Sumerský Ur je prozkoumaný pouze z jedné pětiny. Na další výzkum nemá Irák peníze.

Sumerský Ur je prozkoumaný pouze z jedné pětiny. Na další výzkum nemá Irák peníze. | foto: Lasse Jensen

Sumerský Ur by mohl být slavnější než Gíza. Kdyby Iráku nechyběly peníze

  • 27
Kdyby Irák nemusel financovat boj proti náboženským fanatikům, kteří mají na kontě stovky bombových útoků a ještě více lidských životů, stal by se nejspíš pro turisty ještě lákavějším místem než pyramidy v egyptské Gíze. Minimálně sumerské město Ur, které archeologové při vykopávkách v 19. a 20. století odkryly z pouhé jedné pětiny.

Na další archeologický výzkum však Irák nemá peníze a možná ani chuť.

"Kdyby však byly práce obnoveny, na světlo by se dostaly tuny starých památek, které by naplnily muzea. Ur by pak možná byl významnější než Gíza," řekl Zajf Muhsín pověřený ochranou Uru. Podle některých archeologů by "vykopání" města zabralo třicet let.

ARCHEOLOGIE V SUMERU

Poušť u Uru skrývala nože a srpy staré čtyři tisíce let

"Je jisté, že zbývá objevit ještě mnoho dokumentů," myslí si asyrolog z Pensylvánské univerzity Steve Tinney. Právě tato univerzita spolu s Britským muzeem provedla v letech 1922 až 1934 první vědecké zkoumání Uru.

Pokud by se v Uru podařilo objevit další texty, přispělo by to podle Tinneye k mnohem lepšímu pochopení sumerské kultury a jejich polyteistického náboženství. "Nemáme k dispozici texty o Urnammovi (pozn. panovník, za jehož vlády dosáhl Ur největšího rozkvětu) ani jeho následnících, o rituálech ani modlitbách," vypočítává Tinney.

Sumerský chrám Ur v dnešním Iráku.

Sumerský chrám Ur v dnešním Iráku.

Kudy kráčel Abrahám

Výzkum by také mohl definitivně potvrdit, zda právě v Uru pobýval praotec tří monoteistických náboženství Abrahám. "Myslíme si, že žil tady, protože při vykopávkách v roce 1922 se zde našlo jeho jméno vryté do kamene," vysvětlil Tinney.

Sumerský Ur vznikl před více než 4500 lety a většina města spočívá pod navátým pískem pahorku Mukajjar. Jeho dominantou je dnes viditelný zikurrat, který byl zasvěcen bohu Měsíce Nannarovi.

Město vybudované na úrodných březích Eufratu je považováno za jedno z prvních center civilizace. Lidé tu poprvé začali používat obrázkové písmo i hrnčířský kruh. Největší rozkvět Ur zažil za třetí panovnické dynastie. Za její vlády sahal stát Sumerů až k dnešnímu Íránu, vzkvétalo v něm hospodářství, ale také kultura. Ur měl tehdy vlastní zákoník i fungující správu. Podobně jako další sumerská města ho nakonec vyplenili Elamité.

V provincie Zikár, v níž Ur leží, je dalších 47 archeologicky významných míst. Místní úřady bojující o zajištění elektřiny, škol a kanalizací, na archeologii nemají peníze. I když se sem od roku 2005 archeologové vracejí, centrální irácká vláda nenaznačila, že počítá s dalšími vykopávkami.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video