Předseda Městského soudu v Praze Jan Sváček

Předseda Městského soudu v Praze Jan Sváček | foto: Petr Novotný, MF DNES

V senátním výboru chyběl Sváčkovi k nominaci do Ústavního soudu 1 hlas

  • 14
Předseda Městského soudu v Praze Jan Sváček o jeden hlas nezískal podporu senátního výboru pro lidská práva pro zvolení ústavním soudcem. Začátkem srpna ale jeho nominaci těsně podpořil vlivnější senátní ústavně-právní výbor. Definitivně o Sváčkově nominaci rozhodne Senát ve středu.

Sváček výborem pro lidská práva neprošel o jeden jediný hlas. V tajných volbách po půlhodinovém projednávání jeho nominace dostala čtyři hlasy z osmi možných.

Začátkem srpna Sváček získal v ústavně-právním výboru pět hlasů od devíti přítomných členů. V Ústavním soudu by mohl nahradit Dagmar Lastoveckou, které letos končí mandát. Začátkem srpna prezident jmenoval ústavními soudci Pavla Rychetského, Ludvíka Davida a Kateřinu Šimáčkovou. Doplnil tak patnáctičlenný soudní sbor (více čtěte zde).

Sváčka navrhoval už Klaus

Sváčka už loni v únoru mezi ústavní soudce neúspěšně navrhoval tehdejší prezident Václav Klaus. Tehdy jeho zvolení nepodpořil ani jeden ze senátních výborů a v horní komoře mu nakonec scházely dva hlasy.

Sváčkovu opakovanou nominaci někteří senátoři otevřeně kritizovali včetně členů ČSSD, která má v horní komoře většinu, jiní ale možnost zvolení na druhý pokus označovali za otevřenou.

Prezident Miloš Zeman se rozhodl Sváčka nominovat znovu jako uznávaného odborníka na trestní právo. Opakovanou nominaci zdůvodnil loňskou obměnou třetiny Senátu i obměnou Ústavního soudu. "Podle mého názoru Ústavní soud nemá v současnosti dostatečné zastoupení v oblasti obecné justice," uvedl prezident ve svém nominačním dopisu.

Mezi hlavní kritiky Sváčkovy opětovné nominace patřil Jiří Dienstbier (ČSSD). Označil ji za nevhodnou a za "jakési pohrdání Senátem" ze strany Zemana, proti kterému kandidoval v prezidentské volbě.

Proti vyjádření Dienstbiera se ohrazovali zástupci ODS. Dienstbier poukazoval na Sváčkovy kontakty například s pražským podnikatelem Tomášem Hrdličkou, právníkem a exministrem spravedlnosti Pavlem Němcem či na členství v Lions clubu, ve kterém byl i odsouzený lékař Jaroslav Barták (o Bartákovi najdete vše zde). Sváček k tomu mimo jiné uvedl, že Hrdličku přes deset let neviděl a Lions club po krátkém členství opustil.

Proti Sváčkovu zvolení se postavila také iniciativa Vraťte nám stát. Tvrdí, že Sváček je nedůvěryhodným a k funkci ústavního soudce nezpůsobilým kandidátem. Dříve podle iniciativy vědomě a prokazatelně lhal o své komunistické minulosti a odmítal zpřístupnit informace o minulosti soudců.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue