Summit skončil, Janov si vydechl

  • 404
V neděli skončil v italském Janově summit G8, který doprovázely nejagresivnější protesty odpůrců globalizace v historii. Boje mezi demonstranty a pořádkovými silami v ulicích přístavního města vyvrcholily noční policejní razií v hlavnímu štábu organizace, která stála v pozadí demonstrací. Střety mezi oběma stranami si od pátku, kdy summit začal, vyžádaly jednoho mrtvého demonstranta a přes 500 zraněných.
Podívejte se do fotogalerie. Zapojte se do chatu.

Policie aktivistům zabavila disky
"Policisté vybavení zatykači zasáhli krátce po půlnoci a zabavili několik počítačových disků," řekl agentuře Reuters novinář Enzo Lefebe. Ten pracuje pro sdružení odpůrců globalizace Genoa social forum (GSF). Dodal, že šest lidí bylo zraněno, jeden člověk musel vyhledat lékařské ošetření.

Objekt školy, v níž jsou po dobu trvání summitu příslušníci GSF ubytováni, obklíčilo kolem půlnoci asi sto policistů. Škola leží asi čtyři kilometry od červené zóny, volně nepřístupného bezpečnostního pásma kolem místa, kde účastníci summitu G8 od pátku jednali. Zatčeno bylo 92 mladých demonstrantů, tvrdí janovská prefektura.

Zatčení, z nichž většinu tvořili cizinci, byli převezeni do dvou věznic v okolí Janova a obviněni z výtržnictví a držení zbraní včetně zápalných bomb, nožů a holí, uvádí se v dokumentu.

Co přinesl summit G8

Komuniké: dluhy, trvalý rozvoj a ekologie
Problematice snižování dluhů, trvale udržitelného rozvoje a ochrany životního prostředí je věnováno závěrečné komuniké účastníků setkání sedmi průmyslově nejvyspělejších států světa a Ruska.

Nejvyšší představitelé skupiny G8 v něm rovněž vyjadřují lítost nad násilnostmi, které jejich vrcholnou schůzku provázely, zejména pak nad ztrátou života mladého demonstranta.

V pětistránkovém závěrečném dokumentu se šéfové států a vlád G8 vyslovují pro dialog o problémech. "Věříme v zásadní význam otevřené veřejné diskuse o důležitých výzvách, jimž musí naše společnosti čelit," říkají. "Budeme podporovat inovační řešení založená na širokém partnerství s občanskou společností a soukromým sektorem", píše se v dokumentu.

Globalizace musí fungovat pro všechny
Státy G8 v dále prohlašují, že jsou odhodlány zasadit se o to, aby globalizace fungovala pro všechny občany, zvláště pak pro chudé světa. "Zapojit nejchudší země do světové ekonomiky je nejlepší způsob, jak odpovědět na jejich základní tužby," stojí v komuniké.

Summit nepřekonal rozpory v kjótských dohodách
Účastníci jednání sedmi nejvyspělejších států a ruska nepřekonali rozpory mezi USA a ostatními státy ohledně opatření proti globálnímu oteplování známé jako Kjótské dohody. 

Účastníci ale podpořili návrh Ruska na svolání mezinárodní konference o klimatických změnách v roce 2003.

Fond pro boj s nemocemi dostal přidáno
Účastníci janovského summitu v komuniké oznámili navýšení peněz v pátek ohlášeného celosvětového zdravotního fondu boje proti šíření AIDS, tuberkulózy a malárie o dodatečných 500 milionů dolarů. Fond, který by měl začít fungovat do konce roku, tak bude mít pro začátek k dispozici 1,8 miliardy dolarů.

Příští summit skupiny G8 se bude konat od 26. do 28. června 2002 v kanadské provincii Alberta, oznámili v Janově politikové. Přesné místo jeho konání komuniké neobsahuje. Kanadský premiér Jean Chrétien ale už řekl, že to bude město Kananaskis.

SOBOTA
Ani den po smrti aktivisty nebyl v ulicích klid

Italský Janov si ani den po nejkrvavějších srážkách policie s odpůrci globalizace neodpočinul. Odpoledne se do ulic vydaly desetitisíce demonstrantů, proti nimž policie zasáhla granáty se slzným plynem a vodními děly.

