Bangladéšská žena oplakává své blízké, kteří zemřeli v zřícené budově (9.

Bangladéšská žena oplakává své blízké, kteří zemřeli v zřícené budově (9. května 2013) | foto: AP

Počet obětí zřícení bangladéšské textilky už přesáhl tisícovku

  • 11
I po více než dvou týdnech vydává s pokračujícími záchrannými pracemi zřícená bangladéšská továrna další a další oběti. Počet mrtvých už přesáhl tisícovku a dvojnásobně tak převýšil dosud nejhorší obdobnou tragédii z roku 1995, při níž se zhroutil obchodní dům v jihokorejském Soulu.

Záchranáři z trosek k pátečnímu ránu vytáhli 1 038 mrtvých. Budova, v níž se nalézalo pět textilních továren, se zřítila před dvěma týdny. Bilance nejhorší podobné katastrofy v moderní historii ještě není úplná a počet obětí může dále vzrůst.

"Snažíme se prosekat skrz podzemní podlaží. Jde to ale velice těžce. Potřebujeme více času, abychom našli další těla," řekl AP armádní generál, který dohlíží na odklízení trosek.

Potíže jsou i s identifikací obětí, protože vyprošťovací práce se provádějí již třetí týden a nalezená těla jsou v rozkladu. "Pracujeme pečlivě. Pokud u mrtvých nalezneme doklady či mobilní telefony, můžeme je identifikovat. Snažíme se, abychom přinejmenším mohli těla předat příbuzným," dodal generál.

Více než polovina z odhadovaných 7 000 tun trosek už byla přemístěna z místa neštěstí. Armáda se ale zdržuje odhadů, kdy by celá operace mohla skončit. V souvislosti s neštěstím zatím policie zadržela devět osob včetně majitele budovy. Pokud je soud uzná vinnými z vražd či masového zabití, hrozí jim trest smrti. Úřady zjistily, že původně pětipatrová stavba nebyla navržena pro těžké průmyslové stroje ani pro tři další podlaží.

Bangladéšské úřady od události, která se v předměstí Dháky stala 24. dubna, v zemi z bezpečnostních důvodů uzavřely 18 textilních továren. Neštěstí otřáslo i západními odběrateli, ale podle agentury AFP experti pochybují, že drama povede ke skutečným změnám pracovních podmínek.

"Nemohu tvrdit, že všichni jsou pokrytci. Předpokládám, že se najdou manažeři, kteří chtějí, aby se dělalo to, co je třeba. Ale nefunguje to," usoudil americký sociolog Robert Ross. Opakované katastrofy podle něj dokazují, že v rozvojových zemích nefunguje model, který odpovědnost za bezpečnost zaměstnanců přenáší na firmy.

A ty zajímají hlavně nízké výrobní náklady produkce v hodnotě okolo 20 miliard dolarů ročně, z níž tři pětiny odebírá Evropská unie a čtvrtinu USA. Textilní výrobu mezitím postihl další úder, když o středeční noci požár v továrně na výrobu svetrů zabil osm lidí, včetně jednoho policisty, politika a špičkového manažera.

Bangladéšská tragédie dosáhla již dvojnásobného počtu obětí ve srovnání s druhou nejhorší katastrofou tohoto druhu. Tou bylo zhroucení pětiposchoďového obchodního domu v jihokorejském Soulu v roce 1995. V troskách tehdy zahynulo 501 lidí a dalších 937 utrpělo zranění.

Počet obětí zřícení bangladéšské textilky roste, hořelo i v další továrně.

9. května 2013

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue