Expremiér Gross vede úspěšný život. Není divu, zase vydělal velké peníze.

Expremiér Gross vede úspěšný život. Není divu, zase vydělal velké peníze. | foto: David Neff, MAFRA

Superdaň kvůli nejasným příjmům by se mě netýkala, tvrdí Gross

  • 438
Na počátku roku, v době vrcholící krize, investoval do akcií na burze. A teď si pochvaluje, že vydělal velké peníze. O klienty nemá jako čerstvý advokát nouzi, spíše je musí odmítat. Expremiér Stanislav Gross, který předloni za záhadných okolností vydělal 80 milionů, říká, že vede úspěšný život.

Návrh jeho strany (ČSSD) zdanit lidi s nejasnými příjmy 75procentní daní ho nezneklidňuje. "Na mě by se to těžko mohlo vztahovat," říká v exkluzivním rozhovoru pro MF DNES.

Loni jste úspěšně investoval do kurzu dolaru. Jak vaše obchody vypadají letos?
Takové investice už opakovat nebudu, přestože to tenkrát dopadlo dobře. Jsou hodně rizikové. Teď volím bezpečnější investice. Část peněz jsem investoval na pražské Burze cenných papírů v době, kdy všichni prodávali. A musím říct, že staré pořekadlo "nejlépe se nakupuje, když ostatní prodávají" se mi vyplatilo. Oproti únoru a březnu, kdy jsem kupoval, je patrný velmi výrazný nárůst tržní ceny akcií.

Jak to vidí Gross

O Paroubkovi a papalášství:
"Ze Zemana se dělal hulvát a ochlasta, ze mě se dělal hlupák, ze Špidly nekomunikativní introvert a z Paroubka se dělá papaláš."

O chybách šéfa ČSSD: "Třeba přijet na konzervativní jižní Moravu v růžových kalhotách, to mezi místními sociálními demokraty nevyvolalo příliš velké nadšení."

O jaké akcie šlo?
Investoval jsem do dvou společností. Víc o tom mluvit nechci.

Kolik jste do nich investoval? Desítky milionů?
Tak. Snažím se dávat jednu třetinu do rizikovějších investic, to je třeba burza. Další třetinu dávám do hodně konzervativních, třeba dluhopisů a bankovních produktů, a třetí část jsou různé další investice. Pořád se zaobírám nějakými nemovitostmi. Je několik projektů, které sleduji, ale zatím jsem žádný nerealizoval.

Byt na Floridě se vám zhodnotil.
Ale ten se zhodnotil především díky kurzu dolaru, jeho nominální hodnota zůstala zhruba stejná.

Chcete tam kupovat další domy?
Ne, spíš někde, kam může člověk aktivně dosáhnout, to znamená v Čechách.

Jak se s odstupem čtyř let díváte na své vysvětlování, kde jste vzal 1,2 milionu na byt na pražském Barrandově?
Určitě to byl hloupý a špatný postup, tu věc jsem od začátku podcenil. To máte jako ve fotbale, když na začátku dostanete dva góly, hrozně těžce se to dohání. Já jsem v tom prvopočátku ztratil důvěryhodnost a pak jsem ten vlak chytal za poslední nárazník. To už se nedá dohnat...

Stínový ministr financí ČSSD Bohuslav Sobotka připravuje zákon o 75procentní dani na majetek s nejasným původem. Kdekdo se směje, že zákon by se vztahoval i na vás.
Já si myslím, že by se to na mě těžko mohlo vztahovat. Kdyby si finanční úřad vzal spis, který má policie, viděl by, že žádné neobjasněné prostředky v něm nezůstaly. S tím bych žádný problém neměl. Politicky je potřeba sledovat to, aby co nejvíce daňových plátců zůstávalo v Česku. Podle toho by se měly posuzovat všechny daňové návrhy. Jinak budou vždycky problematické - ti, kterých by se to mělo nejvíce týkat, si najdou cestu na Seychely, Kypr nebo jinam.

Stanislav GrossTakže jste odpůrcem návrhu?
Ne, ta myšlenka se mi líbí. Ale v první řadě je nutné, aby zmizely daňové ráje v cizině. Protože ty největší ryby si vždycky najdou cestu ven.