Italské úřady oznámily, že při sobotních nepokojích v ulicích bylo lehce zraněno 228 lidí. Z toho více než 70 bylo příslušníků bezpečnostních sil. Zraněných je asi o padesát více než v pátek. 23 lidí policie zadržela. Odjíždějící demonstranti vpodvečer zaplnili janovské nádraží Brignole.

Průvod skončil koncertem
Čelo mohutného průvodu, do něhož se podle organizátorů zapojilo na 200 tisíc odpůrců globalizace, večer dospělo do cíle a na náměstí Ferraris začal koncert. Na jiných místech města ale radikálové stále bojovali s policií. Skupina zvaná Black Block (Černý blok) dávala vybíjením výloh a zapalováním automobilů najevo svůj nesouhlas se summitem skupiny G8.

Náměstí Ferraris se nachází v severní části města. Leží poměrně daleko od červené zóny, která tvoří bezpečnostní koridor kolem místa, kde již druhý den jednají nejvyšší představitelé států skupiny G8.

Ještě před zahájením koncertu uctili jeho účastníci minutou ticha památku Carla Giulianiho, který přišel v pátek při střetu s italskými bezpečnostními silami o život.

Část demonstrantů odpoledne bojovala s policií
Asi 400 až 500 demonstrantů se odpoledne od čela průvodu, který směřoval do centra města, odpojilo. Na policisty začali házet kameny a útočit holemi. Pořádkové síly ještě zesílily střelbu granátů se slzným plynem. Za pouhé desítky minut jich spotřebovaly jako za celý pátek. Připravena byla i vodní děla.

Tvrdá potyčka se rozpoutala na náměstí Rossetti. Zde opět hořela auta a dav demoloval výklady a rozbíjel bankomaty. Z místa odjelo podle zpravodaje MF DNES několik sanitních vozů. Není ale jasné, kolik lidí bylo zraněno.

I když je většina účastníků antiglobalizačního pochodu pacifistická, násilníci převažovali i v oblasti Kennedyho náměstí poblíž janovského přístavu.

Násilnosti na Piazzale Kennedy začaly krátce po poledni: stoupenci hnutí Black Block, oblečení vesměs do černého, se s železnými tyčemi v rukou pustili do systematického ničení výkladních skříní, poté zapálili přízemí budovy, kde se zřejmě
nacházejí kanceláře, informuje AFP.

Na místo byly povolány policejní posily, kterým se pomocí granátů se slzným plynem podařilo radikály z náměstí vytlačit. Ti se stáhli ale jen několik desítek metrů dál, aby znovu vyvolávali konflikty s příslušníky pořádkových složek.

Demonstranti křičeli: Vrazi
Demonstranti hlavní skupiny skandovali "Vrazi!" a nesli transparenty jako "Svobodný Janov" nebo  "Jiný svět je možný". V čele průvodu šli propuštění dělníci z továren francouzské společnosti Danone.

Koordinátor pochodu, italské sdružení odpůrců globalizace Genoa social forum (GSF), se rozhodl uspořádat plánovanou manifestaci i přes páteční smrt mladého radikála, který byl zastřelen při střetu s policisty. "Nebylo to lehké rozhodování," řekl krátce po zahájení pochodu jeden z hlavních představitelů GSF Vittorio Agnoletto.

"Chceme ale ukázat, že se dá demonstrovat hromadně a pokojně." GSF zmobilizovalo vlastní experimentální pořádkovou službu zhruba 700 lidí. Toto opatření má údajně posílit bezpečnost demonstrantů a zabranit provokacím autonomních radikálů a anarchistů.

Demonstranti chtějí ustavení vyšetřovací komise
Na tiskové konferenci Agnoletto obvinil policii, že v pátek dovolila vstoupit do města několika stovkám výtržníků, kteří vyprovokovali násilnosti během první demonstrace
antiglobalistů. Požadoval také okamžité ukončení summitu G8 a ustavení vyšetřovací komise pro objasnění pátečních násilností.

