Šéf landsmanschaftu Bernd Posselt předává Karlovu cenu bavorskému premiérovi

Šéf landsmanschaftu Bernd Posselt předává Karlovu cenu bavorskému premiérovi Horstu Seehoferovi. | foto: ČTK

Na sudetském sněmu zaznělo tolik smířlivých slov k Čechům, jako nikdy

  • 171
Odsouzení Benešových dekretů jako vždy, ale ocenění postojů českého premiéra Petra Nečase, Karla Schwarzenberga i české veřejnosti jako nikdy předtím, to jsou hlavní znaky 64. Sudetoněmeckých dnů v Augsburgu. Ty se konaly ve znamení česko-bavorského usmíření, které posunulo i vnímání sudetské otázky.

K velkým Evropanům, prvnímu německému kancléři Konradu Adenauerovi a jednomu z otců sjednocené Evropy francouzskému ministru zahraničí a premiérovi Robertu Schumanovi, přirovnal na Sudetoněmeckých dnech Petra Nečase šéf krajanského sdružení a europoslanec Berd Posselt. 

Ocenil tak Nečasův projev v bavorském zemském parlamentu z počátku tohoto roku, především tu pasáž v níž oslovil sudetské Němce jako "milí krajané a bývalí spoluobčané". "To bylo dobré a správné," uvedl Posselt a dodal, že ještě větší ocenění zaslouží Nečasova nabídka k dialogu se sudetskými Němci, z něhož by měla být žádná tabu a z něhož by neměl být nikdo vyloučen. "Za vyslovuji Petru Nečasovi zvláštní dík," dodal Posselt.

Nové vztahy Prahy a Mnichova

Stejně vysoko ocenil Petra Nečase i jeho bavorský protějšek Horst Seehofer, podle kterého spolu s Nečasem "položili nový základ pro bavorsko-české vztahy a ukončili desetiletí politického mlčení mezi oběma sousedními zeměmi". Před sudetskými Němci ocitoval "omluvnou" pasáž Nečasova projevu, jež sice byla přesným citátem Česko-německé deklarace, ale veřejně, z úst českého premiéra zazněla počátkem roku před bavorským parlamentem vůbec poprvé.

Sudetští Němci tuto oblevu v česko-bavorských a česko-sudetských vztazích jednoznačně přivítali. Vyjádřili to i udělením svého nejvyššího ocenění, Karlovy ceny, bavorskému premiérovi Horstu Seehoferovi, kterým byl s Nečasem spoluarchitektem průlomu v zamrzlých vztazích mezi Mnichovem a Prahou.Dalším oceněným byl český dokumentarista David Vondráček, mimo jiné autor dokumentu "Zabíjení po česku", který přinesl nové šokující informace o vraždění Němců českými Rudými gardami po konci války.

Zeman může změnit názor

Posselt i Seehofer se ve svých projevech dotkli i české prezidentské kampaně, jejíž finále se neslo ve znamení Benešových dekretů. Ty Posselt označil za "zombie", kteří se stále vynořují a vyzval "české přátele k jejich odstranění".
Ve smířlivém tónu se Posselt vyjádřil i na adresu českého prezidenta Miloše Zemana, který nedávno nepřímo prohlásil, že 90 % sudetských Němců si za svoji kolaboraci s nacisty zasloužilo trest smrti.

"Jsme připraveni vést dialog s každým. Respektujeme každého zvoleného zástupce. Člověk může také změnit názor," dal Posselt Zemanovi ještě šanci. Jeho pohled na sudetské Němce, který prezentoval při své návštěvě Rakouska pak označil za překonaný.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video