Svatba romské princezny šokovala svět

  • 27
Je jí dvanáct let a měla by si hrát s panenkami. To už jí teď nemá být dopřáno. Romská "princezna" Ana Marie z Rumunska se musela na příkaz otce, romského "krále", vdát za chlapce, který je o tři roky starší. Působivé fotografie z obřadu obletěly svět, jenže brzy nato se dostavila pobouřená reakce.

Představitelé Evropské unie a ochránci lidských práv požádali Rumunsko, aby proti sňatku z donucení zasáhlo a pokusilo se o dívku postarat. Událost se tak stala mezinárodní aférou a podnětem k řadě diskusí.

Ve městě Sibiu se rozběhlo policejní vyšetřování, které má prokázat, zda měli dívka a chlapec sexuální styk. "Vyšetřujeme to jako sex s nezletilou osobou," prohlásil nejmenovaný policejní důstojník.

Pokud se obvinění prokáže, může být dívka umístěna do ústavu. Svatba je podle vyjádření rumunských úřadů neplatná. Po romské princezně se navíc slehla zem. Romská komunita se obvinění brání a argumentuje tím, že tak to mezi Romy chodí už po staletí.

"Jako správný otec vím, co je dobré pro mé děti. Jsou tu nějaké zákony, které musí být dodržovány. My Romové máme tradici sezdávat naše děti, i když jsou nezletilé," prohlásil dívčin otec.

Rumunsko pobouřila romská svatba
Jejich příběh není ojedinělý, vyvolal však protesty Evropské unie a ochránců lidských práv. Vše tak trochu připomíná děj proslulého filmu Emira Kusturici Bílá kočka, černý kocour. Neodehrála se však na filmovém plátně, ale v rumunském městě Sibiu.

Dvanáctiletou Anu Marii, dceru romského krále Florina Cioaby, rodina donutila, aby se vdala za chlapce o tři roky staršího. Bránila se, plakala, dokonce utekla před obřadem z kostela, otec ji však přivlekl zpět a přinutil ji, aby řekla své "ano".

Jako důkaz, že se manželství naplnilo, ukázala později ženichova rodina svatebním hostům zakrvavené prostěradlo. "Dívka se podrobila svému osudu," prohlásila mluvčí cikánského krále Dana Chendeaová.

Romská princezna je nyní podle tradice dospělá. Musí opustit školu a začít se starat o chod domácnosti. O jejím sňatku otec rozhodl, když jí bylo sedm let. Dohodu mělo zpečetit 500 zlatých mincí, napsala internetová verze BBC.

"Jde o hluboké porušení práv dítěte," stojí v prohlášení rumunské advokátky Emmy Nicholsonové. "Je to kriminální čin, pokud někdo přinutí nezletilé dítě k sexuálnímu styku nebo ke svatbě," řekla agentuře Reuters.

Pohlavní styk je v Rumunsku legální od patnácti let, svatba pak od šestnácti let, pouze však s povolením rodičů. Protesty Evropské unie a obhájců lidských práv rozhýbaly rumunské úřady. Policie, státní zástupce a organizace zabývající se ochranou práv dítěte navštívili ženichův dům. Anu Marii tam však nenašli.

"Vyšetřujeme to jako sex s nezletilou osobou," řekl agentuře AP policejní důstojník, který si nepřál být jmenován. Pokud navíc vyšetřování prokáže, že došlo k sexuálnímu styku, může být dívka umístěna do ústavu. Svatba je navíc podle vyjádření rumunských úřadů neplatná.

Romská komunita se brání. Dětské svatby patří k odvěké tradici Romů. "My se ženíme už stovky let ve věku od jedenácti do čtrnácti let. Já sám jsem se ženil ve třinácti letech," prohlásil nevěstin bratr Dorin Cioaba. Ke znásilnění dívky podle něj nedošlo. "Jde o normální věc, která se děje na každé svatbě," dodal.

Úřady se v Rumunsku k podobným romským zvykům stavějí shovívavě. Svatba však vyvolala pohoršení i zde. "Zahrávají si s životem lidské bytosti. Ta dívka možná chtěla od života něco jiného," řekl agentuře AP počítačový expert Valentin Militaru v Bukurešti.

V České republice by nemohlo k něčemu podobnému dojít. "Nikdo by je nesezdal. Mnoho romských párů však žije bez svateb, pro ně to není instituce," říká Zdeněk Uherek z etnologického ústavu Akademie věd.

Poselství unie zní jasně: pokud se chce Rumunsko v roce 2007 stát součástí "sjednocené Evropy", musí ve své zemi zavést západní standardy a rovněž zasáhnout ve věci nešťastné Romky Any Marie.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video