Slovenská strana Svoboda a Spravedlnost brojí proti imunitě poslanců. Předseda

Slovenská strana Svoboda a Spravedlnost brojí proti imunitě poslanců. Předseda strany Richard Sulík stojí druhý zprava. | foto: facebook.com

Sulíkovi poslanci odložili šaty, hanbatí bojují proti imunitě

  • 25
Slovenská strana Svoboda a solidarita přišla s nebývalou kampaní. Sedmnáct zákonodárců koaliční partaje odhodilo ošacení a společně se nechalo zvěčnit fotografem. Bojují tak za schválení návrhu na zrušení přestupkové imunity členů parlamentu.

Na fotce, kterou strana zveřejnila na sociální síti, stojí smějící se poslanci a poslankyně liberálů v jedné řadě a intimní partie mají zahaleny plakátem s nápisem "Svlečme poslance z imunity...".

Topolánek a spol.

Zatímco na Slovensku je kampaň strany SaS novinka, čeští politici už několikrát šaty odložili. V létě 2009 se politici ODS kolem tehdejšího předsedy Mirka Topolánka nechali nafotit v plavkách a billboardy s heslem "Tady nás pusťte k vodě" vylepili podél chorvatských dálnic.

Plakát ODS „Tady nás pusťte k vodě“

Reklamu parodovaly političky Věcí Veřejných, které později dokonce vydaly kalendář svých lechtivých fotografií.

Mluvčí strany Tatiana Tóthová uvedla, že zákonodárci se fotili ve spodním prádle. Na záběru chybí jeden člen poslaneckého klubu SaS, který byl v době focení údajně v cizině.

Cílem svérázné kampaně, která nemá v zemi obdoby, je přimět ostatní parlamentní strany k hlasování za zrušení ochrany zákonodárců před tresty za přestupky, jako například za rychlou jízdu.

Radičová imunitu neokleštila

Předlohu zákona posunul parlament do závěrečné fáze jednání už loni v květnu, definitivní rozhodnutí ale následně Sněmovna odkládala. Předloha je znovu zařazena na program nadcházející schůze Sněmovny, která bude patrně poslední před březnovými předčasnými volbami.

Návrh zákona počítá se zrušením přestupkové imunity nejen poslanců, ale také soudců. Na schválení materiálu stačí souhlas většiny poslanců přítomných na hlasování.

Dosluhující vláda premiérky Ivety Radičové se v minulosti neúspěšně pokoušela výrazně okleštit i trestněprávní imunitu poslanců a soudců. K potřebné změně ústavy, která vyžaduje hlasy tří pětin všech poslanců, ale koalice nezískala podporu opozice.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video