Příští summit skupiny G8 se bude konat koncem června 2002 v městečku Kananaskis v severokanadské provincii Alberta.
Tamní hornatý terén by měl být pro odpůrce globalizace těžce přístupný.

Rodiče demonstranta: Nic nemá cenu lidského života
Rodiče v pátek zastřeleného demonstranta vydali výzvu k pokojné demonstraci. Jejich apel, v němž vyzývají k odmítnutí jakékoliv formy násilí, zveřejnil krátce před zahájením odpoledního velkého pochodu antiglobalistů starosta Janova
Domenico Pericu.

"Nic nemá cenu lidského života. Našeho syna nám nic nevrátí. Zasazujeme se o mír, toleranci a solidaritu, aby Carlova absurdní smrt nebyla ještě absurdnější a nesmyslnější," citovala z prohlášení rodičů zabitého Carla Giulianiho agentura AP.

Italský policista byl obviněn
Italský policista, který v pátek v Janově zastřelil jednoho z odpůrců globalizace z řad demonstrantů proti summitu G8, byl obviněn z úmyslného zabití. Janovská prokuratura chce však ještě posoudit, zda šlo v jeho případě o oprávněnou sebeobranu.

Pitva těla třiadvacetiletého Carla Giulianiho má rovněž vyjasnit, zda byl už mrtev v okamžiku, kdy ho přejelo vozidlo karabiníků. V opačném případě by byl obviněn i řidič policejního vozu. Prokuratura v italském Janově nevylučuje, že v případu obviní i dalšího policistu.

Policisté na muže stříleli v okamžiku, kdy byl jejich vůz v obležení agresivních demonstrantů. Aktivista, který byl zasažen do hlavy a navíc přejet policejním autem, se těsně před výstřelem snažil do auta karabiníků vhodit hasicí přístroj.

Summitům G8 protesty nezabrání
Nemyslím, že bychom do budoucna zrušili summity G8 jen proto, že se nám v nich demonstranti snaží zabránit, řekl v Janově  japonský premiér Džuničiró
Koizumi.

Japonský premiér v této souvislosti poukázal na to, že členové G8 nediskutují na svých vrcholných schůzkách jen o ekonomikách svých států, nýbrž i o tom, jak by mohly pomoci v rozvoji chudým zemím. Pro zachování mezinárodních setkání se z Janova pro rozhlasovou stanici BBC vyslovil i britský premiér Tony Blair.

Militantní demonstranty kritizoval z Janova i americký prezident George Bush. "Snaží se zmařit chudým a rozvojovým zemím jejich nejlepší šanci na uniknutí chudobě," zdůraznil ve svém projevu.

PÁTEK
Bilance protestů: Jeden mrtvý a přes sto zraněných

V pátečních pouličních bitkách  přišel o život jeden z demonstrantů, dva lidé byli vážně zraněni, na 200 dalších museli ošetřit lékaři.

Bylo mezi nimi i sedm novinářů, kteří se dostali mezi útočící demonstranty a bezpečnostní složky. Těžce raněn byl i jeden policista.

Představitelé G8: Ukončete násilí

Čelní představitelé členských států skupiny G8, kteří od pátku jednají na třídenním summitu v italském Janově, vyzvali mezitím účastníky nejagresivnějších  demonstrací proti globalizaci, aby izolovali aktivisty, kteří se podílejí na násilnostech.

Výzva, pod kterou se podepsali šéfové vlád států G8, generální tajemník OSN Kofi Annan a předseda Evropské komise Romano Prodi, je reakcí na páteční smrt jednoho z demonstrantů, jenž se účastnil útoku proti vozidlu bezpečnostních sil.

"My, vrcholní představitelé států, které se účastní jednání o boji proti chudobě ve světě, jsme zarmouceni tím, že byl ztracen jeden život, a to právě v době, kdy jsme se sešli, abychom dali obsah našim iniciativám," cituje agentura ANSA z dokumentu přijatého během večeře podávané italským prezidentem Carlem Azegliem Ciampim.

