávání se národů, symbol zbourání hranic, návratu svobody i zviditelnění země. Pro cizince je prvním místem, přes které do naší republiky vstupují," argumentuje Fenič.

Na internetu je také petice, žádající naopak, aby letiště podle Václava Havla pojmenováno nebylo. Ke čtvrté hodině odpoledne měla necelých 15 700 podpisů.

Že nerad létal? Masaryk měl rád koně a taky má nádraží

Které osobnosti si "vysloužily" letiště

Konrád Adenauer - Kolín nad Rýnem (Něm.)
M. R. Štefánik - Bratislava (Slovensko)
Jan Pavel II. - Krakov (Polsko)
Charles de Gaulle - Paříž (Francie)
Mustafa Kemal Atatürk - Istanbul (Turecko)
David Ben-Gurion - Tel Aviv (Izrael)
Bénazír Bhuttová - Islámábád (Pákistán)
Rafík Harírí - Bejrút (Libanon)
Indíra Gándhíová - Dillí (Indie)
J. F. Kennedy - New York (USA)
Ronald Reagan - Washington (USA)
Jásir Arafat - Gaza (Palestina)
Kingsford Smith - Sydney (Austrálie)
Čingischán - Ulánbátar (Mongolsko)
John Lennon - Liverpool (Velká Británie)
Leonardo da Vinci - Řím (Itálie)

Výčet je souhrn příkladů, ne úplný seznam.

Tvrdí také, že Letiště Praha nemá nyní žádné jméno, takže by nešlo o přejmenování, ale o pojmenování. A v dopise vládě připomíná, že Rada hlavního města Prahy už jeho záměr podpořila.

Poté, co se objevila myšlenka pojmenovat po zesnulém prezidentovi letiště, Havlův někdejší osobní tajemník Vladimír Hanzel tento nápad zpochybnil. Řekl, že Havel nerad létal.

Fenič na to má odpověď. "Naši předkové, když stáli před obdobným úkolem, rozhodli stejně. Ve své době byla symbolem společenského pokroku železnice, a tak pojmenovali centrální pražské nádraží po prezidentu Tomáši Garriguovi Masarykovi, i když měl raději jízdu na koni," argumentuje.

O jednom z prvních přejmenování nějaké instituce podle Václava Havla rozhodli v Poděbradech. Jméno zesnulého dramatika a politika zde ponese základní škola (celý článek o škole v Poděbradech čtěte zde)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue