Súdánský Dárfúr se mění v peklo

  • 38
Na západě Súdánu, v chudičké oblasti Dárfúr, už déle než rok arabské milice systematicky vyhánějí původní černošské obyvatelstvo. Vraždí, vypalují vesnice, znásilňují ženy a mučí. A to všechno s tichou podporou chartúmské vlády. Na útěku se ocitl milion lidí.

Na 30 000 dalších džandžavídové - jak si milice říkají - zabili. Dva miliony příslušníků černošských kmenů těžce strádají.

Dárfúr se pro své obyvatele, kteří si nemohou být jistí svým holým životem, stává peklem na zemi. Pracovníci podpůrných agentur popisují situaci jako momentálně nejhorší humanitární katastrofu na zemi a úpěnlivě vyzývají světová společenství, aby před problémem nestrkala hlavu do písku.

Etnické čistky v "nezajímavém" Súdánu dlouho probíhaly za naprostého nezájmu světových vůdců. Teď se zdá, že se něco přece jen začíná hýbat. Ve středu totiž Chartúm separátně navštívili hned dva významní vysocí činitelé - americký ministr zahraničí Colin Powell a generální tajemník OSN Kofi Annan. Jejich cílem je pokusit se nějak zabránit dalšímu vraždění.

Powell hned zkraje pohrozil súdánskému prezidentovi Umaru Hasanovi Našírovi nespecifikovanými sankcemi Rady bezpečnosti OSN, pokud vláda neodzbrojí jí nakloněné milice a nezamezí šíření násilností. Šéf americké diplomacie označil situaci v Dárfúru za tak hrozivou, že se podle něj blíží genocidě.

"Musíme jednat teď, protože čas kvapí. Lidé umírají a počty mrtvých v příštích měsících ještě vzrostou," prohlásil Powell po příletu do Chartúmu. Také Kofi Annan se chce na vlastní oči přesvědčit, co se vlastně v Dárfúru odehrává.

Organizace spojených národů totiž čelí rostoucí kritice, že katastrofu podceňuje podobně jako před lety v případě Rwandy, kde nakonec v etnickém konfliktu zahynulo přes milion obyvatel.

Vláda v Chartúmu oficiálně tvrdí, že s milicemi nemá nic společného. Zprávy přímo z místa ji však usvědčují ze lži. "Během svého čtrnáctidenního pobytu jsem nalezla jasné důkazy, které svědčí o tom, že súdánská vláda podporuje arabské bojůvky," uvedla pro agenturu AP například vyšetřovatelka OSN, Pákistánka Ašma Džahangírová.

Vraždění sužuje Dárfúr už od loňského února. Tehdy dvě místní povstalecké organizace, Súdánské osvobozenecké hnutí a Hnutí za spravedlnost a rovnost, vyhlásily v oblasti boj chartúmské vládě, protože podle nich podporuje arabské kmeny.

Ty útočí proti černošskému obyvatelstvu, aby získaly cenné vodní zdroje a nové pastviny. Vláda poté aktivizovala milice a v podstatě jim dala svolení k masovému zabíjení.

Těžko říci, jak se situace bude vyvíjet. Projevený zájem světových mocností je jistě pozitivní, budou však muset následovat činy. Pozorovatelé soudí, že prakticky jediným řešením, které by násilí mohlo zamezit, je povolání mezinárodních sil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video