Sundají Špidlu?

"Chceme sundat Špidlu," vykasali si rukávy šéfové ODS. Špidla se směje: "Kulka pro mě ještě nebyla ulita." Hlasování o důvěře vládě vypadá jako hra. Přitom by to měla být vážná věc. Má být Špidla svržen? Z dobrých důvodů lze odpovědět: Ano.

Na otázky, zda je pravděpodobný jeho pád a zda by ho byl schopen nahradit někdo lepší, už musíme odpovědět: Ne.

Proč by měl Špidla skončit? Lhal nejchudším, aby získal jejich hlasy. Středním vrstvám pak nenabízí skoro nic. Vlastně vůbec nic. Položme si jednoduchou otázku: Kdo si polepší díky takzvané reformě veřejných financí? Veřejné finance.

A to s velkým otazníkem. Veřejné finance jsou ovšem starostí ministrů. Mou starostí jsou mé osobní finance. Bez ohledu na to, zda jsem chudý, či bohatý, přináší Špidla pouze vítr do mé peněženky.

Aniž by za to cokoliv nabídl. Je zlé, když se vláda zabývá převážně svými problémy (veřejné finance) a nezabývá se problémy občanů. To jest: nevytváří pro ně nové příležitosti, neukazuje jim koridory ke zbohatnutí a lepšímu trávení života.

Špidlovi lze přičíst k dobru jen to, že je rozhodně poctivější, pracovitější a slušnější než Zeman nebo pozdní Klaus, kteří vládli před ním. To je ale zatraceně málo. Navíc slova slušnost, poctivost a pracovitost leckdo označuje souhrnným slovem hloupost, pokud nejsou doprovázena nápadem, důsledností a jistou velikostí.

Špidla by tedy padnout měl. Jestliže dnes nepadne, pak proto, že protivníci jsou slabí. Opozice uvnitř ČSSD nemá vlastní vizi ani vůdce. Gross ani Škromach jimi nejsou. Topolánkova ODS nabízí ještě méně, pokud je to vůbec možné.

"Nemáme sílu na vyvolání předčasných voleb," roní krokodýlí slzy a nabízí nějakou mlhavou duhovou (či duchovou?) koalici. Ať už tedy Špidla skončí nebo ne, čeká nás jen chabé politické přešlapování.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video