Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Své děti jsem k topení nepřivazovala, nemáme ani obojek, hájí se učitelka

  • 33
Liberecký okresní soud řeší děsivý případ týrání dětí. Dvaačtyřicetiletá žena, která dvacet let pracovala jako učitelka na základní škole, měla svého syna s nasazeným obojkem přivazovat k topení a zavírat jej do malé místnosti s kotlem a matrací. Násilí se dopouštěla i na své dceři. Hrozí jí za to až osm let vězení.

Žena však jakoukoli vinu popírá, přesto se před soudem několikrát neubránila slzám. Verzi o týrání však podporuje svými výpověďmi řada svědků, včetně učitelek z mateřské nebo základní školy.

Děti nepřímo potvrdily nepřiměřené trestání. "Mamka mě zkoušela a za každou věc, kterou jsem nevěděl, jsem dostal vařečkou. Od bití jsem měl hodně modřin. Hodněkrát mi nadávala, že jsem debil," vypověděl syn v přípravném řízení.

"Mamka mě někdy poslala spát do kotelny i přes noc. Když mě bila vařečkou, držela jsem, protože jsem se bála. Myslím, že to nebylo v pořádku," vypověděla zase dcera.

dominantní matka

Policie si pro učitelku přijela přímo do školy v červnu 2009. O případu se dozvěděla na základě anonymního udání. Obžalovaná před soudem přiznala, že byla vychována přísným otcem. Posudek ženu popisuje jako osobu s dominantním vystupováním a egocentrickými rysy.

Obžalovaná žena tvrdí, že děti výrazněji potrestala jen dvakrát. Jinak jim prý spíš zakazovala televizi nebo počítač. O údajném přivazování syna obojkem k topení říká, že je to nesmysl.

"Doma jsme neměli psa ani obojek, mám jen kočku. Nevím, kde to vzali," divila se žena.

Podlitiny, které děti mívaly, prý zase souvisely se sportem. "Syn se běžně pral, sportoval, všechno dělal s vervou," odmítala žena tvrzení obžaloby. V malé místnosti s kotlem prý syn jako malý spával. "Často plakal a po obědě by rušil spánek sestry. Nechodil tam za trest, spal tam jen do čtyř let. Teď už mají svůj pokojíček," hájila se.

Děti si následky ponesou do života, domnívá se psycholog

Podle psychologa trpí syn v důsledku nepřiměřeně tvrdé a citově chudé výchovy neurózou s poruchami chování. Podle něj hrozí, že bude podobné vzorce chování v budoucnu praktikovat i na svých dětech.

"Děti mají trvalý strach z trestů, nepřijetí a neúspěchu. Tato atmosféra je horší než samotný občasný trest," uvedl doktor Tauš. V posudku ale nedoporučil segregaci od matky. Obě děti se svými rodiči žijí.

Na případu je zarážející zejména to, že se týrání měla podle obžaloby dopouštět od roku 2000 až do roku 2009, kdy skončila v cele předběžného zadržení. Do té doby si sice učitelky v mateřské i základní škole všimly podlitin nebo se dozvěděly o nestandardním trestání, nikomu to ale nehlásily.

"Přišly jsme na nepřiměřené bití. Dcera nám řekla, že byl její bratr přivazován obojkem. Matka to tehdy potvrdila, prý si chtěl hrát na psa. K dětem byla velmi chladná, nikdy je nevzala za ruku. Na druhou stranu ale vede děti k samostatnosti," řekla tehdejší ředitelka mateřské školy.

U výslechu zároveň přiznala, že nic nehlásila a pokládala to za své selhání.

,

Video