Francouzský prezident Nicolas Sarkozy

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy | foto: Reuters

Summit EU je napínavý, čeká se dlouhý víkend

  • 11
Když unijní státníci dojednávali v roce 2000 smlouvu z Nice, trvalo to čtyři dny a čtyři noci. Teď se situace může opakovat. Představitelé EU řeší v Bruselu další směřování sedmadvacítky, konkrétně obrysy dokumentu, který nahradí odmítnutou euroústavu. A několik zemí nejeví ochotu ke kompromisu.

Summit začal včera večer, dnes dopoledne se státníci potkávali při dvoustranných rozhovorech. Německá kancléřka Angela Merkelová, šéfka předsedající země, se soustředí hlavně na jednání s nejproblematičtějšími Poláky, kterým se nelíbí navrhovaný systém hlasování v Radě EU.

Merkelová se ještě v noci na pátek sešla s polským prezidentem Lechem Kaczynským a znovu tak učinila ještě dnes před obědem. Na dnešní rozhovor odcházel Kaczynski skepticky naladěn: "Situace je složitá, nejsem optimistou. V podstatě nemám kam couvnout," řekl.

O co konkrétně Polákům jde: v jedenáctistránkovém dokumentu, který slouží jako výchozí bod bruselského jednání, se píše, že rozhodnutí v radě by se přijímala na základě takzvané dvojí většiny. To znamená, že by byl potřeba souhlas 55 procent členských zemí, které by zároveň představovaly 65 procent obyvatel Unie.

Jenže tím by si Poláci oproti nynějšímu stavu pohoršili, a tak navrhují, aby se síla hlasu odvozovala od druhé odmocniny počtu obyvatel. A mimoto chtějí, aby se až do roku 2020 hlasovalo podle současného modelu.

Jediným státem, který je naplno podporuje, je Česko. "Polský návrh považujeme skutečně za spravedlivější, jeho podpora je zcela na místě," zopakoval dnes v České televizi europoslanec Jan Zahradil.

Sarkozyho iniciativa
Češi jsou nicméně připraveni přijít s konstruktivními návrhy tak, aby summit zcela nezkrachoval. Kompromis už před začátkem schůzky navrhoval vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra.

A vstříc Polákům, kteří dokonce navrhli sporný bod zcela vyřadit z programu summitu a řešit ho později na mezivládní konferenci, se snaží vyjít i Francouzi. Nový prezident Nicolas Sarkozy se je snažil uklidnit návrhem na posílení hlasů šesti největších zemí Unie, mezi něž Polsko patří - a Francie samozřejmě také.

Nicméně oficiálně Sarkozyho návrh v Bruselu představen nebyl a podle reportérky MF DNES se k němu zatím nikdo ani nevyjádřil.

Jako z jiné planety
Poláci svým vzdorovitým chováním už naštvali většinu zemí "staré EU". "Žádné nové přátele si svými požadavky nezískali," prohlásil například rakouský kancléř Alfred Gusenbauer. Méně diplomatický byl švédský ministr zahraničí Carl Bildt, který ve svém blogu napsal, že "Poláci svou argumentací někdy působí, jako by byli z jiné planety".

A tak se může stát, že téma hlasování státníci vskutku neotevřou a nechají ho na později. Dohodnou se o jiných problémech, čímž zabrání totálnímu ztroskotání vrcholné schůzky. Diplomaté se nicméně shodují, že ať tak či tak, z Bruselu dnes rozhodně neodjedou. Rozhovory se protáhnou minimálně do noci, spíše ale až do víkendových dnů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video