Jeden z organizátorů nese globus na pódium konference v Kodani

Jeden z organizátorů nese globus na pódium konference v Kodani | foto: AP

Summit o klimatu je na pokraji zhroucení, dohoda se vzdaluje

  • 189
Naděje na dosažení efektivní dohody na klimatické konferenci o klimatu se rozplývá. "Zprávy z Kodaně nejsou dobré," vyjádřila německá kancléřka Angela Merkelová rostoucí obavy ve chvíli, kdy se do dějiště konference sjíždějí vrcholní státníci z celého světa k podpisu slibované dohody. EU proto na večer svolala mimořádnou schůzku hlavních hráčů konference.

Dánsko, které konferenci předsedá, dalo najevo, že konkrétní dohoda si podle všeho bude muset počkat do příštího roku na další konferenci v Mexiku. Zárověň oznámilo, že se vzdává svého plánu předložit nový návrh dohody. Podle dánského premiéra Lars Lokke Rasmussena je to pokus, jak odblokovat jednání.

Kde to drhne

Klíčovým sporem summitu je i nadále problém, do jaké míry by se vyspělé, respektive rozvojové státy měly v budoucnu podílet na snižování emisí skleníkových plynů a jak velká finanční pomoc by na to měla chudým zemím připadnout.    Zdroj: ČTK

Proti tomu, aby Dánsko předložilo nový návrh dohody, protestovaly rozvojové země, které Dány, kteří konferenci předsedají, obviňují z nadržování vyspělým zemím. Rasmussen uvedl, že delegáti by měli posoudit již existující návrhy.

Noční rozhovory se zadrhly na procedurálním problému, kdy některé rozvojové země a Čína odmítly návrh dánských hostitelů, aby se rozhovory rozčlenily na menší diskusní fóra ve snaze urychlit práci na konečném dokumentu. "Obávám se, že je to triumf formy nad obsahem," řekl australský premiér Kevin Rudd.

"Jsme na konci hry. Teď začne ostuda"

Indický ministr životního prostředí Džajram Raméš obvinil bohaté země z "propagační kampaně", jejímž cílem je obvinit z neúspěchu jednání rozvíjející se země. "Jsme na konci hry. Je jen otázka času, kdy to začne být ostuda. Už teď vyspělé země obviňují Afriku. To je totálně chybné."

Indický ministr životního prostředí Džajram Raméš v obležení novinářů

Indický ministr životního prostředí Džajram Raméš v obležení novinářů

Evropští ministři životního prostředí potvrdili, že rozhovory jsou v krizi.

Večeře u královny

"Politici mluví - Vůdci jednají." Transparent s tímto nápisem rozvinul pár ve společenském oděvu na galavečeři, kterou pořádala královna Margrethe II. pro stovku hlav států. Ze zámku Christiansborg muže a ženu patřící k aktivistům Greenpeace odvedla ochranka. Večeře se účastnila i kancléřka Merkelová či Hillary Clintonová. 

"Dostali jsme se do vážné situace," uvedl německý ministr životního prostředí Norbert Roettgen. Podle francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho konference současným tempem směřuje "ke katastrofě".

Čína, klíčová země v diskusích o dohodě, účastníkům podle zdrojů z konference řekla, že nevidí možnost, že by byla dosažena detailní dohoda o boji s globálním oteplováním. Podle těchto zdrojů čínská delegace navrhla "něco jako krátkou politickou deklaraci". Informace později čínský zástupce odmítl s tím, že "vidí naději na dohodu".

USA chtějí záruky od Číny, že nezkresluje data

Další problém představují USA. "Musím poctivě říci, že nabídka Spojených států snížit emise o čtyři procenta ve srovnání s úrovní z roku 1990 není dostačující," uvedla Merkelová.

Prezident Barack Obama nabídl snížení produkce skleníkových plynů do roku 2020 o tři až čtyři procenta ve srovnání s rokem 1990, či o 17 procent proti úrovni z roku 2005. Evropská unie naproti tomu uvedla, že je odhodlána snížit emise nejméně o 20 procent proti roku 1990.

Hillary Clintonová na konferenci v Kodani

Hillary Clintonová na konferenci v Kodani

Do bitvy o záchranu dohody se pustila americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová, když slíbila, že se USA silně zapojí do plánu, podle něhož rozvojové země dostanou do roku 2020 od vyspělých států celkem 100 miliard dolarů ročně na boj s klimatickými změnami.

Varovala však, že americký postoj závisí v mnohém na chování Číny, která se vzpírá mezinárodním kontrolám svých emisí. "Je těžké si pro představit, že by americké nabídky platily, pokud by neexistovaly zcela průhledné údaje z  Číny, která je druhým největším, a podle mě nyní vůbec největším producentem emisí," dodala Clintonová.

BLOG ČESKÉ DELEGACE V KODANI

Čeští zástupci informují o dění v Kodani na iDNES.cz

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video