Summit změní NATO, tvrdí Robertson

Glasgow - Listopadový summit v Praze hluboce změní Severoatlantickou alianci. "Do roku 2003 vstoupí NATO s novými úkoly, bude ještě zaneprázdněnějším a sevřenějším společenstvím euroatlantické bezpečnosti," prohlásil o víkendu ve skotském Glasgow před konfederací britských průmyslníků generální tajemník NATO George Robertson.

Za tři měsíce projde v Praze podle Robertsona NATO změnami, které budou důležitými pro další existenci Aliance.

"Vím, že k některým uším, zní tato slova málo anachronicky. Aliance vznikla a rozvíjela se především kvůli obraně Západu před sovětskou hrozbou. Po pádu železné opony, mnozí zastávali názor, že práce skončila, NATO je přežilé a může logicky vstoupit do půvabného důchodu. Takové argumenty jsou však nepravdivé," řekl Robertson.

Důvody jsou podle něj jasné. Konec železné opony neznamenal konec dalších dějin. Krvavé konflikty na Balkáně zanedlouho ukázaly, že jakékoliv sny o věčném míru byly předčasné.

"Katastrofální teroristické útoky z loňského 11. září pak optimistické iluze rozbily. Ukázaly nám, že nehrozí celosvětová válka mezi velmocenskými bloky, ale že musíme čelit novým hrozbám, jež nejsou o nic méně smrtící a mohou používat i zbraně hromadného ničení. Terorismus se stal celosvětovým problémem, kterému je třeba vzdorovat," uvedl Robertson.

Jak podotkl, není pochyb o tom, že globální terorismus musí být poražen, jestliže nemá poddolovat a nakonec i zničit mír. "Bin Ladin rozbil útokem letadel iluzi o tom, že zbraně hromadného ničení jsou vzdálené. Měkká síla v podobě diplomatického tlaku a ekonomických sankcí proti takovým hrozbám nestačí a pro obranu bezpečnosti jsou zbraně stále platným argumentem. Význam NATO tak přetrvává, protože Severní Amerika a rozšiřující se Evropa chtějí a potřebují v tomto úsilí postupovat společně," poznamenal Robertson.

Dnes je podle Robertsona natolik jasné, že soudné použití efektivní vojenské síly je někdy jediným způsobem, jak bránit kolektivní zájmy. "NATO proto zůstane nejsilnějším vojenským  spolkem v historii, který je nepostradatelný ještě dnes."

Aliance se musí přeorientovat na nové hrozby, a tomu mají sloužit změny předkládané na blížícím se pražském summitu. "V Praze zahájíme cestu vzestupu a změn, aby Aliance byla schopná reagovat rychleji a efektivněji. Hlavní pozornost budeme věnovat čtyřem oblastem: rychlosti nasazení a podpory, interoperabilitě sil členských zemí, metodám vysoce efektivního vedení boje včetně přesně naváděné munice a nejmodernějšího velitelsko-informačního systému a zvýšení obranyschopnosti před útoky chemickými, biologickými a jadernými zbraněmi," řekl Robertson.

Pražský summit NATO podle Roberstona zajistí, že Aliance vstoupí do roku 2003 jako schopnější než kdy dříve čelit budoucím hrozbám. "Odrazem summitu bude až devět nových členů, užší vztahy s Ruskem, Ukrajinou a s kavkazskými a středoasijskými státy. Poselstvím pak nová síla Aliance v 21. století," dodal Robertson.


Video