"Chceme rozhodně odsoudit jakoukoli podobu násilí a vyzýváme všechny, kteří demonstrují pokojným způsobem, aby dali příklad a izolovali násilníky," pokračuje výzva.

Páteční večer: demonstranti se po smrti aktivisty stáhli
Několik desítek manifestantů skončilo v rukou policie. K tomu, že se demonstranti stáhli z ulic centrální části města, přispěla i smrt jednoho z nich. Policii, na kterou několik hodin útočili dlažebními kostkami, baseballovými pálkami a hořícími láhvemi, obvinili z neuvěřitelného násilí.

AFP s poukazem na několik svědků informuje i o tom, že v některých oblastech města dochází ještě ke sporadickému neklidu. Ne všichni demonstranti se zřejmě stáhli do svých nocleháren. Většina ale vyslyšela výzvu italské radikální organizace Tute Bianche (Bílé overaly) a vrátila se na stadión Carlini na východě Janova, kde nocují.

Výzvy: Skončete summit i násilí
V souvislosti se smrtí demonstranta vyzvalo sdružení Genoa social forum, které seskupuje příslušníky různých antiglobalizačních hnutí, představitele G8, aby okamžitě ukončili vrcholnou schůzku. Současně padla i výzva k demisi italského ministra vnitra. Mluvčí sdružení Bruno Manganaro, kterého cituje AFP, se ale rovněž obrátil na demonstranty, aby upustili od násilností a vrátili se k pokojným manifestacím.

Italský prezident Carlo Azeglio Ciampi se večer obrátil na odpůrce globalizace s výzvou, aby okamžitě upustili od slepého násilí. Přitom vyjádřil hlubokou bolest nad úmrtím demonstranta.

Rovněž italský premiér Silvio Berlusconi reagoval na zprávy o smrti jednoho z odpůrců globalizace vyjádřením lítosti stejně jako americký prezident George Bush, předseda Evropské komise Romano Prodi a další vrcholní představitelé schůzky G8.

ODPOLEDNE
V Janově bojují demonstranti s policií
Těžké střety probíhaly v centru Janova podle zpravodaje Českého rozhlasu i po 19. hodině. "Policistům jde doslova o život," hlásil zpravodaj. "Podle našich informací jsou mezi demonstranty i členové fašistických skupin. To by mohlo vysvětlovat jejich agresivitu," dodal.

Při potyčkách mezi policií a odpůrci globalizace byly zraněny desítky lidí, z toho jeden novinář a tři policisté. Jeden z mužů v uniformě, kterého o samotě zaskočil tisícihlavý dav demonstrantů, vypálil několik ran z pistole do vzduchu.

Odpůrci globalizace se rozdělili do několika skupin, které ničí výlohy, bankomaty a auta na předměstí. Policie však opět hlásí nové potyčky i z centra města, poblíž uzavřené zóny, v níž se summit odehrává.

Jak hlásí zpravodaj ČRo1- Radiožurnálu, tamní zásahové jednotky se dostávají do svízelné situace. Nemají už kam ustupovat a demonstranti po nich házejí zápalné lahve.

Jak se na summit Janov připravil

- v Janově slouží navíc 20 tisíc policistů a vojáků, a to i z námořnictva a letectva

- na letišti jsou k odvrácení případného útoku připraveny rakety země-vzduch

- v historické části města byla vytvořena uzavřená, takzvaná červená, zóna o rozloze zhruba čtyř čtverečních kilometrů; zabírá hlavní ulice a náměstí města, renesanční Dóžecí palác, ve kterém se summit koná, a přístav, v němž kotví luxusní loď European Vision, na níž jsou ubytování všichni státníci s výjimkou amerického prezidenta George Bushe;  ten se rozhodl bydlet v hotelu s výhledem na přístav

- zhruba 240 přístupových cest do červené zóny policie zatarsila betonovými bloky, na nichž jsou až čtyřmetrové kovové sítě

- zavřeno je několik hlavních silničních tahů městem a několik stanic metra; letiště je zavřené pro všechny komerční lety

- součástí policejní výstroje je i ostrá munice; nasazeni jsou i psovodi a policisté na koních

- strategická místa hlídají ostřelovači

- poklopy od kanalizace jsou zatavené

POLEDNE
Rabování začalo už v poledne
První průvod odpůrců globalizace v poledne začal v centru Janova vytloukat výlohy a demolovat bankomaty. Demonstranti jsou vyzbrojeni holemi. Policie musela proti demonstrantům použít slzný plyn.

Chtěla zabránit demonstrantům při jejich pokusu prorazit uzavřenou zónu, v níž se summit sedmi nejvyspělejšíh států a Ruska koná. Incident se odehrál na jednom z bulvárů nedaleko nádraží, kde se tisíce demonstrantů pokoušely obejít policii. Policie několik agresivních odpůrců globalizace zadržela

Na stadionu Carlini začala demonstrace italských aktivistů, kteří si říkají "bílé overaly", a jsou označováni za jedny z nejradikálnějších.

Summit začal, začaly i boje v ulicích
V Janově začal summit sedmi nejvyspělejších zemí světa a Ruska. Po poledni ho zahájil italský premiér Silvio Berlusconi.

Do města se sjely desetitisíce aktivistů. Policie proto zorganizovala největší bezpečnostní akci v dějinách Itálie.

Část města, kterou policisté přeměnili v uzavřenou červenou zónu, připomíná pevnost. V poledne zde začali jednat šéfové států a vlád G8.

Už dopoledne zaujalo kolem červené zóny pozice na 20 tisíc policistů. Oblast je obklopena betonovými bloky, na nichž jsou čtyřmetrové kovové sítě. Vstup je možný jen na zvláštní povolení a pro řádně registrované obyvatele.

ČTVRTEK:
Ve čtvrtek demonstrovaly tisíce aktivistů klidně
Jeden z organizátorů protestů Roberto De Montis se podle agentury AFP odvážil odhadnout, že v Janově se už sešlo na 50 tisíc odpůrců globalizace. Agentura Reuters oproti tomu cituje mnohem střízlivější odhad organizátorů, a to deset tisíc. Policie se přitom domnívá, že v ulicích má co do činění se 30 tisíc demonstranty.

Odpůrci globalizace vytvořili ve čtvrtek vpodvečer barevný průvod a doslova oblehli náměstí Sarzano, které je výchozím bodem první z plánovaných demonstrací. Jejím cílem je podpořit svobodu pohybu, proto je možné číst na vlajkách a transparentech ale i slyšet hesla jako "otevřete hranice - uprchlíci jsou zde vítáni".

DÁLE ČTĚTE

Co má v plánu summit G8?

Někteří také nesou prádelní šňůry, na které pověsili ponožky a různé spodní prádlo, aby se vysmáli prohlášení italského premiéra Berlusconiho. Ten Janovany upozornil, že bude lepší, když během summitu G8 nebudou věšet prádlo do oken.

Italské pořádkové síly se obávají, že protesty přerostou v potyčky a násilí, jak se už stalo u příležitosti jiných summitů.

Do Janova přijeli i čeští komunisté
Z nádraží Brignole, které jako jediné přijímalo speciální vlaky přepravující odpůrce globalizace, odjížděly přeplněné autobusy. Na tričkách měli mladí rebelové mnohdy vulgární výrazy vyjadřující odpor ke Spojeným státům a k existenci G8. Z davu se ozývaly tóny Internacionály. Vidět byly i kubánské vlajky.

Protestovat do Janova se vydali také mladí komunisté z Čech a Moravy a členové trockistické Socialistické organizace pracujících (SOP). Zástupci SOP agenturu ČTK informovali, že se jim podařilo dostat do Itálie "po několikahodinové zastávce na přechodu v Brennerském průsmyku, vyplněné takřka dokonalou prohlídkou zavazadel i těl cestujících". Nakonec jim prý pomohla intervence poslanců italské Strany za komunistickou přeměnu.

