Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Suverénní úplatkář neuspěl, u soudu ale dojal i žalobce a dostal podmínku

  • 79
Třiašedesátiletý šéf instalatérské firmy Ladislav Sterenčák se třikrát pokusil uplatit ředitele poličské knihovny Jana Jukla. Ten však odolal a vše nahlásil policii. Pomohl tak ukázat na praktiky, které jsou zřejmě v branži běžné.

Jukl na podezřelé praktiky šéfa firmy upozornil hned po první schůzce. Další pokusy tak mohli policisté natočit na skrytou kameru. Záběry potom promítli u soudu.

Na záběrech skryté kamery, kterou namontovali do kanceláře ředitele knihovny v Poličce Jana Jukla, je šéf svitavské instalatérské firmy Ladislav Sterenčák. Právě se pokouší mladého nezkušeného ředitele, který do funkce nedávno nastoupil, zasvětit do techniky uplácení.

"Dívejte se, nabídneme nějakou provizi. Buď se využije v rámci organizace, nebo si to nechá ředitel, to je jeho věc. Dělá to dvě až tři procenta... Bylo by to kolem 10 tisíc korun," říká Sterenčák na policejních záběrech, které si v pondělí přehráli soudci ve Svitavách.

Když se ředitel na nabízený úplatek netvářil ani na třetí schůzce, Sterenčáka to skoro pobavilo: "Vy na to nejste? Ale pokud byste potřeboval peníze dopředu, tak vám je dovezeme," řekl.

Úplatek nabízel tónem, jako by mluvil o drobném technickém detailu zakázky. Jako kdyby neexistovalo žádné riziko. Sterenčák nabízel úplatek tak samozřejmě, že i podle žalobce a soudce zřejmě vycházel z pravidel běžných v branži.

"Můžeme se dohadovat, zda je to záležitost běžná nebo ojedinělá. Já se obávám, že je to záležitost běžná," uvedl předseda Okresního soudu ve Svitavách Bohumil Kotala.

Sterenčák se před soudem hájil tím, že nabízel jen sponzorský příspěvek. Potvrdil však, že by ho zaplatil jedině tehdy, pokud by dostal zakázku. "Nevím, proč jsem byl tak blbý a mluvil s ním o tom," uvedl.

Konkurz by zřejmě vyhrál i bez úplatku

Paradoxní je, že Sterenčák žádný úplatek dávat nemusel. Ve výběrovém řízení byla jediným a rozhodujícím kritériem cena a tu Sterenčák nabídl nejnižší. Zatímco projektant spočítal náklady na více než 636 tisíc korun, Sterenčák chtěl vyměnit topení jen za 455 tisíc korun. "Snažili jsme se udělat cenu slušným způsobem," říká v policejním odposlechu.

Okresní soud ve Svitavách Sterenčáka za uplácení odsoudil na rok s osmnáctiměsíčním podmíněným odkladem. To byl skoro nejmírnější možný trest. Zdálo se, že ho v soudní síni téměř všichni považují nejen za viníka, ale trochu i za oběť.

"Nabídnout úplatek je samozřejmě špatně, ale vzít ho je horší. Kdyby úředníci úplatky nepřijímali, tak by je firmy nenabízely. Nejsou ty firmy spíše obětí?" zastal se Sterenčáka i sám ředitel knihovny Jukl.

Za nízký trest se přimlouval i státní zástupce. "Při rekonstrukci státního zastupitelství, kterou také prováděl, mne překvapilo, s jakou invencí pracoval a ušetřil i finanční prostředky," řekl žalobce Jiří Horníček.
"Žil dosud řádně a toto jednání je třeba brát jako ojedinělé pochybení," uvedl soudce Bohumil Kotala.

Rozsudek je pravomocný. Odvolávat se nechtěl Sterenčák ani žalobce. "S ohledem na jiné kauzy, jako třeba nákup pandurů a podobně, považuji trest za přiměřený, " uvedl státní zástupce Horníček.


Nejlepší videa na Revue