V súdánském Dárfúru jsou téměř tři miliony uprchlíků.

V súdánském Dárfúru jsou téměř tři miliony uprchlíků. | foto: Reuters

Súdánští povstalci se dohodli s vládou, v Dárfúru by mohl zavládnout mír

  • 1
Súdánská vláda podepsala s hlavní skupinou povstalců z provincie Dárfúr dohodu, která by mohla ukončit šestiletý krvavý konflikt. Dohodu by ale mohlo zhatit stíhání súdánského prezidenta Bašíra. Během bojů v Dárfúru zemřelo podle OSN 300 tisíc lidí a téměř tři miliony musely opustit své domovy.

Katarští účastníci rozhovorů, kteří jednání mezi jednou z hlavních povstaleckých skupin Hnutí pro spravedlnost a rovnost (JEM) a zástupci súdánské vlády zprostředkovali, nešetří optimismem.

Súdánský prezident Omar Hasan BašírPodle nich se totiž znesvářené strany, které spolu bojují od roku 2003, dohodly na klíčových bodech, jako je propouštění vězňů nebo ochrana více než dvou milionů obyvatel, kteří už několik let žijí v uprchlických táborech.

"Jsem optimistický, protože obě strany chtějí ukončit tento konflikt. Doufáme, že do dvou týdnů začneme vytvářet základy pro rozhovory o příměří," prohlásil katarský předseda vlády šajch Hamad bin Džasím bin Džabr Saní. Dohodu vítá i Súdán. Velvyslanec země při OSN dohodu označil za "významný pokrok."

Dohodu by mohl zhatit zatykač na Bašíra

Západní pozorovatelé ale nadšení vyjednavačů tlumí. Upozorňují, že se jednání, která začala minulý týden v Kataru, nezúčastnili zástupci dalších povstaleckých skupin a to snahy o vyřešení konfliktu výrazně komplikuje.

KONFLIKT V DÁRFÚRU

Krvavý konflikt v Dárfúru začal v únoru 2003. Chartúm tehdy zareagoval na povstalecké hnutí zorganizováním vlastních arabských milic, takzvaných džandžaví. Ty zahájily etnické čistky černých Afričanů. Jejich výsledkem je tři sta tisíc mrtvých, další tři miliony lidí musely opustit své domovy.

Trvalé příměří v oblasti má ještě jednu výraznou překážku. Mírové snahy by totiž mohl zhatit zatykač Mezinárodního trestního soudu (ICC) na súdánského prezidenta Umara Hasana Ahmada Bašíra. Tribunál ho viní z genocidy, zločinů proti lidskosti na území provincie. Súdánští předáci obvinění svého prezidenta odmítají a trvají na tom, že ho soudu nikdy nevydají. - čtěte Haag obvinil súdánského prezidenta z genocidy

Zprávy o vydání zatykače se objevily minulou středu. Haagský soud o den později uvedl, že v případě Bašíra ještě neučinil konečné rozhodnutí. Zástupci OSN nicméně sdělili, že súdánská vláda již ví, že prezident Bašír bude během února obžalován.

Bašír je nejvýše postavenou osobou, kterou ICC od svého založení v roce 2002 obvinil. Pokud na něj bude zatykač vydán, stane se první úřadující hlavou státu, která byla obžalována.

V Dárfúru mezitím pokračují boje. Súdánská armáda, které vydatně pomáhají arabské milice, minulý týden oznámila, že po třech týdnech ostrých bojů s povstalci získala kontrolu nad strategickým městem Muhadžirija.

Šéf JEM uvedl, že jeho bojovníci opustili město dobrovolně, aby ušetřili životy místních lidí, kterým hrozily vládní vzdušné útoky. Při útocích zemřelo minimálně třicet lidí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video