Závadný silikonový implantát společnosti Poly Implant Prothese (19. prosince

Závadný silikonový implantát společnosti Poly Implant Prothese (19. prosince 2011) | foto: Reuters

Úřad svolává Češky se silikonovými prsy na kontrolu

  • 39
Státní ústav pro kontrolu léčiv vyzval ženy s prsními silikonovými implantáty od francouzského výrobce PIP, aby se nechaly vyšetřit. Implantáty mohou být špatné a praskat. Žádné nežádoucí příhody však ústav v Česku zatím nezaznamenal.

Prsní implantáty francouzského výrobce PIP praskaly a pacientkám následně působily záněty. Implantáty totiž byly naplňovány průmyslovým silikonovým gelem, který nesplňoval potřebná pravidla a také pouzdro pro implantát nebylo dostatečně pevné.

Jak zjistit typ implantátu

Statistiku jednotlivých typů implantátů podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Vlastimila Sršně vedou jednotlivé nemocnice či chirurgická centra v rámci zdravotnické dokumentace. Pokud si ženy nechaly voperovat implantát nikoliv z kosmetických, ale ze zdravotních důvodů, měla by podle Sršně mít příslušnou dokumentaci včetně typu implantátu jejich zdravotní pojišťovna.

Protože se prsní implantáty vyvážely do cizích zemí včetně České republiky, doporučila Francouzská asociace pro dohled nad léčivy zvýšený lékařský dohled nad pacientkami s plastikou prsu, aby se zabránilo zdravotním komplikacím.

"Výsledky testů však prokázaly, že gel prsních implantátů PIP nemá cytotoxický ani genotoxický efekt. Nebyla tak prokázána souvislost mezi implantáty a výskytem rakoviny u francouzských pacientek," uvádí Státní ústav pro kontrolu léčiv na svých webových stránkách.

Francie se loni rozhodla začít je stahovat a používal se přestaly i v českých zařízeních. Kolik pacientek v Česku je může nosit, však SÚKL neví.

"Státní ústav pro kontrolu léčiv nemá zatím hlášeny nežádoucí příhody dávané do souvislosti s prsními implantáty PIP, které byly implantovány na našem území," uvedla mluvčí ústavu Lucie Šustková s tím, že počet pacientek se silikonovými implantáty ústav nezná.

Plastický chirurg Karel Urban před časem uvedl, že v ČR se tyto implantáty užívaly pro rekonstrukce prsů několik let.

"Měli jsme jen dobré zkušenosti, žádné problémy," uvedl. Distributor podle lékaře sdělil, že do ČR vadné implantáty nedorazily, jen ty zdravotně nezávadné.
(Více čtěte zde)

Nemocnice zajistí pravidelnou půlroční kontrolu

Pacientky zjistí původ svého implantátu na klinice, kde byla plastika provedena. Ty, kterým byla plastika provedena ze zdravotních důvodů, pak informace najdou ve zdravotní dokumentaci nebo u své zdravotní pojišťovny. Češky, které takový implantát mají, by se měly obrátit na svého ošetřujícího lékaře. Nemocnice by pak měly zajistit pravidelnou půlroční kontrolu a provedení klinického vyšetření včetně ultrazvuku prsou a podpaží.

Francie chce skandál prošetřit

Francouzský ministr zdravotnictví Xavier Bertrand se vyslovil pro vytvoření parlamentní skupiny pro šetření tohoto globálního skandálu.

Bertrand vyzval k vyšetřování příslušné zdravotnické orgány, jejichž úkolem bude především zjistit, jestli šlo o selhání kontrolních systémů, jež umožnily společnosti Poly Implant Prothese (PIP) obchodovat s prsními implantáty.

Zdroj: ČTK

"Jakékoli prasknutí, podezření na prasknutí nebo na prosakování z pouzdra prsního implantátu by mělo vést k jeho vyjmutí a případně i k vyjmutí druhého prsního implantátu," dodává SÚKL na webu.

Doporučení bude ústav ještě aktualizovat. Během ledna mají o dalším postupu jednat odborníci a ministerstvo zdravotnictví.

Francouzská společnost PIP v březnu 2010 zbankrotovala. Do té doby vyráběla asi 100 tisíc prsních implantátů ročně. Podle britského tisku dostaly desetitisíce žen namísto zdravotně nezávadných produktů implantáty z průmyslového silikonu, který se používá na počítačové součástky nebo v elektronice.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video