Summit v Rize - most do podzimní Prahy

Riga - Většina z deseti východoevropských zemí kandidujících na členství v NATO věří, že by již na podzimním pražském summitu aliance mohla dostat pozvánku ke vstupu do aliance. Vyplynulo to z dvoudenní schůzky premiérů kandidátských zemí Slovenska, Slovinska, Lotyšska, Litvy, Estonska, Rumunska, Bulharska, Albánie a Makedonie v lotyšské Rize.

"Konference jasně ukázala, že jsme udělali reálný pokrok v různých oblastech naší přípravy," řekl předseda lotyšské vlády Andris Bérziňš na závěrečné tiskové konferenci.

"Chceme vzít na sebe naši část odpovědnosti za události ve světě," dodal. Uvítal, že Spojené státy a jejich spojenci jasně akceptovali rozsáhlé rozšíření NATO.

Účastníky konference nazvané "Riga 2002 - Most do Prahy" prostřednictvím videozáznamů pozdravili americký prezident George Bush, britský premiér Tony Blair i český prezident Václav Havel.

"Věřím, že NATO v Praze nejen nabídne členství několika dalším evropským zemím, ale také že významně pokročí ve své sebereflexi, jasně stvrdí svou vůli k partnerské a rovnoprávné spolupráci s velkými a důležitými entitami dnešního světa a konkrétními rozhodnutími prokáže své odhodlání čelit novým zákeřným nebezpečím, jež se vznášejí nad dnešním světem," uvedl ve svém poselství Havel.

Největší šance má Pobaltí
Pozorovatelé soudí, že z deseti zemí mají nejlepší šance k přijetí do NATO Slovinsko a tři pobaltské republiky - Estonsko, Litva, Lotyšsko. Slovensko, Rumunsko a Bulharsko získaly sice pozitivní signály od NATO, ale jejich vstup není zatím považován za jistý.

Jen zcela minimální naději, že dostanou pozvánku do aliance již na pražském summitu, dávají znalci situace Albánii, Chorvatsku a Makedonii.

Makedonský prezident Boris Trajkovski ve svém vystoupení upozornil, že zůstane-li jakýkoli region Evropy izolován, bude to znamenat nebezpečí pro celý kontinent.

Nikdo nesmí zůstat zcela izolován
"Žádná oblast Evropy nesmí zůstat izolována kvůli své poloze, historii anebo monetární nestabilitě. Historické rozhodnutí (o rozšíření NATO) musí vzít v úvahu dlouhodobé a strategické zájmy. Naším společným cílem musí být sjednocená Evropa," zdůraznil makedonský prezident, který ale také uznal, že jeho země na vstup do aliance ještě není zcela připravena.

Mezinárodní akci proti světovému terorismu, která se rozvinula po loňských zářijových teroristických útocích proti New Yorku a Washingtonu, podpořily všechny kandidátské země. "Po září (2001) jsou naše země fakticky již spojenci aliance v jejím boji proti světovému terorismu," uvedl v této souvislosti lotyšský premiér.

V závěrečném komuniké desítka zdůraznila význam pokračování rozšiřování NATO i Evropské unie. "Myslíme si, že země, které již ukončily přípravu by měly v listopadu dostat pozvánku do NATO a v prosinci do Evropské unie," konstatuje se v dokumentu. Z bývalých východoevropských komunistických zemí již byly na jaře 1999 přijaty do aliance Česká republika, Maďarsko a Polsko.

Bush: Pomůžete nám v boji s terorem
Americký prezident George Bush se v pozdravu k premiérům vyslovil pro soudržnost
USA a Evropy v boji proti terorismu. Noví členové, které NATO pozve na svém listopadovém pražském summitu, budou pro NATO přínosem, vzkázal účastníkům schůzky v Rize prostřednictvím videozáznamu.

"Na pražském summitu můžeme podniknout hlavní krok k rozšíření NATO, aby zahrnovalo všechny evropské demokracie, které jsou připravené sdílet s NATO odpovědnost," prohlásil. Ocenil pokrok v přibližování od první schůzky kandidátů před dvěma lety ve Vilniusu. Práce pokračuje s cílem přispět ke společnému budování nové Evropy, dodal.

"NATO se musí připravit k boji a k porážce teroru a ostatních hrozeb vůči svobodě, kterým dnes společně čelíme. A noví členové pomohou zlepšit schopnosti NATO," řekl Bush. Podzimní summit v české metropoli bude začátkem nové éry v Evropě a transatlantických vztahů s větší bezpečností, větší prosperitou a větší svobodou, prohlásil.

Kwasniewski: Podporujte se a spolupracujte
Polský prezident Aleksandr Kwasniewski doporučil vytvoření fóra regionální spolupráce, na kterém by se podílely země usilující o vstup do NATO (takzvaná vilniuská skupina jednající v Rize) a státy visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko).

Zainteresované země by se podle jeho slov měly vzájemně podporovat na cestě do aliance či Evropské unie a měly by rovněž zajistit, aby hlas regionu byl slyšitelnější.

Britský premiér Tony Blair se na videozáznamu vyslovil pro co možná nejrozsáhlejší rozšíření NATO a zdůraznil ochotu Británie pomoci kandidátům s reformami jejich armád. Hrozby mezinárodního terorismu a zbraní hromadného ničení nás zavazují změnit myšlení o budoucí strategii aliance, uvedl.

Problémem je korupce, vzkázal senátor
Severoatlantická aliance je otevřená všem zemím, které sdílejí demokratické ideály a lidská práva, prohlásil americký senátor Trent Lott v projevu k premiérům zemí usilujících o členství v NATO.

Uplynulé století ukázalo, že spojení Ameriky a Evropy přináší mír, proto už nikdy nesmíme připustit rozdělení velkého kontinentu, dodal. Zároveň však dal najevo znepokojení nad přetrvávajícími problémy v kandidátských státech, jako jsou korupce či náboženská nesnášenlivost.

"Už žádné Mnichovy, žádné Jalty," řekl v narážce na památné varování britského ministerského předsedy Winstona Churchilla o železné oponě mezi Západem a státy pod vlivem Sovětského svazu po 2. světové válce.

NATO je ale více než jenom vojenský spolek, zdůraznil šéf republikánské menšiny v horní komoře Kongresu. Senátoři chápou alianci jako ochránce tisíciletých západních hodnot, uvedl dále a naznačil, že při hlasování o rozšiřování k tomu přihlédnou.

"V této souvislosti bereme vážně problémy, které stále přetrvávají ze starého režimu, jako korupce nebo náboženská nesnášenlivost," konstatoval před předsedy vlád Slovenska, Slovinska, Lotyšska, Litvy, Estonska, Rumunska, Bulharska, Albánie, Makedonie a Chorvatska. "K naplnění slibu bude potřeba vymýtit tyto staré nemoci a obnovit individuální svobodu, svobodné trhy a vládu zákona."


Video