Místopředseda Strany práv občanů Zemanovci Radek Augustin opouští Kramářovu vilu, kde obědval s premiérem Jiřím Rusnokem (26. června 2013) | foto: Michal Kamaryt, ČTK

Šéfem Úřadu vlády bude Augustin, opustí post místopředsedy Zemanovců

  • 174
Kabinet Jiřího Rusnoka vybral nového šéfa Úřadu vlády. Po Lubomíru Poulovi nastoupí na toto místo Radek Augustin, dosavadní místopředseda Strany práv občanů - Zemanovců. Pokračuje tak "dobývání pozic" touto v parlamentních volbách neúspěšnou partají.

"Potvrzuji nástup od zítřka," sdělil MF DNES bez dalších podrobností Radek Augustin. Premiér Rusnok po jednání vlády řekl, že Augustin opustí svou funkci ve straně SPOZ na nejbližším jednání jejího stranického grémia.

"Je na to kvalifikován," zdůvodnil Rusnok výběr Augustina. Řekl, že Augustin má zkušenosti z devíti let práce projektového manažera. "Je důležité, aby v té funkci byl vůbec někdo, kdo může pracovat. Kdo má příslušné organizační kompetence," uvedl premiér. Dosavadní šéf úřadu Poul je podle něj v dlouhodobé zdravotní neschopnosti.

Radka Augustina znám a věřím mu, řekl premiér Rusnok:

Rusnok dodal, že odchod Poula je pro něj osobně těžký, protože ho z dřívějška dobře zná. Premiér totiž radil svému předchůdci Petru Nečasovi v rámci Národní ekonomické rady vlády.

Soudkyní u EU má zůstat Pelikánová

Ministři kromě výměny šéfa Úřadu vlády rozhodovali ještě o jedné personálii. Vláda chce, aby na postu soudkyně Soudního dvora EU pokračovala Irena Pelikánová. Minulá vláda Petra Nečase na toto místo prosazovala svého ministra bez portfeje Petra Mlsnu. Jeho nominace ale skončila neúspěchem. Nová vláda tedy podpořila Pelikánovou a Mlsna zůstane v čele Legislativní rady vlády, ale už ne jako ministr.

Augustin v minulosti působil v sociálnědemokratické mládeži i v ČSSD, v roce 2010 přešel do SPOZ, jejímž byl zakládajícím členem. Stal se místopředsedou pro Moravu, vede stranickou organizaci v Olomouckém kraji.

Lidé blízcí SPOZ získávají posty

Jmenováním Augustina, i když opustí stranickou funkci, pokračuje tažení, při kterém lidé blízcí SPOZ obsazují důležité pozice, i když strana ve sněmovních volbách neuspěla (získala 4,33 %). Bývalý předseda strany Vratislav Mynář je hradním kancléřem, Jiří Rusnok, kandidát za tuto stranu v komunálních volbách 2010, premiérem.

Pro Rusnoka není Strakova akademie novým územím, právě proto, že dříve byl členeme Národní ekonomické rady vlády, kterou zřídila pravice. Augustin nyní získal vlivný post šéfa Úřadu vlády a ministři Pecina a Kohout mají - alespoň to říká předseda ČSSD Bohuslav Sobotka - vést krajské kandidátky strany ve volbách sněmovních. Pecinovu kandidaturu připustil i předseda SPOZ Zdeněk Štengl.

Pokud by se SPOZ rozhodla nasadit kromě těchto dvou tváří například ve Středočeském kraji do voleb ministryni spravedlnosti Marii Benešovou, měla by na předvolební billboardy dost známých tváří, které neprošly testem voleb - což například prezident Miloš Zeman opakovaně vytýká straně LIDEM.

Mírně paradoxně sám Augustin koncem června tvrdil, že podle jeho informací nebude ve vládě žádný člen SPOZ. "Bude to vláda Jiřího Rusnoka," dušoval se. Je pravda, že získal úřednický, nikoliv politický post. Totéž ale lze říci o Vratislavu Mynářovi, hradním kancléři, který pravidelně v médiích "ostřeluje" šéfa ČSSD Bohuslava Sobotku.

A ministrem zemědělství je Miroslav Toman, který poté, co Miloš Zeman vyhrál prezidentské volby, daroval nové hlavě státu 175 tisíc korun. Spolu s bratrem Zdeňkem, s nímž zastávají vedoucí posty ve společnosti Agrotrade, dohromady Zemanovi darovali 500 tisíc korun.

Němcová: Rusnok otevřeně lhal o vazbách na SPOZ

Dosazení Augustina zkritizovala místopředsedkyně ODS a její kandidátka na premiérku Miroslava Němcová. "Je to jasný důkaz propojení mezi vládou, prezidentem a stranou SPOZ. Zároveň se tím potvrzuje, že Jiří Rusnok otevřeně lhal, když říkal, že přestože za SPOZ kandidoval ve volbách v Praze-Vinoři, nemá se stranou vlastně nic společného. Přitom nyní dosadil na klíčový post šéfa svého úřadu exponenta této strany," uvedla.

Dodala, že prezident Miloš Zeman prohlubuje svoji snahu vytvořit si vlastní "mocenskou strukturu, která za prvé zkoncentruje moc do jeho rukou a za druhé zajistí popularitu straně SPOZ před parlamentními volbami".

Lubomír Poul, který úřad vedl před Augustinem, měl se státní správou dlouhodobější zkušenosti. Začal v ní pracovat v roce 1996 na ministerstvu průmyslu a obchodu, kde postupně zastával vysoké funkce. Na vládu přišel v roce 2010 spolu s Martinem Římanem, který se stal šéfem Nečasových poradců.

V roce 2012 se Poul stal členem dozorčí rady ČEZ, za což podle deníku Aktuálně.cz pobírá 50 tisíc měsíčně. Stejný list poukázal na to, že Poul vzhledem k pravděpodobné výši příjmů podivně rychle splácí desetimilionovou hypotéku. Poulovo jméno figurovalo mezi zatčenými v zátahu proti politikům a lobbistům, který vyústil v pád Nečasovy vlády, obviněn ale nebyl.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue