Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Summit přijal strategii pro oblast životního prostředí

  14:06aktualizováno  14:06
Praha - „Je to poprvé, co summit diskutoval otázky životního prostředí,“ prohlásil ministerský předseda Švédska Göran Persson na závěr zasedání Evropské rady. Vyzdvihl přijatá rozhodnutí o konkrétních krocích, které budou podniknuty v příštích letech. Na základě dokumentu připraveného Komisí odsouhlasily členské země v Göteborgu

strategii udržitelného rozvoje, která počítá například se zastavením klimatických změn, s podporou dopravních systémů ohleduplných k životnímu prostředí, s řešením zdravotní problematiky obyvatelstva a s využíváním přírodních zdrojů. Ekologická dimenze tak doplnila stávající dvě dimenze EU – hospodářskou a sociální.

Členské státy EU se zavázaly přijmout národní strategie udržitelného rozvoje. Koordinaci jednotlivých sektorálních politik s ohledem na strategii schválenou v Göteborgu budou řídit instituce EU v čele s Radou pro všeobecné záležitosti. Všechny návrhy politik EU musí v budoucnu obsahovat hodnocení dopadů plánovaných kroků na životní prostředí. Odpovídající zajišťující mechanismy vypracuje Komise do zasedání Evropské rady v belgickém Laekenu.

Evropská rada bude hodnotit pokrok v oblasti udržitelného rozvoje na svých každoročních jarních zasedáních. Komise zhodnotí implementaci strategie udržitelného rozvoje v rámci svých výročních zpráv. Rada ministrů se bude zabývat energetikou, dopravou a životním prostředím v rámci Šestého rámcového programu pro výzkum a vývoj.

Celosvětově bude strategii udržitelného rozvoje Unie prosazovat při přípravě světového summitu udržitelného rozvoje v jihoafrickém Johannesburgu. Rada potvrdila svůj závazek dosáhnout stanoveného cíle rozvojové pomoci ve výši 0,7% HDP v rámci zemí EU. V otázce změn klimatu summit potvrdil záměr ratifikovat Kjótský protokol; do konce roku 2001 Komise připraví návrh ratifikačního dokumentu. Potom bude Unie hledat podporu svého stanoviska u dalších zemí, například Japonska a Austrálie.

Na summitu se jednalo i o udržitelném systému dopravy. V roce 2003 Rada a Parlament přijmou nová rámcová pravidla transevropských dopravních sítí. Komise v návrhu pravidel zohlední ceny různých způsobů dopravy v nákladech. V roce 2004 musí být k dispozici nová politika vztahující se na chemické produkty.

Strategie udržitelného rozvoje se týká i oblasti zdraví. Do konce roku 2001 má Komise přijít s akčním plánem na zvládání infekčních nemocí a jejich rezistence vůči antibiotikům. Měla by vzniknout síť včasného varování, monitorující oblast zdraví obyvatelstva.

Otázky životního prostředí by se měly integrovat do všech relevantních politik EU a co nejdříve implementovat, aby bylo možné vyhodnotit dosažené výsledky na summitu EU v Barceloně v roce 2002.

Evropská kancelář pro životní prostředí, největší evropská federace sdružující organizace zasazující se o zlepšení stavu životního prostředí, hodnotí výsledky summitu jen jako částečný úspěch. Podle ní je pozitivní, že životní prostředí a udržitelný rozvoj byly na špičce projednávané agendy a že se pokrok v těchto otázkách stane stabilním bodem jednání jarních summitů. Aby byla strategie udržitelného rozvoje úplná, musí se ale odbourat dotace, které ať přímo, nebo nepřímo podporují znečisťování životního prostředí, a zastavit diskriminace aktivit, které ochranu životního prostředí respektují. Jako řešení se nabízí například zavedení zelené daně a zohledňování dopadů na životní prostředí při vyhodnocování veřejných zakázek. Závěry ze summitu však takové návrhy neobsahují.

Autor:


Okamura je nesmírně schopný populista, řekl Paroubek v Rozstřelu

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)
ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o povodních, píše komentátor MF DNES...  celý článek

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.
Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se společností a myšlením vychází nově na...  celý článek

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)
ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata zápisníku "Minulý týden", který vychází...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.