Svatba v oblacích, či pod vodou? Klidně

  • 1
Olomoucký kraj - Potápěčským kurzem či parašutistickým výcvikem by možná měli projít oddávající na radnicích. Od 1. června letošního roku totiž platí nový zákon o matrikách a podle něj se snoubenci mohou nechat oddat i na těch nejnemožnějších místech, která si budou přát. Tedy klidně pod vodou, v lese, v zoo, na vrcholku kopce nebo třeba při seskoku padákem.

"Hlavně tam nesmí nikde být kupka hnoje nebo pobíhající slepice mezi svatebčany. Obřad by měl mít důstojný ráz a nesmí při něm chybět státní znak," řekla jesenická matrikářka Marie Nováková.

"Snoubenci zatím naštěstí využívají nového zákona jen pomálu," shodují se matrikářky v kraji. Největší zájem tak je stále o hrady a zámky, jako je Bouzov, Náměšť, Jánský vrch či Šternberk. "Obávám se ale, že vlna zájmu o originální svatby teprve přijde," povzdechla si zástupkyně matrikářky v Mohelnici Jitka Tomčalová.

Nakolik budou oddávající ochotni splnit zvláštní požadavky snoubenců, se však úřad od úřadu liší. "Oddávali jsme už dvakrát v jeskyni a teď nás čeká svatba na zahradě jednoho domu. Nedělal by mi ale problémy ani seskok padákem, pokud si to někdo bude přát. Jsem totiž vysloužilý paragán," tvrdí hranický starosta Rudolf Novák.

Tolik odvahy starosta Jeseníku nemá: "Ne že bych už nezvládl vylézt do koruny stromu, pokud se tam bude chtít někdo vdávat, ale myslím, že obřady by měly mít svou důstojnost. A sem seskok padákem asi nepatří. Nehledě na to, že jsem jako správný Hanák trochu rozvláčnější, takže z letadla by mě nikdo nedostal," vysvětlil Jiří Krátký (ČSSD).

Zato v Šumperku už oddávající ochotně vyrazil za svatebčany do lesa a v Branné má matrikářka za sebou už i svatbu na louce. "A bylo to moc hezké, pěkný výhled i počasí vydrželo. Snoubenci bydlí v Praze, takže krásná horská louka je pro ně vzácností. Tak jsme jim pomohli splnit sen," popsala matrikářka Miloslava Burešová.

"Já už se při podepisování žádosti z legrace snoubenců ptám, kdeže chtějí svatbu, a zároveň doufám, že je nenapadne chtít ji třeba u rybníka," tvrdí matrikářka ze Zábřehu Věra Brlíková. "Každý speciální požadavek totiž nese spoustu starostí a často i požadavky na vybavení, které nemáme. Tak například jeden pár chtěl mít svatbu v letadle, ale když jsme jim vysvětlili, co by to všechno obnášelo, tak si to rozmysleli," dodala žena.

Rozmlouvací taktiku volí také na olomoucké radnici. "Z těch šesti set svateb ročně by si tak 550 párů přálo mít sňatek na zahradě. V amerických filmech to vypadá hezky, jenže to je zaprvé jen film a zadruhé tam léta existují firmy, které všechno zařídí, pomalu včetně počasí.

Teď zrovna jsme se pokoušeli vysvětlit páru, který se chtěl brát v zahrádkářské kolonii, že svatba za zvuku sousedovy sekačky na trávu a křiku sousedčiných dětí nebude to pravé. Navíc – nevěsta zplihlá deštěm je sice krásná, ale zplihlý ženich ne," řekl matrikář z olomouckého magistrátu, který si nepřál být jmenován.

Čím dál větší zájem je také o svatby v jeskyních, z čehož jejich správci moc velkou radost nemají. "Volá nám kvůli tomu spousta lidí," potvrdila vedoucí správy Zbrašovských aragonitových jeskyní Barbora Šimečková. "Jenže jeskyně nejsou obřadní síň. S ozvučením, hudbou a vším ostatním je spousta starostí, navíc se sem vejde jen šestnáct svatebčanů, a to lidé nechtějí pochopit, že nejsme nafukovací. Nechceme mít z jeskyní cirkus. Ty tu nejsou pro pořádání svatebních obřadů pro lidi, kteří chtějí za každou cenu originální svatbu," dodala Barbora Šimečková.

Místo, které si snoubenci ke své netradiční stavbě vyberou, tak úřad vůbec nemusí povolit. "Snoubenci se sice mohou odvolat, ale na všechno jsou dlouhé čekací lhůty. V televizi se sice stále ukazuje, kde všude je možné mít svatbu, konečné slovo však má přeci jen úřad sám," upozornila matrikářka Zlatých Hor Hana Vaďurová.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue