Brazilská trojice uzavřela občanský svazek. Ilustrační foto

Brazilská trojice uzavřela občanský svazek. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Rodina už není co dřív, řekla notářka a posvětila svazek muže a dvou žen

  • 65
Brazílii překvapil případ muže a dvou žen, kterým notářka schválila občanský svazek. Podle úřednice se pohled na rodinu mění, takže svazek o třech členech by neměl být nic neobvyklého. Krok se setkal s masivní kritikou právníků i náboženských organizací.

Trojici dala rodinná práva notářka Claudia do Nascimento Dominguesová z brazilského Sao Paula. Muž a dvě ženy tak mohou vystupovat jako partneři v občanském svazku.

Podle Dominguesové není na takovém svazku nic neobvyklého a podle zákona může existovat. "Nevymýšlíme nic nového. Jen uznáváme to, co tu odjakživa existovalo," nechala se slyšet. Svazek byl prý uznán už před třemi měsíci, teprve nyní se ale o něm dozvěděla veřejnost, informuje britská BBC.

Hlavní smyslem jejich svazku byla ochrana práv v případě, že by jeden z trojice zemřel. "Ať už je to dobře, či ne, to, co jsme dříve považovali za rodinu, už v dnešní době jako rodina nefunguje," hájí se Dominguesová dále.

Trojice, která odmítla s médii komunikovat, takhle žije už tři měsíce v Rio de Janeiru. Má společný bankovní účet i všechny výdaje.

Je to ilegální, zní z komise pro rodinu

BBC se k případu vyjádřila brazilská právnička Regina Beatriz Tavaresová da Silva, která je předsedkyní brazilské Komise pro práva rodin. Považuje takový krok za ilegální a totálně absurdní. "Je to úplně v rozporu s brazilskými hodnotami," rozohnila se.

Doplnila, že takový svazek, proti kterému mezitím začaly protestovat i nejrůznější brazilské náboženské organizace, nemůže zůstat v platnosti a nejspíš bude brzy zrušen.

BBC dodává, že není jasné, jak k podivnému svazku přistupovaly běžné instituce, se kterými během uplynulých tří měsíců musela trojice přijít do styku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video