Přistěhovalci před italskou Poslaneckou sněmovnou v Římě demonstrovali s...

Přistěhovalci před italskou Poslaneckou sněmovnou v Římě demonstrovali s papírovými lodičkami v rukou za to, aby evropské vlády udělovaly imigrantům povolení k pobytu z humanitárních důvodů. (23. dubna 2015) | foto: AP

Na hranicích Evropy má zastavit pašeráky lidí třikrát víc peněz

  • 322
Evropská unie ztrojnásobí prostředky pro agenturu Frontex a uspořádá ještě jeden summit za účasti Africké unie. Více než čtyřhodinový čtvrteční mimořádný summit k uprchlíkům z Afriky skončil kolem půl desáté večer. Evropská komise v pondělí zveřejnila dokument o deseti bodech, kde navrhuje například okamžité vyhošťování uprchlíků, ale i užší spolupráci s africkými zeměmi.

Summit začal po půl páté odpoledne minutou ticha za stovky uprchlíků, kteří utonuli při pokusech dostat se do Evropy přes Středozemní moře.

„EU ztrojnásobí prostředky pro operaci agentury Frontex ve Středozemním moři,“ řekla po konci mimořádného summitu k migraci německá kancléřka Angela Merkelová. Podle BBC jde o devět milionů eur.

Uprchlická krize

Předseda Evropské rady Donald Tusk doplnil, že premiéři a prezidenti už slíbili lodě, letadla, experty i peníze.

EU se také podle České televize shodla na tom, že bude potápět prázdné lodě využívané pašeráky k převozu lidí přes Středozemní moře. Ještě k tomu však musí dát souhlas buď Rada bezpečnosti OSN, nebo Libye.

Francie se podle listu Le Figaro chopí iniciativy a v Radě navrhne rezoluci, díky které bude možné lodě potápět. Země galského kohouta také údajně přijme pět set až sedm set uprchlíků ze Sýrie.

Členské státy rovněž zřídí pilotní dobrovolný program pro umístění pěti tisíc uprchlíků v jednotlivých zemích. Zatím by mělo jít o utečence v uprchlických táborech, tedy například Jordánce. Česká republika však podle premiéra Bohuslava Sobotky stále trvá na tom, že by si země měly rozhodovat samostatně, zda nějaké imigranty přijmou.

Zatím chrání hranici čtyři letadla, helikoptéra a sedm lodí

„Záchranou životů není jen zachraňování lidí na moři, ale také zastavení pašeráků a vyřešení nelegální migrace,“ prohlásil Tusk po asi čtyři a půl hodiny trvající mimořádné schůzce prezidentů a předsedů vlád unijní osmadvacítky.

Evropa podle něj nynější situaci nezpůsobila, musí být ale připravena reagovat. Agentura Frontex odpovídá za ochranu vnějších hranic EU a ve Středozemním moři nyní realizuje operaci Triton. Její měsíční rozpočet je asi 2,9 milionu eur (78 milionů korun), k dispozici má čtyři letadla, helikoptéru a sedm lodí různých typů.

Od listopadu 2014 bylo díky námořní operaci Triton zachráněno zhruba třicet tisíc lidí. Uvádí to Evropská komise ve svém dokumentu ze čtvrtka (dokument si můžete v angličtině přečíst zde).

Podle tweetu maltského premiéra Josepha Muscata se bude letos konat ještě jeden summit, na kterém se sejdou představitelé Evropské a Africké unie a dalších klíčových zemí.

Musíme řešit chaos v Libyi po intervenci, kritizoval Hollande

Před začátkem samotné schůze nabídl Sobotka Frontexu pomoc (více zde).

Francouzský prezident François Hollande upozornil, že nestačí řešit pouze nelegální převádění lidí, ale především důvod, proč chtějí uprchlíci do Evropy. Tím je podle něj chaos v Libyi téměř čtyři roky po mezinárodní intervenci.

„Pokud svět zůstane lhostejný k tomu, co se v Libyi děje, a to i když zajistí více prostředků, větší dohled a přítomnost na moři, větší spolupráci a boj proti teroristům, pořád tady bude onen hrozný důvod. Tím je to, že zemi nikdo neřídí. Je tam chaos,“ prohlásil Hollande.

Zdůraznil, že otázkou dneška je reflexe intervence v Libyi a jejích důsledků a „napravování včerejších chyb“. Hollande se před začátkem summitu krátce sešel s britským premiérem Davidem Cameronem, německou kancléřkou Angelou Merkelovou a italským premiérem Matteem Renzim.

Řecký premiér Alexis Tsipras při příchodu žádal ustavení „efektivní a lidské imigrační politiky“, založené na solidaritě s postiženými zeměmi, tedy i s Řeckem.

„Znamená to nejen záchranu těch chudáků, ale také rozbití gangů a stabilizaci regionu,“ prohlásil britský premiér David Cameron.

Jako zástupce členské země s největším obranným rozpočtem nabídl pro potřebné operace tři vojenská plavidla, včetně nynější vlajkové lodi britského námořnictva HMS Bullwark, a trojici vrtulníků. Zdůraznil však, že nabídnutá pomoc neznamená, že by zachránění uprchlíci mohli okamžitě žádat o britský azyl, píše Le Figaro. Podle Camerona by se zachránění lidé měli odvézt do nejbližší země, „asi Itálie“.

Evropská komise v pondělí zveřejnila deset rad, jak řešit situaci ve Středozemním moři. I to politici na summitu řešili. Komise navrhuje například rozšířit oblast, ve které námořní operace Triton a Poseidon působí, potápění lodí převaděčů nebo sbírání otisků prstů u všech příchozích utečenců.

Doporučuje rovněž spolupráci s africkými zeměmi v okolí Libye či vyslání úředníků pro přistěhovalectví do těchto zemí s cílem shromáždit informace o migračních tocích a posílení role delegací EU.

Deset bodů v plánu Evropské komise, jak je zveřejnila na Twitteru:

21.dubna 2015 v 15:37, příspěvek archivován: 23.dubna 2015 v 17:26

#migrationEU: Plan d'action en 10 points adopté par Min. affaires étrangères & intérieur http://t.co/IFACl8wQVU #EUCO pic.twitter.com/mNdhIjgWyW

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video