Po čtyřech loetech dokončil lékový ústav hloubkovou revizi. Ilustrační foto

Po čtyřech loetech dokončil lékový ústav hloubkovou revizi. Ilustrační foto | foto: Jan Zátorský, MAFRA

SÚKL dokončil revizi léků. Pojišťovnám ušetří devět miliard korun

  • 8
Po čtyřech letech dokončil Státní ústav pro kontrolu léčiv hloubkovou revizi léků, která má pojišťovnám uspořit celkem 8,78 miliardy korun ročně. Peníze pomohou zdravotnickému systému, jak si sliboval ministr Leoš Heger. Peněženek pacientů se revize tolik nedotkne.

Ve výpočtu úspor vycházel Státní ústav pro kontrolu léčiv ze spotřeby léků v roce 2010. Tehdy pojišťovny daly za léky na recept 35,98 miliardy. Za léky na žádanku podle dat za rok 2009 daly 13,3 miliardy korun.

Revize v číslech

* Hloubková revize proběhla u 9 729 variant léčivých přípravků
* SÚKL zahájil 928 správních řízení
* rozeslal 53 613 písemností, které obsahovaly 91 958 dokumentů
* vyvěsil 6 346 dokumentů na elektronickou úřední desku,
* vydal 927 rozhodnutí,
* vyřídil 3 560 odvolání do 664 rozhodnutí.

Revize léků a potravin hrazených ze zdravotního pojištění trvala čtyři roky. "Do té doby nebylo podobné přehodnocení nikdy učiněno, a proto bylo nutné nejdříve zajistit veškeré podklady pro revizi, včetně přehodnocení cen reálně požadovaných výrobci při uvádění na trh, a poté vše dle požadavků zákona vyhodnotit," uvedla důvody zdržení mluvčí SÚKL Lucie Šustková.

Podle SÚKL přinese přecenění léků pojišťovnám úsporu 8,78 miliard korun ročně. V praxi to tedy znamená, že pojišťovny zaplatí na úhradách léků méně než před revizí. Nižší cena léků by se měla projevit i v peněženkách pacientů, i když jen minimálně. Mnohem důležitější je pro zdravotnictví. Ministr Heger si od revize už před časem sliboval úsporu v děravém systému.

"Ta úspora v systému je postupná. Vždy, když SÚKL dokončil revizi léků v určité skupině, například analgetik, okamžitě se to projevilo. Nejvíce samozřejmě uspoří pojišťovny na úhradách, které mohou peníze směřovat jinam, ale i pacienti, kteří mají možnost nižší cenu za lék pozorovat vždy tak s měsíčním zpožděním," uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Dodal, že úspora se netýká jen lékáren, ale celého systému včetně nemocničních zařízení, která také užívají léčivo a další revidovaný materiál hrazený pojišťovnami.

Podle mluvčí  SÚKL byla Česká republika s rozsáhlou revizí léků první zemí v EU. "V dalších zemích byla revize pouze částečná, např. ve Švédsku probíhala revize tři roky a v jejím průběhu bylo přehodnoceno pouze deset významných skupin. Rakousko přehodnocuje pravidelně pouze 400 léků ročně," dodala.

Prostřednictvím revize byl nastaven i standard léčby hrazené ze zdravotního pojištění.

Revize měla být hotova dávno

Prezidentovi České lékařské komory se nelíbí, jak dlouho revize trvala. "Překvapuje mne výška vypočítaných úspor, podle mého nebudou tak vysoké. Pokud ano, znamenalo by to, že SÚKL svou tříletou nečinností připravil stát a pojišťovny asi o 25 miliard korun, protože revize měla být dokončena v roce 2008," míní šéf komory Milan Kubek.

Revize léků by podle něj měly probíhat i nadále a průběžně. Ministerstvo však pravidla pro SÚKL ulehčilo a nyní není nutné dělat je tak často, dodal. Namísto toho mají do systému přinést úspory elektronické aukce na léky.

"Několikrát během průběhu elektronické aukce se ale nabízí možnost korupce, ten zákon není dobře připraven. Nakonec na to doplatí pacienti, kteří si budou za léky připlácet paradoxně více," míní Kubek.

Podle něj je správné, že aukce vysoutěží nejnižší cenu léku a ta se zároveň stane úhradou. "Nechápu ale, proč by firma dodávající lék za nejnižší cenu měla mít zároveň monopol. Protože zároveň platí pravidlo, že daná firma musí zajistit léčiva pouze pro padesát procent trhu. Stejná úhrada za lék v dané skupině by měla být placena i jiným firmám a pacienti by si dopláceli pouze rozdíl ceny," dodal Kubek.

Aukce přinesou další úspory

Ukončení revize bere naopak za pozitivní zprávu prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček. "Ta suma je samozřejmě odhadem, který se naplní při současné spotřebě léků. Podle mne se jedná o poctivou snahu ušetřit tak, aby se to nedotklo pacientů," řekl iDNES.cz Gajdáček.

Dodal, že další úspory přinesou elektronické aukce. "Systém začne fungovat v průběhu tohoto roku a zdá se být nastaven dobře. Musíme si ale uvědomit, že u aukcí se nedá tlačit jen na nejnižší cenu, protože lék by poté nemusel být dostupný na českém trhu. Zde je potřeba jisté opatrnosti," upozornil Gajdáček (o problému levných léků v Česku čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video