Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Súdánka odsouzená k trestu smrti za křesťanství porodila holčičku

  • 157
Súdánka odsouzená k trestu smrti za příslušnost ke křesťanství porodila ve vězení v Chartúmu holčičku. Výkon trestu bude nejméně o dva roky odložen. Případ vyvolal velkou vlnu odporu mezi křesťany na celém světě. Za změnu rozsudku se vyslovilo oficiální cestou i Česko.

Česká republika vyzvala Súdán, aby trest smrti pro těhotnou Meriam Yehya Ibrahimovou zrušil. Súdánský ministr zahraničí v Praze minulý čtvrtek přislíbil, že jeho vláda učiní vše pro to, aby žena nebyla oběšena. Proti verdiktu protestují i Spojené státy, Velká Británie a řada organizací na ochranu lidských práv.

K případu se vyjádřili i čeští muslimové, které k tomu vyzval duchovní a religionista Tomáš Halík (více o jeho dopisu čtěte zde).

"Budeme požadovat spravedlivé posouzení případu, který vrhá zlé světlo na spravedlivé islámské zákonodárství, které je neprávem obviňováno z nelidskosti. Stojíme a budeme stát na straně pravdy a spravedlnosti," odpověděli stoupenci islámu Halíkovi. Jejich dopis zveřejnila Česká biskupská konference.

Sedmadvacetiletá Meriam Yehya Ibrahim Ishagová byla zatčena a obviněna z cizoložství v srpnu 2013. Stalo se tak údajně poté, co jeden z jejích příbuzných úřadům nahlásil její sňatek s jihosúdánským křesťanem.

Súdánský výklad islámského práva podle agentury Bloomberg nepovoluje manželství mezi muslimkami a nemuslimy a jejich svazek je považován za cizoložství. V únoru letošního roku soudce přidal k obvinění zločin z odpadlictví od víry. Učinil tak poté, co prohlásila, že je křesťanka a nikoliv muslimka.

V květnu pak nad ní soud vynesl nejvyšší ortel. Na šibenici ji poslal tři dny poté, co ji dal poslední šanci se své víry zříci. Žena to však odmítla. Pokud se nic nezmění, měla by být oběšena dva roky po porodu.

Ishagová je v chartúmském vězení i se svým dvacetiměsíčním synem a nyní tedy i s novorozenou dcerou. Alespoň dle jednoho z jejích obhájců. Ti se také proti rozsudku už odvolali a argumentují tím, že verdikt odporuje súdánské ústavě z roku 2005, která zaručuje svobodu vyznání, a také mezinárodním úmluvám, k nimž se Chartúm přidal, podotkla agentura Bloomberg.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video