Súdánský prezident Umar Bašír

Súdánský prezident Umar Bašír | foto: AP

Súdánského prezidenta Bašíra můžeme soudit za genocidu, obrátil Haag

  • 7
Mezinárodní trestní tribunál rozhodl, že súdánský prezident Umar Bašír může být obžalován z genocidy v provincii Dárfúr. Haag dosud považoval důkazy za nedostatečné. Nyní musí soudci rozhodnout, zda genocidu připojí k dalším sedmi bodům obžaloby. Už loni vydali na Bašíra zatykač.

Pro připsání genocidy do Bašírovy obžaloby doposud podle Haagu chyběly důkazy, že se snažil vyhladit etnika Fúrů, Masalitů a Zaghávců v oblasti provincie Dárfúr. Podle OSN přitom běsnění od roku 2003 padlo za oběť nejméně 300 tisíc lidí.

Finský soudce Erkki Kourula zvrat v rozhodnutí vysvětlil tím, že pro důkazy byla stanovena příliš přísná kritéria, a rozhodl, že by soud měl zařadit genocidu zpět do Bašírova spisu. Ta by ve spisu doplnila válečné zločiny nebo zločiny proti lidskosti.

První úřadující prezident obviněný z genocidy

KONFLIKT V DÁRFÚRU

Krvavý konflikt v Dárfúru začal v únoru 2003. Chartúm tehdy zareagoval na povstalecké hnutí zorganizováním vlastních arabských milic, takzvaných džandžaví. Ty zahájily etnické čistky černých Afričanů. Jejich výsledkem je tři sta tisíc mrtvých, další tři miliony lidí musely opustit své domovy.

Zároveň by se tak Bašír stal první úřadující hlavou státu, která je souzena za genocidu. Jedno prvenství přitom súdánský vládce už má. Je prvním úřadujícím prezidentem, na kterého je vydaný zatykač, a to od loňského března. - více čtěte zde

A proč už se tedy dávno nezodpovídá v Haagu ze svého řádění? Bašír se spravedlnosti vyhýbá díky shovívavosti některých vládců, kteří ho podporují, a soud nemá žádnou páku, jak ho do Nizozemska dostat.

Bašír se tak spravedlnosti vysmívá do obličeje a od loňského března už navštívil Katar, Etiopii nebo Zimbabwe. Ochrannou ruku nad ním drží téměř celá Africká unie, která se domnívá, že soud je proti černému kontinentu zaujatý.

V Súdánu je Bašír mučedníkem

Doma udělal zatykač z Bašíra novodobého mučedníka, který statečně čelí zlu Západu. Měl ale i praktické důsledky. Vyhazov dostalo hned třináct nevládních organizací, které pomáhají uprchlíkům ve zdevastované oblasti Dárfúru. - více čtěte zde

Konflikt v Dárfúru mezi vládními silami a povstaleckými skupinami trvá od roku 2003. Podle OSN si vyžádal přes 300 tisíc mrtvých, kolem 2,5 milionu lidí muselo opustit domovy. Washington násilí nazval genocidou. Podle Bašíra v konfliktu nezemřelo víc než 10 tisíc lidí.

KDO je uMAR HASAN AHMAD BAŠÍR

- Voják z povolání Bašír se narodil 1. ledna 1944 ve vesnici Chúš Bannaga asi 150 kilometrů severně od Chartúmu. Jeho otec byl rolník. Bašír se rozhodl pro vojenské vzdělání, které získal v Súdánu a v Egyptě. Později sloužil u výsadkového vojska, kde zastával velitelské a štábní funkce.
Súdánský prezident Umar Hasan Ahmad Bašír (1. březen 2009) - Pětašedesátiletý Bašír stojí v čele Súdánu od června 1989, kdy vojenským převratem svrhl civilní vládu Sádika Mahdího. V říjnu 1993 rozpustil svoji vládnoucí vojenskou juntu a stal se civilním prezidentem. Od roku 2004 je také armádním generálem.
- Proti zemi zavedly v 90. letech rozsáhlé sankce OSN a USA kvůli podpoře mezinárodního terorismu ze strany Bašírova režimu; v Súdánu žil nejhledanější mezinárodní terorista Usáma bin Ládin. Většina sankcí byla po roce 2001 zrušena.
- Bašírovi se podařilo v lednu 2005 ukončit nejdelší občanskou válku na africkém kontinentu, když podepsal s jihosúdánskými povstalci ze Súdánské lidové osvobozenecké armády (SPLA) mírovou smlouvu (občanská válka vypukla v roce 1983 a připravila o život asi dva miliony lidí).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video