Vědci zkoušejí z letadla originálně zastavit kůrovcovou kalamitu

Vědci zkoušejí z letadla originálně zastavit kůrovcovou kalamitu | foto: Ladislav Němec, MF DNES

Šumavu stříkají houbou proti kůrovci

  • 27
Pilot Miroslav Kocourek lil do nádrže svého práškovacího "čmeláka" velmi neobvyklou tekutinu: roztok vody a houby. Vědci z Jihočeské univerzity totiž našli unikátní způsob, jak zastavit blížící se kůrovcovou kalamitu na Šumavě.

Žluté letadlo ve čtvrtek sedmkrát. Pilot kroužil nad jednou z nejpostiženějších zón parku blízko Stožce na Prachaticku: nad vrcholky stromů v Trojmezenském pralese.

"Celý fór je v tom, že houba Bauveria bassiana vyvolává onemocnění u lýkožrouta. Roste na jeho těle a postupně ho likviduje. Zároveň vypouští spóry a ty se přesunou na další jedince. Laicky řečeno – je to vlastně semínko, které se smočí ve vodě, nastříká na stromy, naklíčí, pak najde kůrovce a vyvolá u něj onemocnění mykózou,“ vysvětlil profesor Jihočeské univerzity Zdeněk Landa.

Vzorek houby nalezli vědci nedaleko u pramenů Vltavy na Šumavě a v laboratořích namnožili.

Houba samozřejmě může likvidovat i menší hmyz, ale v porovnání s chemickým postřikem je to mnohem šetrnější způsob boje s kůrovcem.

"Není to žádný jed, ale přírodě blízká metoda likvidace kůrovce. V parku už jsme vystříkali z rozprašovačů, které nosí lesníci na zádech, přes pět tisíc litrů roztoku houby a vody. Trojmezenský prales je ale nepřístupný, leží zde stromy popadané přes sebe, a proto bylo letadlo nejvhodnější,“ řekl referent péče o les šumavského národního parku Petr Kahuda.

A jaký úspěch bude houba mít? To přesně zjistí vědci nejdříve na podzim. Předpokládají ale, že látka zahubí šedesát až sedmdesát procent brouků.

"Samozřejmě v laboratořích za ideálních podmínek byla stoprocentně účinná. S šedesáti až sedmdesáti procenty úmrtnosti brouků bych byl spokojen, ale je to běh na delší trať, protože výsledky se samozřejmě dostaví až později, kdy se houba začne v přírodě sama množit,“ řekl Landa.

Pro člověka není houba nijak nebezpečná. Ve čtvrtek brzy ráno ji z letadla rozstřikovali nad Šumavou proto, aby využili zhruba čtyřicetiprocentní vlhkosti vzduchu a ideálních letových podmínek.

"Je to trochu jiné létání, musím rychle vystoupat do výšky šesti set metrů, ale jinak to jde krásně,“ chválil si pilot čmeláka Kocourek.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video