Boj proti globalizaci nese násilí, ale i rozsáhlé škody

Zasedání světových organizací provázejí už řadu let masové protesty, které se až do roku 1999 obešly bez větších násilností. Zlom nastal po konferenci Světové obchodní organizace (WTO) v americkém Seattlu:

Prosinec 1999 - Tisíce demonstrantů znemožnily včasné zahájení ministerské konference WTO v Seattlu. Policie použila slzný plyn a plastické projektily a v centru města byl vyhlášen noční zákaz vycházení.

Leden 2000 - Proti Světovému hospodářskému fóru (WEF) protestovalo ve švýcarském Davosu na 2000 demonstrantů. Při protestech byly poškozeny výkladní skříně, policie použila gumové projektily, slzný plyn a vodní děla.

Duben 2000 - Tisíce lidí blokovaly ulice kolem sídel MMF a SB ve Washingtonu s cílem bránit delegátům v účasti. Policie použila slzný plyn.

Září 2000 - Demonstranti narušili zahájení konference pořádané WEF v australském Melbourne. Zablokovali přístupové cesty k hotelu, kde se setkání konalo, a asi 200 z 800 účastníků se na konferenci nedostalo. V pouliční bitky a ničení majetku přerostly demonstrace v den zahájení 55. výročního zasedání MMFa SB v Praze. Nejradikálnější z celkem asi 12 tisíc protestujících použili proti policii dlažební kostky a zápalné láhve. Zraněno bylo 600 lidí, hospitalizováno bylo 19 policistů a 13 aktivistů.

Prosinec 2000 - Při potyčkách s demonstranty, kteří se sjeli do Nice kvůli summitu EU, použila policie slzný plyn.

Březen 2001 - Asi 4000 policistů zasahovalo proti 50 tisícům demonstrantů, kteří protestovali proti konferenci Světového fóra v italské Neapoli.

Duben 2001 - 46 policistů a 150 demonstrantů bylo zraněno při střetech antiglobalistů s policií během zahájení celoamerického summitu v Quebeku.

Červen 2001 - Během střetů, které provázely vrcholnou schůzku EU v Göteborgu, byli postřeleni dva demonstranti. Zraněno bylo 56 policistů.

Červenec 2001 - Summit G8 provázely dosud nejtvrdší střety mezi policisty a odpůrci globalizace. V ulicích Janova bojovalo proti policejním kordonům přes 100 tisíc demonstrantů.
Jednoho z anarchistů policie zastřelila, přes 500 lidí bylo zraněno.

Tisíce mladých odpůrců globalizace demonstrovaly v ulicích italského Janova, kam se sjíždějí na výroční zasedání státníci sedmi nejvyspělejších zemí světa a Ruska (G8). (19. července 2001)

Tisíce mladých odpůrců globalizace demonstrovaly v ulicích italského Janova, kam se sjíždějí na výroční zasedání státníci sedmi nejvyspělejších zemí světa a Ruska (G8). (19. července 2001)

Tisíce mladých odpůrců globalizace demonstrovaly v ulicích italského Janova, kam se sjíždějí na výroční zasedání státníci sedmi nejvyspělejších zemí světa a Ruska (G8). (19. července 2001)

Íránští aktivisté demonstrovali v italském Janově, kde se uskuteční zasedání sedmi nejvyspělejších zemí a Ruska (G8). Demonstranti poukazovali na popravy oběšením a ukamenováním, ke kterým v Írán u stále dochází, a požadovali hospodářský bojkot země. (19. července 2001)

Odpůrci globalizace před kordonem italských policistů při demonstraci, která se konala v ulicích Janova před zahájením výročního zasedání sedmi nejvyspělejších zemí světa a Ruska (G8). (19. července 2001)

Potyčky se strhly mezi italskými policisty a řeckými demonstranty, kteří přijeli do jadranského přístavu Ancona a chtěli pokračovat dále do italského Janova. Při střetech bylo lehce zraněno deset policistů a tři demonstranti. Řekové byli nakonec vytlačeni zpět na loď, kterou připluli, a byli donuceni vrátit se zpět do vlasti. (19. července 2001)

Protesty proti summitu G8 v italském Janově se změnily v krvavé střety mezi odpůrci globalizace a policií. Ty si vyžádaly i první oběť v řadách demonstrantů. Italští policisté postřelili jednoho z demonstrantů do hlavy a poté po něm přejel jejich terénní vůz (20. července 2001).

