Svatební fotografie Daniela Waniho a Meriam Ishaganové, kterou zveřejnil její...

Svatební fotografie Daniela Waniho a Meriam Ishaganové, kterou zveřejnil její švagr Gabriel Wani. | foto: facebookový profil Gabriela Waniho

Súdánka odsouzená k smrti za konverzi bude propuštěna na svobodu

  • 114
Súdánka Meriam Yehya Ibrahimová odsouzená k trestu smrti za konverzi ke křesťanství bude v příštích dnech propuštěna na svobodu. Podle agentury AFP to v sobotu oznámil zástupce súdánského ministerstva zahraničí.

Nad sedmadvacetiletou Meriam Ishagovou vynesl ortel súdánský soud podle islámského práva v polovině května. Předtím dostala možnost se k islámu vrátit, což ale odmítla. Abdullah Alzareg ze súdánského ministerstva zahraničí nyní podle BBC prohlásil, že Súdán garantuje náboženskou svobodu a zavazuje se ženu chránit.

Súdánské ministerstvo zahraničí zprávu popřelo

Informaci o brzkém propuštění odsouzené křesťanky súdánský ministr zahraničí v neděli popřel.

Žádnou takovou zprávu podle svých slov nedostal ani její manžel Daniel Wani, o údajném propuštění se dozvěděl z médií.

Aktuální vývoj sledujeme v novém článku.

"Žena bude propuštěna v nejbližších dnech podle právních postupů přijatých justicí a ministerstvem spravedlnosti," sdělil činitel ministerstva zahraničí bez bližšího upřesnění agentuře AFP. Podle jednoho z advokátů bylo proti rozsudku podáno odvolání, které bylo obratem podrobeno přezkoumání. Konečné vyústění kauzy se pak zdrželo kvůli chybějícím dokumentům.

Vzhledem k těhotenství mladé Súdánky byl výkon trestu odložen o dva roky, aby se mohla starat o novorozené dítě. V úterý totiž ve vězení v Chartúmu porodila holčičku. Už od února je s ní přitom v cele i její první dítě, dvacetiměsíční syn.

Sňatek s křesťanem považuje islámské právo za smilstvo

Ishagová byla zatčena a obviněna už v srpnu 2013 z cizoložství. Stalo se tak údajně poté, co jeden z jejích příbuzných úřadům nahlásil její sňatek s jihosúdánským křesťanem. Islámské právo sňatek s křesťanem neuznává za právoplatný a považuje jej za smilstvo.

Soudce pak přidal k obvinění zločin z odpadlictví od víry. Učinil tak poté, co prohlásila, že je křesťanka a nikoliv muslimka. Súdánka byla odsouzena ke sto ranám bičem a následnému trestu smrti oběšením.

Rozsudek vyvolal ostré protesty v zahraničí. Britský premiér David Cameron jej například označil za barbarský, vyhranily se proti němu také Spojené státy či Francie. K případu se vyjádřili i čeští muslimové, které k tomu vyzval duchovní a religionista Tomáš Halík (více o jeho vzkazu se dočtete zde)

Velvyslanectví západních zemí a ochránci lidských práv rozsudek kritizovali, pod petici organizace Amnesty International žádající jeho zrušení se podepsalo na 660 tisíc lidí. Súdán však ochránce lidských práv na své území od roku 2005 nepouští.

Meriam se narodila v rodině muslimského otce. Na svou obhajobu prohlásila, že ji matka vychovala jako ortodoxní křesťanku, neboť otec s nimi údajně nežil. Súdán se řídí islámským právem šaría, kolem 95 procent jeho obyvatel vyznává islám. Zatím není jasné, zda bude chtít Ishagová po svém propuštění s rodinou z bezpečnostních důvodů emigrovat.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video