José Manuel Barroso, Dmitrij Medveděv, Václav Klaus a Javier Solana na summitu EU-Rusko v Chabarovsku (22. května 2009)

José Manuel Barroso, Dmitrij Medveděv, Václav Klaus a Javier Solana na summitu EU-Rusko v Chabarovsku (22. května 2009) | foto: Reuters

Summit EU a Ruska nic moc nevyřešil, podle Klause ale prospěl vztahům

  • 8
V Chabarovsku skončil summit Evropské unie a Ruska. Podle českého prezidenta Václava Klause posílil důvěru mezi oběma partnery. V energetických otázkách či projektu východního partnerství EU ale neshody mezi Moskvou a Bruselem přetrvávají.

"Jednání zvýšilo vzájemné pochopení pozic v mnoha otázkách i důvěru, která je tak nezbytná a důležitá," zhodnotil schůzku Klaus.

Vztahy mezi Unií a Moskvou loni zhoršila rusko-gruzínská válka o Jižní Osetii, v níž se Evropa postavila na stranu Tbilisi, a lednový rusko-ukrajinský spor o plyn, který připravil mnohé evropské domácnosti o dodávky ruského plynu. Spor přiměl Unii hledat alternativní dodavatele a přepravní cesty, což se Kremlu nezamlouvalo.

Rozpory v energetických otázkách nicméně summit neodstranil. Ruský prezident Dmitrij Medveděv na závěr setkání varoval EU před opakováním plynové krize s Ukrajinou.

"Je třeba naplnit ukrajinské podzemní zásobníky 19,5 miliardami plynu, což si vyžádá čtyři miliardy dolarů. Máme pochyby o ukrajinské platební schopnosti. Jsme připraveni pomoci, ale chtěli bychom, aby část odpovědnosti převzala i EU," řekl Medveděv.

"Žádná ujištění (o neopakování krize) Rusko nedalo a ani dávat nebude. Na naší straně nejsou žádné problémy, vše je v pořádku. Ujištění by měl dávat ten, kdo má za plyn platit," dodal a vybídl EU, aby se podílela na případném úvěru pro Ukrajinu.

Smír nepřišel ani v otázce projektu sbližování evropské sedmadvacítky s šesti postsovětskými republikami, který Unie odstartovala na počátku května v Praze.

"Některé země přijímají tento projekt jako partnerství proti Rusku, a my bychom si nepřáli, aby se v toto východní partnerství přeměnilo," komentoval ruský prezident Dmitrij Medveděv snahy EU pronikat do oblastí, které Moskva považuje tradičně za svou sféru vlivu.

Z Chabarovska do Koreje

Vrcholnou schůzku na ruském Dálném východě označila ruská média za jednu z nejsložitějších, vzhledem k množství sporných bodů v agendě a ochlazení ve vztazích mezi Unií a Moskvou.

V předvečer summitu se dokonce objevily spekulace, že důsledkem by mohlo být snížení počtu každoročních summitů ze dvou na jeden. Podle ruského velvyslance při EU Vladimira Čižova si Moskva přeje zachovat pravidelnost půlročních summitů, a to přinejmenším do přijetí Lisabonské smlouvy, která by skoncovala s rotujícími předsednictvími EU každé pololetí.

Po jednání prezidenta Klause s ruským protějškem Medveděvem představitelé EU zamíří z Chabarovska do Soulu na další summit s Jižní Koreou.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video