Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Súdánský soud poslal na šibenici těhotnou ženu za sňatek s křesťanem

  • 165
Súdánský soud vynesl ortel smrti nad sedmadvacetiletou těhotnou ženou za to, že konvertovala ke křesťanství. Rozsudek má být vykonán dva roky poté, co porodí. Až se z porodu zotaví, dostane také sto ran bičem za cizoložství, poněvadž její sňatek s křesťanem se v rámci islámského práva neuznává.

"Dali jsme vám tři dny, abyste se (víry) zřekla, ale trváte na tom, že se k islámu nevrátíte. Odsuzuji vás k trestu smrti oběšením," sdělil ve čtvrtek soudce mladé ženě. Její právníci vzápětí prohlásili, že se odvolají k soudu vyšší instance.

Meriam Yehya Ibrahim Ishagová, která je nyní asi v osmém měsíci těhotenství, byla zatčena a obviněna z cizoložství v srpnu 2013. Stalo se tak údajně poté, co jeden z jejích příbuzných úřadům nahlásil její sňatek s jihosúdánským křesťanem.

Súdánský výklad islámského práva podle agentury Bloomberg nepovoluje manželství mezi muslimkami a nemuslimy a jejich svazek je považován za cizoložství. V únoru letošního roku soudce přidal k obvinění zločin z odpadlictví od víry. Učinil tak poté, co prohlásila, že je křesťanka a nikoliv muslimka.

Zatímco byla Súdánka ve čtvrtek u soudu v kleci, asi půl hodiny s ní hovořil islámský klerik, popsala agentura AFP. Žena poté klidně prohlásila, že je křesťanka a nikoliv odpadlice od víry.

Tresty smrti jsou v Súdánu vykonávány jen zřídka

Meriam Yehya Ibrahim Ishagová argumentuje tím, že ortodoxní křesťankou je i její matka a v této víře byla i ona sama vychována, jelikož její otec (muslim) s nimi během jejího dětství nežil.

Rozsudek kritizují ochránci lidských práv i některé západní velvyslanectví ve východoafrické zemi. Konkrétně ambasády USA, Kanady, Velké Birtánie a Nizozemska, které vyzývají Chartúm, aby respektoval právo na výběr víry.

"Skutečnost, že žena byla odsouzena k smrti za její volbu víry a k zbičování za sňatek s mužem údajně rozdílného náboženství, je děsivé a odporné," prohlásil Manar Idriss z organizace Amnesty International. Na internetových stránkách už také vznikly různé petice za mladou Súdánku, které může podepsat kdokoliv. Jsou například na stránkách Change. org nebo Thepetitionsite.com.

Zpravodaj britské BBC v Súdánu Osman Mohamed podotkl, že tresty smrti jsou v Súdánu vykonávány jen zřídka. Po odtržení převážně křesťanského Jižního Súdánu v roce 2011 vyznává v Súdánu více než 95 procent obyvatel islám. Súdán se řídí tradičním islámským právem šaría.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video