Vojáci Jižního Súdánu nacvičují na vyhlášení nezávislosti. (6. července 2011)

Vojáci Jižního Súdánu nacvičují na vyhlášení nezávislosti. (6. července 2011) | foto: AP

Súdán se rozdělil. Nejmladší stát světa chce internetovou doménu SS

  • 121
Pasy, měna, známky, hymna, internetová doména. Na všechny tyto formality je třeba myslet při vzniku nového státu. Své o tom ví i v Jižním Súdánu, který se 9. července formálně odtrhl od Chartúmu a stal se nejmladším státem světa. Tisíce lidí oslavují v ulicích nového státu nezávislost.

Jedním z nezbytných státních znaků je hymna, upozorňuje server BBC News, který seznam některých státních záležitostí sestavil. Vláda Jižního Súdánu v kampani pod heslem Věříme v demokracii vyzvala všechny, aby se ji pokusili složit.

Vítěznou skladbu složili studenti a učitelé z univerzity v Džubě. Optimistická píseň vyjadřuje víru v Boha, oslavu konce desetiletí útlaku a vzpomínku na mučedníky, kteří na oltář svobody položili život. Do všech koutů země se rozjeli zpěváci, kteří měli za úkol hymnu do 9. července všechny naučit.

Cesta k nezávislosti

Odtržení Jižního Súdánu je výsledkem mírové dohody, která před šesti lety ukončila nejdelší občanskou válku v Africe (trvala od roku 1983). Nezávislost v lednovém referendu stvrdilo 98,83 procent obyvatel. Dosud největší africká země Súdán přijde o čtvrtinu území a asi tři čtvrtiny zásob ropy. Největším státem černého kontinentu se stane Alžírsko. Rozdělení provázejí násilnosti, na sklonku května sever a jih bojovaly o sporný region Abyei. V Chartúmu je vyhlášení nezávislosti vnímáno jako ponížení a vzpruha pro další separatisty, například ty v Jižním Kurdufánu. Přesto Chartúm v pátek jako vůbec první na světě Jižní Súdán uznal. Na klid v novém státě bude dohlížet mírová mise OSN o síle 7 000 vojáků a 900 příslušníků mezinárodní policie.

Během uplynulých týdnů do země také dorazily zásilky šestibarevné vlajky – bývalého emblému Súdánské lidové osvobozenecké armády (SPLA) – vyrobené v Číně. Vláda jednu z nich chce v sobotu vztyčit i na vrcholcích pohoří Imatong.

Dalším problémem jsou peníze. Ještě chvíli potrvá, než bude zavedena do oběhu jihosúdánská libra, protože design mincí a bankovek ještě nebyl dokončen. Peníze jsou ideálním prostorem k oslavě národních hrdinů a výbor pro novou měnu na nich chce mít prvního vůdce SPLA Johna Garanga. Lidé by ale prý raději chtěli na platidlech historické a kulturní symboly.

Čekání na mezinárodní uznání

Až Jižní Súdán uzná mezinárodní společenství, statistický odbor OSN oficiálně zaznamená jeho název a Mezinárodní organizace pro standardizaci (ISO) mu přidělí kódy. Dvoupísmenný kód se stane internetovou doménou státu, zatímco třípísmenný kód se objeví na pasech a bude definovat měnu státu na mezinárodních trzích.

Ve hře je jen několik možností začínajících písmenem "s". "Chtěli bychom, aby naše doména byla '.ss' jako 'South Sudan', ale lidé nám říkají, že 'SS' má v Evropě spojitost s nacisty," řekl jihosúdánský činitel Stephen Lugga. "Ale stejně jsme o to požádali," dodal. Podle odborníků ale tato doména pravděpodobně schválena nebude.

Na známky Jižního Súdánu si budou muset filatelisté ještě počkat. Na jejich návrzích se zjevně ještě nezačalo pracovat. Stát navíc musí čekat, až se stane plnoprávným členem OSN. Teprve pak může prostřednictvím světového poštovního svazu UPA začít organizovat vlastní poštovní služby. Do té doby budou dopisy chodit přes severního souseda.

Hlavní město ve tvaru nosorožce nebude

Přechodná vláda v posledních měsících zvažovala návrhy na přemístění hlavního města a dokonce plánovala postavit metropoli ve tvaru nosorožce. Hlavním městem ale bude dál Džuba. Město na březích Bílého Nilu zatím nemá nejzákladnější infrastrukturu včetně spolehlivé dodávky elektřiny, vody či odpadního systému.

Malí chlapci v Džubě se skrývají před deštěm. Město se chystá na vyhlášení...
Veteráni války za osvobození se chystají slavit vyhlášení nezávislosti Jižního...
Jedno z navrhovaných měst bude mít tvar nosorožce.

Sportovci Jižního Súdánu zatím musí trénovat v hodně skromných podmínkách. Je tu ale naděje, že se zúčastní už olympijských her v Londýně v roce 2012. Vláda doufá, že sport by mohl pomoct smazat hluboké rozpory, které panují mezi jednotlivými kmeny a etniky.

První zápasy se plánují proti sousedům nového státu – basketbalový mač proti Ugandě a fotbalový proti Keni. Jakékoli zápasy proti Súdánu ale s ohledem na přetrvávající politické napětí budou muset zatím počkat.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue