Lubna Husajnová se svými příznivci před soudem v súdánském Chartúmu (4. srpna 2009)

Lubna Husajnová se svými příznivci před soudem v súdánském Chartúmu (4. srpna 2009) | foto: AP

Súdánka dostala za nošení kalhot pokutu. Nezaplatila, a tak je ve vězení

  • 89
Soud v súdánské metropoli Chartúmu vynesl verdikt nad novinářkou Lubnou Husajnovou. Za nošení kalhot na veřejnosti dostala pokutu ve výši 3 800 korun. Podle islámského práva šaría jí hrozilo až 40 ran bičem. Novinářka ale nechce verdikt uznat, a tak odmítla zaplatit a jde na měsíc za mříže. Proti rozsudku se odvolá.

"Byla uznána vinnou, ale víme, že je nevinná. Dostala pokutu 500 súdánských liber (v přepočtu 3 800 korun, pozn. red.)," řekl Jásir Arman, který seděl přímo v soudní místnosti. Významný představitel Súdánského lidového osvobozeneckého hnutí považuje verdikt za protiústavní.

HUSAJNOVÁ O PODPOŘE

"Z celosvětové podpory mám radost. Není to podpora pro Lubnu Husajnovou, ale pro lidská práva a práva žen v Súdánu a všude na světě," řekla novinářka.

Soud počítal s tím, že Husajnová pokutu nepřijme, a tak navrhl i alternativni trest, měsíc vězení. Ten nakonec novinářka přijala. "Nezaplatím pokutu, raději půjdu do vězení," řekla Husajnová, která chtěla soud přesvědčit o tom, že se nechovala nemravně.

"Lubna Husejnová nechce verdikt uznat tím, že zaplatí pokutu," uvedl její právník Nabil Adíb. Novinářka byla podle svého advokáta vzápětí po rozsudku dopravena do ženské věznice v Omdurmanu, nedaleko hlavního města Chartúmu.

Husajnová se chce proti rozsudku odvolat. Je prý rozhodnutá jít s odvoláním až před Ústavní soud, aby zrušil zákon obsahující trest bičování.

"Kalhotová kauza" vyvolala velkou pozornost nejen v Súdánu, ale i za hranicemi země. Před soudní budovou se dnes sešlo asi 150 lidí, většinou žen. Protestovaly proti zneužívání islámského práva. Některé si na podporu novinářky oblékly kalhoty.

Proti demonstrujícím o chvíli později vystoupilo několik mužů v tradičním islámském oblečení a skandovali hesla proti ženám. Husajnovou nazvali prostitutkou a požadovali přísný trest, jeden z nich pak roztrhal plakát podporující novinářku.

Policie pozatýkala účastnice protestu

Proti protestujícím zasáhla policie obušky a slzným plynem. Některé z demonstrantů zbila a zakázala shromáždění fotografovat. Několik desítek účastnic protestu zatkla podobně jako při prvním stání se súdánskou novinářkou. - více čtěte zde

Lubna HusajnováHusajnová byla spolu s dalšími dvanácti ženami v kalhotách počátkem července zatčena v chartúmské restauraci kvůli "nemravnému" oblékání. Proti pravidlům islámského práva šaría uplatňovaného v súdánském hlavním městě se podle úřadů provinily právě tím, že si oblékly kalhoty.

Některé ženy přiznaly "vinu" a dostaly okamžitě deset ran. Další se ale rozhodly kontaktovat právníky. Sama Husajnová opustila misi OSN v Súdánu, pro kterou pracovala, aby se na ni nevztahovala imunita.

Husajnová před soudem argumentovala tím, že některé ze zatčených nejsou muslimky, tudíž se na ně kontroverzní zákony nevztahují. Mírová dohoda z roku 2005 mezi severem a jihem totiž stanovuje, že úřady by šaríu neměly uplatňovat na nemuslimy žijící v Chartúmu.

PŘÍZNIVCI HUSAJNOVÉ NA INTERNETU

Stránku, kde je petice na podporu Husajnové, navštívilo od začátku procesu více než devět tisíc lidí. Její stránka na Facebooku, kde komunikuje se svými fanoušky, má více než 4 700 fanoušků z celého světa.                                                                           autor: The Times

Část z potrestaných navíc pochází z převážně křesťanského a animistického jihu Súdánu, kde na rozdíl od Chartúmu islámské právo neplatí.

Kauza vyvolala mezinárodní pozornost, vyjádřily se k ní OSN i mezinárodní organizace zabývající se lidskými právy. Amnesty International například v pátečním prohlášení bičování označila za "státem posvěcené mučení".

KONTROVERZNÍ TREST

Súdánský prezident Umar Hasan Ahmad Bašír (1. březen 2009) Sporný článek 152 súdánského trestního zákoníku vstoupil v platnost v roce 1991, dva roky poté, co se do čela státu postavil generál Umar Hasan Bašír, který zahájil přeměnu Súdánu na stát s islámským právem. Zákon umožňuje potrestat až 40 ranami bičem kohokoli, kdo "spáchá nevhodný čin, čin narušující veřejnou morálku nebo nosí nevhodné oblečení".                                      autor: ČTK

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video