Dívka v uprchlickém tábře u města El Fašer v Súdánu (16. ledna 2012)

Dívka v uprchlickém tábře u města El Fašer v Súdánu (16. ledna 2012) | foto: Reuters

Súdánu hrozí hladomor, varuje vyslanec. Humanitární pomoc tam nesmí

  • 48
V Súdánu opět hrozí hladomor. Pokud vláda neumožní přístup humanitárním organizacím do oblastí zasažených vojenským konfliktem, postihne hlad v březnu půl milionu lidí, varuje zvláštní vyslanec USA pro Súdán Princeton Lyman. Nevládní organizace tam nemohou do oblastí Jižní Kurdufán a Modrý Nil.

Obě oblasti, které leží na horké hranici mezi Súdánem a nedávno odtrženým Jižním Súdánem, sužují boje mezi armádou a povstalci. Ti byli během občanského konfliktu na straně jihu, ale zůstávají součástí severu, přiblížila agentura AP. Přitom mnoho tamních lidí spadá etnicky k obyvatelstvu Jižního Súdánu.

Od července, kdy Jižní Súdán vyhlásil samostatnost, zemřelo při násilnostech mnoho obyvatel obou regionů, stovky tisíc uprchly z domovů. Těm, co zůstali, dochází jídlo i léky. "Situace v Súdánu se blíží humanitární katastrofě," upozornil zvláštní vyslanec USA pro Súdán Princeton Lyman.

Súdán už zažil několik hladomorů, přičemž při tom nejhorším - v roce 1998 - zemřelo 70 tisíc lidí.

Chartúm do už zmíněných oblastí nepouští nevládní humanitární organizace, jako je Světový program pro výživu či Dětský fond UNICEF, a zdůvodňuje to tím, že oblasti jsou pro ně příliš nebezpečné. Lyman vyzval Jihoafrickou republiku, která v lednu předsedá Radě bezpečnosti OSN, aby využila svého vlivu a zasáhla.

Hlavní problém je ropa

Podle amerického vyslance situaci v zemi komplikuje nefunkční vláda, dlouhotrvající etnický konflikt a zatykač Mezinárodního trestního soudu na prezidenta Umara Bašíra. Ten je podezřelý z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti spáchaných v roce 2004 v západní provincii Dárfúr.

Právě proto s ním Spojené státy nejednají a jejich diplomacie v Súdánu je tak velmi omezená, podotkla AP.

Chudý Jižní Súdán se potýká od vyhlášení nezávislosti se spoustou problémů, na jeho území vyhledalo azyl už 80 tisíc lidí z Modrého Nilu a Jižního Kurdufánu.

A napětí mezi severem a jihem po rozdělení nijak neklesá, ba naopak. Hlavní problém je ropa. Zatímco hlavní ložiska se nachází v jižní části, přes tu severní ale vedou ropovody a nachází se tam rafinerie.

Obě země se přitom nemohou dohodnout, jak si zisk z ropy rozdělí. Lyman upozornil, že boje už několikrát překročily i hranici mezi oběma zeměmi. "Myslím, že žádná země nechce zpátky do války," dodal.

Súdán (červená značka), Jižní Súdán (modrá)

Súdán (červená značka), Jižní Súdán (modrá)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video