Mapa - Ležáky

Mapa - Ležáky - Červená šipka označuje místo, kde se nacházela obec Ležáky. Nyní je tam památník. | foto: Geodézie

Sudetoněmečtí křesťané se omluvili za Ležáky

Předseda sudetoněmeckého křesťanského sdružení Ackermann-Gemeinde Franz Olbert se v Ležákách omluvil za válečné zločiny svých krajanů ve druhé světové válce. Akt pokání se uskutečnil v ležáckém památníku na místech, kde nacisté srovnali v roce 1942 původní obec se zemí a všechny dospělé obyvatele popravili. "Nikdo nedokáže vraždy a smrt vrátit zpátky. Možná jsou alespoň gesta vstřícnosti a symboly dobré vůle. Pokud je to možné, přijměte prosím naši omluvu," řekl Franz Olbert.

Omluvu vyslechlo jedenáct přímých potomků rodičů, kteří při vyhlazení Ležáků zahynuli.

Údolí, ve kterém před válečnou tragédií stálo devět vesnických stavení, bylo tiché a zalité sluncem. "Každý návrat do Ležáků je pro mne těžký a před očima stále vidím celou vesnici. Mám pocit, jako bych odtud odešla včera," plakala před památníkem Věra Lánová, jejíž otec Karel Svoboda byl za spolupráci se skupinou Silver A popraven. Přesto jako první veřejně přijala nabízenou omluvu.

"Trvalo mi dlouho, než jsem našla sílu i odvahu omluvu přijmout, ale za sebe i svou rodinu omluvu přijímám. Věřím, že kdyby tatínek žil, tak i on by podanou ruku přijal."

Setkání se uskutečnila v místech, kde někdejší osadu připomínají jen půdorysy vypálených domů a žulové náhrobky.

Při vyhlazení osady nacisté 24. června zavraždili 32 lidí a 11 odvlekli. Osadu vypálili a srovnali se zemí. Záminkou jim byla podpora partyzánů. Stejný osud potkal o 14 dní dříve Lidice na Kladensku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video