Dnes už vám to nikdo nevyčítá?
Do hlavy nikomu nevidíte. Někdo může mít pocit, že to úplně optimální nebylo, že to poškodilo sociální demokracii. Může v tom být špetka nebo trochu větší špetka závisti, to já nevím. Ale že by o tom se mnou někdo mluvil a chtěl to řešit, s tím jsem se nesetkal.

Pojďme k politice. Jiří Paroubek má za sebou v poslední době řadu politických karambolů...
Prakticky každý lídr sociální demokracie se po nějakém čase dostal do pozice, kdy spousta lidí říká: my bychom vás volili, kdybyste tam neměli toho Zemana, Špidlu, Grosse... A teď je v této pozici Jiří Paroubek. Myslím, že trochu nezaslouženě. On není zapšklý člověk, jak může působit podle fotek, ani tak zahleděný do sebe, jak je někdy prezentovaný.

Nedávno vyhrál cenu "papaláš roku".
Ze Zemana se dělal hulvát a ochlasta, ze mě se dělal hlupák, ze Špidly se dělal nekomunikativní introvert a z Paroubka se dělá papaláš. Pokud se takový názor začne opakovat, za šest měsíců nebo rok to začnou lidé vnímat jako zjevnou pravdu.

Nějaké chyby Paroubek udělat musel, ČSSD klesly preference.
Tak to určitě. Lidé, kteří pro Paroubka takzvaně dělají public relations a mediální politiku, by měli na jeho obraz v médiích brát daleko větší zřetel. Třeba když přijel na konzervativní jižní Moravu v růžových kalhotách, to mezi místními sociálními demokraty nevyvolalo příliš velké nadšení. Určitě nebylo nic vydařeného na manévru s Kateřinou Brožovou (Paroubek ji prosazoval na kandidátku ČSSD - pozn. red.).

Chybu vidím možná i v tom, že některá poměrně důležitá rozhodnutí se ostatní členové vedení sociální demokracie dozvídají z médií, a ne na grémiích. Usuzuji to ale spíš pocitově, podle jejich reakcí. Odhadoval bych, že příkladem nedostatečné komunikace je také angažmá poslankyně Zubové.

Ubere ČSSD voliče agresivní rétorika Davida Ratha?
Některé spory, které vede, mi připadají zbytečné. Pokud dodrží to, co říkal, a nebude se snažit vyjadřovat ke všemu, bude to v pořádku. Každého divočáka, který je v nějakou chvíli užitečný, je jindy zase dobré sevřít do nějaké těsnější obory.

Stanislav GrossPlánujete návrat do politiky?
Vždycky, když o tom začnu přemýšlet, vrátím se o ty čtyři pět let zpátky a podívám se na to, jak můj život vypadal v té době a jak vypadá dnes. A ta chuť mě hodně rychle přechází, hlavně kvůli stresu, který jsem v politice zažíval.

Loni jste složil advokátní zkoušky a otevřel si vlastní kancelář. To je pro koncipienta velký skok.
Můj život je plný skoků, takže já jsem na ně relativně zvyklý. Jednou je to skok nahoru, pak pád dolů...

Kdo jsou vaši klienti?
Zatím zůstávám jako advokát, který bere i případy ex offo (klienti přidělení soudem - pozn. red.), zrovna dnes mi byla přidělena nutná obhajoba ve věci, kdy se rozhoduje o vazbě, a to jsou vždycky desítky hodin, kdy se musí udělat nějaké úkony. Pak mám i klienty, kteří si mě sami vyberou. Těch jsou asi dvě třetiny. Já jsem v situaci, kdy některé klienty spíše musím odmítat, jsou to třeba případy mimo Prahu. - čtěte Nestačím odmítat klienty, říká expremiér Gross o praxi advokáta

To je u začínajícího advokáta poměrně neobvyklé.
Obrací se na mě řada klientů, kteří by se na mě neobrátili, kdybych nebyl známý. Jsou to třeba i významnější lidé samozřejmě. V tomhle je to možná trochu výhoda.