Protesty proti summitu G8 v italském Janově se změnily v krvavé střety mezi odpůrci globalizace a policií. Ty si vyžádaly i první oběť v řadách demonstrantů. Italští policisté postřelili jednoho z demonstrantů do hlavy a poté po něm přejel jejich terénní vůz (20. července 2001).

Protesty proti summitu G8 v italském Janově se změnily v krvavé střety mezi odpůrci globalizace a policií. Ty si vyžádaly i první oběť v řadách demonstrantů. Italští policisté postřelili jednoho z demonstrantů do hlavy a poté po něm přejel jejich terénní vůz (20. července 2001).

Protesty proti summitu G8 v italském Janově se změnily v krvavé střety mezi odpůrci globalizace a policií. Ty si vyžádaly i první oběť v řadách demonstrantů. Italští policisté postřelili jednoho z demonstrantů do hlavy a poté po něm přejel jejich terénní vůz (20. července 2001).

Italská pořádková policie zahrazuje cestu odpůrcům globalizace, kteří v Janově protestují proti zasedání nejvyspělejších států a Ruska (G8). Největší bezpečnostní operace v italské historii si vyžádala v ulicích Janova 15 tisíc ozbrojených policistů. Země očekávala příjezd až 100 tisíce demonstrantů (19. července 2001).

Odpůrci globalizace házejí kameny v Janově, kde se koná summit sedmi nejvyspělejších zemí světa a Ruska G8. Policie se připravila na nápor až 150 tisíc aktivistů, 20. července 2001.

Severoitalský Janov se změnil v pevnost. Desítky tisíc odpůrců globalizace protestují proti summitu G8, nejradikálnější z nich ničí auta, výlohy a bankomaty. Policie zasahuje slzným plynem, 20. července 2001.

Luxusní loď European Vision, na níž jsou ubytování všichni státníci účastnící se summitu G8 s výjimkou amerického prezidenta George Bushe. Ten se rozhodl bydlet v hotelu s výhledem na přístav, 20. července 2001.

Zraněný policista leží na janovské ulici. V severoitalském městě se od 20. července koná summit sedmi nejvyspělejších zemí světa a Ruska G8.

Italská policie použila slzný plyn proti odpůrcům globalizace v centru Janova, kteří vytloukali výlohy a demolovali bankomaty. V Janově probíhá summit G8. (20. července 2001)

Příslušníci italských bezpečnostních sil se blíží k hořící barikádě, kterou postavili v Janově odpůrci globalizace, 21. července 2001

Italská policie bojuje v ulicích italského Janova slzným plynem s radikálními odpůrci globalizace, 21. července 2001

Demonstrant prochází kolem hořícího auta při pouličních bitkách mezi odpůrci globalizace a policisty, které pokračovaly v janovských ulicích i v druhý den zasedání představitelů sedmi nejvyspělejších zemí světa a Ruska, 21. července 2001

Odpůrci globalizace házejí kamením po italských policistech, kteří proti demonstrantům použili po páteční střelbě pouze granáty se slzným plynem, 21. července 2001

Jeden z odpůrců globalizace přikládá dřevěné skříňky na hořící auto, které demonstranti použili jako barikádu při střetech s italskými policejními jednotkami v janovských ulicích, 21. července 2001

Anarchista z takzvaného černého bloku na převráceném autě v ulicích Janova, kde pokračovaly srážky mezi radikálními demonstranty a policií, 21. července 2001

Šéfové sedmi nejvyspělejších zemí a Ruska pózují fotografům na závěr summitu G8 v italském Janově, 22. července 2001

Zleva japonský premiér Džuničiró Koizumi, britský premiér Tony Blair, prezidenti USA a Francie George Bush a Jacques Chirac a předseda vlády Itálie Silvio Berlusconi na zasedání představitelů sedmi nejvyspělejších zemí světa a Ruska v italském Janově, 22. července 2001

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video