Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Summit přijal strategii pro oblast životního prostředí

  14:06aktualizováno  14:06
Praha - „Je to poprvé, co summit diskutoval otázky životního prostředí,“ prohlásil ministerský předseda Švédska Göran Persson na závěr zasedání Evropské rady. Vyzdvihl přijatá rozhodnutí o konkrétních krocích, které budou podniknuty v příštích letech. Na základě dokumentu připraveného Komisí odsouhlasily členské země v Göteborgu

strategii udržitelného rozvoje, která počítá například se zastavením klimatických změn, s podporou dopravních systémů ohleduplných k životnímu prostředí, s řešením zdravotní problematiky obyvatelstva a s využíváním přírodních zdrojů. Ekologická dimenze tak doplnila stávající dvě dimenze EU – hospodářskou a sociální.

Členské státy EU se zavázaly přijmout národní strategie udržitelného rozvoje. Koordinaci jednotlivých sektorálních politik s ohledem na strategii schválenou v Göteborgu budou řídit instituce EU v čele s Radou pro všeobecné záležitosti. Všechny návrhy politik EU musí v budoucnu obsahovat hodnocení dopadů plánovaných kroků na životní prostředí. Odpovídající zajišťující mechanismy vypracuje Komise do zasedání Evropské rady v belgickém Laekenu.

Evropská rada bude hodnotit pokrok v oblasti udržitelného rozvoje na svých každoročních jarních zasedáních. Komise zhodnotí implementaci strategie udržitelného rozvoje v rámci svých výročních zpráv. Rada ministrů se bude zabývat energetikou, dopravou a životním prostředím v rámci Šestého rámcového programu pro výzkum a vývoj.

Celosvětově bude strategii udržitelného rozvoje Unie prosazovat při přípravě světového summitu udržitelného rozvoje v jihoafrickém Johannesburgu. Rada potvrdila svůj závazek dosáhnout stanoveného cíle rozvojové pomoci ve výši 0,7% HDP v rámci zemí EU. V otázce změn klimatu summit potvrdil záměr ratifikovat Kjótský protokol; do konce roku 2001 Komise připraví návrh ratifikačního dokumentu. Potom bude Unie hledat podporu svého stanoviska u dalších zemí, například Japonska a Austrálie.

Na summitu se jednalo i o udržitelném systému dopravy. V roce 2003 Rada a Parlament přijmou nová rámcová pravidla transevropských dopravních sítí. Komise v návrhu pravidel zohlední ceny různých způsobů dopravy v nákladech. V roce 2004 musí být k dispozici nová politika vztahující se na chemické produkty.

Strategie udržitelného rozvoje se týká i oblasti zdraví. Do konce roku 2001 má Komise přijít s akčním plánem na zvládání infekčních nemocí a jejich rezistence vůči antibiotikům. Měla by vzniknout síť včasného varování, monitorující oblast zdraví obyvatelstva.

Otázky životního prostředí by se měly integrovat do všech relevantních politik EU a co nejdříve implementovat, aby bylo možné vyhodnotit dosažené výsledky na summitu EU v Barceloně v roce 2002.

Evropská kancelář pro životní prostředí, největší evropská federace sdružující organizace zasazující se o zlepšení stavu životního prostředí, hodnotí výsledky summitu jen jako částečný úspěch. Podle ní je pozitivní, že životní prostředí a udržitelný rozvoj byly na špičce projednávané agendy a že se pokrok v těchto otázkách stane stabilním bodem jednání jarních summitů. Aby byla strategie udržitelného rozvoje úplná, musí se ale odbourat dotace, které ať přímo, nebo nepřímo podporují znečisťování životního prostředí, a zastavit diskriminace aktivit, které ochranu životního prostředí respektují. Jako řešení se nabízí například zavedení zelené daně a zohledňování dopadů na životní prostředí při vyhodnocování veřejných zakázek. Závěry ze summitu však takové návrhy neobsahují.

Autor:


Trump ohrožuje světovou bezpečnost, řekl historik Lukeš v Rozstřelu

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.
ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj proti drogám selhal. To jsou témata...  celý článek

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve
ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V bublině žije i Václav Klaus. To jsou témata...  celý článek

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.
Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora "papírové" Kavárny v MF DNES. Chtěl...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.