Vojenské vězení Guantánamo

Vojenské vězení Guantánamo | foto: Profimedia.cz

Súdánec přiznal spolupráci s al-Káidou. Je sedmým usvědčeným z Guantánama

  • 42
Súdánec Núr Usmán Muhammad, vězeň na americké základně Guantánamo, se u vojenského tribunálu přiznal, že spolupracoval s al-Káidou a poskytoval materiální pomoc teroristům. Za devět let existence věznice je teprve sedmým mužem, kterého se podařilo usvědčit z terorismu. Většina ze 780 vězňů, kteří Guantánamem prošli, nebyla nikdy ani obviněna.

Čtyřicátník Núr Usmán Muhammad se doznal, že cvičil bojovníky
al-Káidy v používání zbraní. Působil jako zástupce velitele v polovojenském táboře Khaldan v Afghánistánu. Ten nese stopy i některých únosců amerických letadel z 11. září 2001.

Muhammad byl zadržen v březnu 2002 v Pákistánu. Hrozilo mu i doživotní vězení, jeho přiznání mu ale trest zkrátí. Podle některých zdrojů bude propuštěn po dalších třech letech strávených na Guantánamu. Jednou z podmínek nižšího trestu ale je, že Muhammad bude svědčit v dalších procesech proti teroristům.

Původně ho obžaloba vinila ze spolupráce s al-Káidou na útocích a vraždách civilistů. Z přiznání, které však nebylo zveřejněno, ale bylo toto tvrzení odstraněno a Muhammad tak doznal jen materiální podporu. O výši trestu rozhodne nejméně pětičlenná porota.

Před tribunál přišel Muhammad s dlouhým prošedivělým plnovousem, popsala agentura Reuters. Jednání naslouchal ve vysoce zabezpečené soudní síni. Vzhledem k tomu, že neumí číst, stvrdil své přiznání otiskem prstu poté, co mu jeho právníci vysvětlili detaily.

Guantánamo

Jen pár usvědčených vězňů a uzavření v nedohlednu

Súdánec je teprve šestým vězněm, kterého se vojenskému tribunálu povedlo usvědčit. Gitmo, jak věznici přezdívají ve Spojených státech, přitom existuje už od ledna roku 2002. Tehdy ji založil prezident George W. Bush, aby v ní administrativa držela a vyslýchala zahraniční zajatce podezřelé z vazeb na al-Káidu a Tálibán.

Jednoho vězně, Tanzance Ahmeda Ghailaniho, odsoudil k doživotí federální soud v New Yorku. Jako vůbec první zajatec z Guantánama stanul před civilním tribunálem. Stalo se tak na návrh vlády postavit podezřelé z věznice na Kubě před civilní soudy.

Věznice guantánamo na Kubě - Tábor Delta (30. března 2010)

Věznice Guantánamo. Na snímku je takzvaný Tábor VI., kde bylo k 23. říjnu 2010 sedmdesát vězňů.

Za dobu existence v celách Guantánama pobývalo téměř 800 vězňů, nyní jich zůstává 172. Muži, kteří už zařízení opustili, putovali většinou do věznic v jiných zemích nebo byli propuštěni. Se zbytkem si ale Spojené státy neví rady. Asi padesátku vězňů nelze postavit před soud, ale zároveň jsou příliš nebezpeční, aby byli propuštěni. Jiné by zase administrativa Baracka Obamy ráda propustila, ale další země se do jejich přijetí nehrnou.

Současný americký prezident Barack Obama v předvolební kampani věznici na Guantánamu kritizoval a v roce 2009 po vstupu do Bílého domu slíbil, že zařízení do roka uzavře. Slib ale nedokázal splnit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video