Můžete někoho jmenovat?
To by ode mě nebylo seriózní. Ale nehledejte v tom žádné zázraky. Kdybych seznam klientů mohl zveřejnit, až na jednu nebo dvě výjimky by vám ta jména vůbec nic neřekla. Nejsou to žádné gigantické případy. Pokud s někým dělám na trestní kauze a on se pak za půl roku rozvádí, přijde s tím, jestli bych pro něj nechtěl dělat i tuhle věc.

V roce 2007 jste velmi podivně vydělal 80 milionů na akciích firmy Moravia Energo. Vzbudilo to kritiku i uvnitř samotné ČSSD. Teď se opět mluví o superdani pro lidi, kteří nedokážou doložit, jak přišli k velkým penězům.
Faktem je, že kdybych chtěl udělat něco netransparentního, udělal bych to přes nějaký daňový ráj a nikdo by se o tom nemusel dozvědět. Může mít někdo pocit, že to bylo neobvyklé, to já beru, ale nebylo to netransparentní.

Z pohledu běžného člověka to působí neuvěřitelně. Celý případ prodeje akcií vypadá tak, jako by vás lidé okolo ocelářského magnáta Tomáše Chrenka chtěli nechat vydělat...
Nevidím důvod, proč bych se odmítl podílet na obchodu, který pro mě dopadl dobře, jen proto, že se to většině lidí bude zdát neobvyklé. Domněnku, že mě Chrenek jen nechal vydělat, samozřejmě odmítám.

Jak se vám na Floridě líbí?
Jedna věc je dovolená, druhá věc je, že pobyt využívám k tomu, abych dotáhl svou angličtinu na nějakou ještě lepší úroveň, než na jaké jsem v tuhle chvíli. Jsou tam bezvadné krátkodobé školy pro cizince. Už jsem to zkusil a mám v plánu tam s angličtinou pokračovat. Jinak je na Floridě určitě co dělat. Člověk může být u oceánu, můžete navštívit mořské akvárium, opičí svět, můžete jet do Orlanda do Disneylandu, můžete jet na mys Canaveral...

Jak se tam líbí dětem a manželce?
Děti jsou tam nadšené a i pro ně jsou jazykové příležitosti bezvadné. Vytvořili jsme si tam docela zajímavou řadu známostí, takže ta komunikace v angličtině je bezvadná.

Hned vedle vás koupil byt hudebník František Janeček. Potkáváte se tam?
Potkávali jsme se tam, ale tohle léto tam nebyl. Je tam spousta jiných známých lidí z České republiky, až mě překvapilo, kolik Čechů tam jezdí. Ročně tam trávíme asi šest neděl, dva měsíce.

Vídáte se s Libuší Barkovou?
Ten vztah je neutrální, ale nevídáme se. Věci, které se děly, určitě nebyly nic příjemného. Nemáme špatné vztahy, ale naše rodiny nekomunikují.

Co dělá manželka?
Tam se nic nezměnilo. Základem je internetový obchod, v nabídce jsou desítky tisíc produktů, lednice, televizory, potraviny. Je to součástí firmy Amway.

Záhadné miliony

Stanislav Gross (39) byl od července 2004 do dubna 2005 sociálnědemokratickým premiérem. Rezignoval kvůli nesrovnalostem s financováním koupě svého bytu, na které upozornila MF DNES. Někdejší "korunní princ" ČSSD se pak stáhl z politiky a začal se živit právem, které vystudoval.

Kontroverzní je rovněž Grossův nákup akcií firmy Moravia Energo v roce 2007. Gross je koupil od známého Roberta Sýkory za 21 milionů a obratem je prodal podnikateli Pavlu Krúpovi za rovných sto milionů. O akcie přitom od počátku usiloval ocelářský magnát Tomáš Chrenek. Ten nepochopitelně dlouho váhal - a nakonec tyto akcie koupil velmi nevýhodně, za 150 milionů. Grossovým zbohatnutím se zabývala protikorupční policie, ale případ odložila.

Z rychle vydělaných peněz Gross v březnu 2008 koupil za 13 milionů korun luxusní velký byt ve floridském Miami, kam jezdí s manželkou a dětmi k moři, ale také se zde doučuje angličtinu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue