Superbouře zabila nejméně 13 lidí, voda v New Yorku zaplavila i metro

  • 631
Superbouře Sandy v pondělí večer místního času udeřila plnou silou na východní pobřeží Spojených států. Způsobila záplavy i výpadky proudu. Vyžádala si nejméně třináct lidských životů, nejvíce lidí zemřelo v New Yorku. Jedna žena zahynula také v Kanadě. New York částečně zaplavila voda.

New York zažívá dramatické okamžiky. Voda vzedmutá bouří postupně zaplavila různé části města a připravila statisíce lidí o elektrický proud. Řeka East River se vylila do Brooklynu a Hudson River se rozlila na obou stranách - na dolní Manhattan i do města Hoboken, které leží v New Jersey.

To nejhorší by ale mělo mít nejlidnatější město USA za sebou, střed bouře ho už opustil. Voda začala opadat, oznámil nad ránem SEČ newyorský starosta Michael Bloomberg.

Postup bouře jsme sledovali on-line

Voda se dostala mimo jiné do hlavního sídla newyorských hasičů a zaplavila část dálnice West Side Highway na západě Manhattanu. Pronikla i do některých rezidenčních budov. "Během deseti minut to zalilo celou ulici. Než jeden pán v ulici stačil doběhnout ke svému zaparkovanému mercedesu, tak byl vůz zaplavený a později ho i odnesla voda," vylíčila agentuře ČTK Češka Linda žijící nedaleko West Side Highway. 

Na Wall Street v rozlité vodě dokonce automobily pluly. Zaplavené jsou i některé stanice metra a tunely pro automobilovou dopravu, hlásí Wall Street Journal. Newyorský dopravní podnik prohlásil, že více než sto let staré metro ještě takovou katastrofu nezažilo. Pod řekou East River voda zatopila sedm tunelů podzemní dráhy. Potrvá zřejmě několik dní, než se postižené tratě podaří znovu zprovoznit.

Bez elektřiny jsou miliony lidí, dolní Manhattan zhasnul

Firma Con Edison provozující elektrické sítě ve městě kvůli tomu na dolním Manhattanu vypnula proud a výstavní newyorská čtvrť, která obvykle září do noci, potemněla. V městské části Queens a některých oblastech Brooklynu elektřina nejde kvůli silným větrům, které polámaly stromy a potrhaly elektrické vedení.

Ostrovní Manhattan byl také téměř odříznutý od zbytku světa. Uzavřené byly mosty a většina tunelů. Jediným pojítkem města se zbytkem světa zůstal Lincolnův tunel.

Jaderné elektrárny

Americká energetická společnost Exelon Corp kvůli stoupající hladině oceánu v pondělí vyhlásila stav pohotovosti v jaderném reaktoru elektrárny Oyster Creek v New Jersey. Stav pohotovosti je druhým nejnižším na čtyřstupňové škále varování. Všechny jaderné elektrárny jsou však v pořádku, uvedla agentura AP s odvoláním na federální činitele. Hladina moře u Oyster Creek pravděpodobně brzy klesne.

V severní části státu New York byl v pondělí uzavřen reaktor jaderné elektrárny Nine Mile One kvůli problémům se přenosem elektřiny do rozvodné sítě. Zatím není jasné, zda výpadek souvisí s bouří Sandy.

Zdroj: ČTK

Prázdné ulice jinak hekticky pulzujícího města protínal hlavně zvuk sirén záchranářů, který přehlušoval i silný vítr.

Bouře si už ve Spojených státech vyžádala 13 lidských životů. Nejvíce mrtvých hlásí právě New York, kde zemřelo nejméně pět lidí. Další oběti pak hlásí například New Jersey, Connecticut či Pensylvánie. Někteří lidé zemřeli po pádu stromů nebo větví, přiblížila televize Fox News. Síla bouře Sandy však dosáhla už i do kanadského Toronta, kde zemřela jedna žena po pádu cedule.

"Venku je hrozný vítr. Slyšíme, jak tam létají nějaké věci, občas jsou slyšet rány, jako když něco padá," popsala pro iDNES.cz dramatickou noc v New Yorku dvaatřicetiletá Češka Blanka, která ve městě žije tři roky. S manželem bydlí v severnější části Manhattanu, kde situace není tak zlá jako v dolní části nebo v přímořských oblastech.

"Záplavy tady nehrozí. Teče nám i normálně voda a jde proud," dodala s tím, že do práce se stejně jako v pondělí opět nechystá. "Metro bude zavřené i v úterý a veřejná doprava ve městě prakticky nefunguje. Jsou také zavřené některé mosty, tunely a cesty," podotkla.

Na Manhattanu už před příchodem samotné bouře spadla fasáda několikapatrového obytného domu. Nedaleko slavné Carnegie Hall před tím částečně zkolaboval jeřáb. Jeho špička stojící vedle vznikající nejvyšší obytné stavby ve městě, která bude plná luxusních bytů, visí na zbytku konstrukce.

Cesta Sandy ani zkáza nekončí

Krátce před tím, než živel dorazil na pevninu, meteorologové změnili jeho klasifikaci z hurikánu na posttropický cyklon. Znamená to, že bouře značně ochladla. Neoslabila však na síle. Národní centrum pro hurikány ji nyní označuje za superbouři. Živel se pohybuje rychlostí kolem 50 kilometrů v hodině a provázejí ho větry, které dují až stočtyřicetikilometrovou rychlostí v hodině.

Bouře velmi komplikuje život lidem i v dalších státech východního pobřeží USA, například v New Jersey. Právě tam se její střed setkal po osmé hodině večer místního času s pevninou Spojených států. Jsou tam zaplavené ulice a domy, statisíce lidí nemají elektřinu. Celkem je na východním pobřeží bez proudu přes pět milionů lidí.

Zlá je situace ve známém přímořském centru hazardu Atlantic City. Republikánský guvernér New Jersey Chris Christie kritizoval demokratického starostu města Lorenza Langforda, který se podle něj neřídil pokyny k evakuaci. V Atlantic City na ohrožených místech zůstávají tisíce lidí, kterým záchranáři mohou pomoci až ráno.

Potíže bouře způsobila i ve státech Maryland a Delaware, kde úřady nařídily povinnou evakuaci pobřeží. Tu nakázaly úřady i v dalších postižených oblastech, například v New Yorku. Celkem musely před bouří opustit domovy statisíce lidí.

Meteorologové už dopředu varovali, že nad New Jersey se živel srazí s větrnou bouří přicházející ze západu a zároveň s náporem arktického vzduchu ze severu.

"Superbouře" protne Pensylvánii a Západní Virginii, v jejichž kopcích se vysype až metr sněhu, a napříč státem New York bude mířit na sever k Velkým jezerům. Mohla by tedy postihnout pruh území dlouhý 1 300 kilometrů. Před příchodem do USA zabila bouře více než 60 lidí v Karibiku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue