Svatá Ludmila už lidi ohrožovat nebude

  • 4
Vinohrady - Farnostem chybějí peníze na údržbu kostela. Dotace státu jsou nedostatečné. Některé chrámy čekají na nutné opravy léta, dokud nezačnou ohrožovat bezpečí lidí. Ještě tento týden by měly být alespoň dočasně zajištěny poškozené gotické fiály na věži kostela svaté Ludmily na pražském náměstí Míru. Koncem prosince dokonce hrozilo, že se ozdobné zakončení pilířů zřítí z asi čtyřicetimetrové výšky.

V úterý odpoledne ke kostelu dorazili hasiči. "Pomocí vysunovacího žebříku jsme věžní ozdobu, která vážila tak dvě stě kilogramů, provizorně zabezpečili. Místo jsme také zabezpečili do příjezdu policistů," sdělil iDNES hasič Martin Kavka ze serveru Požáry.cz.

Tento týden rozsah poškození zkontrolují restaurátoři za asistence horolezců. "Poté se rozhodneme, jestli části, které roztrhal mráz, sundáme, nebo pouze zajistíme sítí. Vyčíslíme také přesný rozsah potřebných oprav," řekl vedoucí stavebního odboru arcibiskupství Václav Soukup.

Potom by měly zmizet i výstražné pásy hasičů a městské policie, které veřejnosti zakazují vstup do ohroženého prostoru pod věží. "Padly i návrhy, abychom kostel jednoduše oplotili, to se nám však zdálo nedůstojné," uvedl Soukup. Komplexní, již delší dobu plánované opravy, začnou teprve na jaře, až se zlepší počasí.

Farnost však na rekonstrukci levé věže peníze nemá, a tak čeká na výsledek žádosti o dotaci na magistrátu či finanční pomoc od radnice druhé městské časti.

Magistrát na opravy církevních památek ročně uvolňuje kolem dvaceti milionů korun, další prostředky může církev čerpat také z fondů ministerstva kultury. Stát například na exteriéry kostelů přispívá ročně zhruba třiceti miliony. Podle Soukupa to však pokryje nanejvýš čtvrtinu částky, kterou údržba kostelů v pražské diecézi vyžaduje.

Například již čtyři roky farnost u kostela sv. Jindřicha neúspěšně žádá magistrát o dotaci. V roce 1999 se zde při bouřce nebezpečně odchýlil kříž na střeše a hrozil zřícením. "Museli jsme ho proto za asistence hasičů sundat. Poté se ukázalo, že dřevěný úchyt kříže byl zcela prohnilý," popisuje farář Vladimír Kelnar operaci, která hasičům zabrala osm hodin.

Opětovné osazení kopie zrezivělého kříže, který zatím leží ve farní zahradě, by podle odhadů kněze přišlo na necelých čtyři sta tisíc korun. Kostel však také potřebuje opravit střechu, vyměnit prosolené omítky či několik vydrolených kamenů. Práce celkem za dvanáct milionů.

"Jelikož nemáme žádné hospodářské zázemí, musíme spoléhat pouze na pomoc státu. Ta je však mizivá, přestože církevní památky významnou měrou přispívají k turistickému ruchu ve městě," konstatuje páter Kelnar. Podle jeho názoru potřebují podobné opravy dvě třetiny pražských kostelů.

Karlínští pamětníci dosud vzpomínají na zřícení osmisetkilogramového kříže z cyrilometodějského chrámu v šedesátých letech. Dosud jej na věži nahrazuje laminátová kopie. Žádný ze zhruba dvou set církevních objektů na území hlavního města však podle Soukupa nyní v havarijním stavu není.

Chátrají však kostely, které byly odsvěceny za josefínských reforem a nyní jsou ve vlastnictví státu či města. Jelikož milionové finanční injekce v pokladnách scházejí, majitelé je nezřídka pronajímají zájemcům, kteří jsou ochotni investovat do nutné rekonstrukce. Výsledky jsou různé. Pokud má památka štěstí, zrodí se zde multikulturní prostor s rukopisem proslulého architekta jako v případě kostela sv. Anny, pokud ne, vznikne disneylandová atrakce jako v případě michalského chrámu na Starém Městě.

Po bouřce před čtyřmi roky se kříž na střeše kostela svatého Jindřicha vychýlil a hrozil zhroucením. Proto jej musela farnost na své náklady odstranit. Na opětovné osazení čeká kříž na farní zahradě, potřebné peníze však stále chybějí. (6. ledna 2003)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video