Svatební fotografie Daniela Waniho a Meriam Ishaganové, kterou zveřejnil její...

Svatební fotografie Daniela Waniho a Meriam Ishaganové, kterou zveřejnil její švagr Gabriel Wani. | foto: facebookový profil Gabriela Waniho

Súdán popřel, že by šla křesťanka na svobodu. Rozhodne to soud

  • 59
Súdánský ministr zahraničí neví o tom, že by úřady plánovaly v příštích dnech propustit Meriam Ishagovou. Žádnou takovou zprávu nedostal ani její manžel. O brzkém propuštění křesťanky, kterou Súdán odsoudil k trestu smrti, informovala v sobotu agentura AFP s odvoláním na zástupce súdánské diplomacie.

Mluvčí ministerstva v neděli prohlásil, že mu nejsou známy žádné plány na propuštění 27leté Meriam Ishagové. Zdůraznil, že z vězení se může dostat pouze, pokud uspěje s odvoláním před soudem.

"Nekontaktoval mě nikdo ze Súdánu, ani žádný prostředník. Súdánská vláda je možná v kontaktu se zahraničím, ale mně o tom nikdo nic neřekl," uvedl manžel odsouzené ženy Daniel Wani zpravodaji britské BBC. O údajném plánu na brzké propuštění se Wani dozvěděl z médií.

Informaci o brzkém propuštění odsouzené Súdánky přinesla v sobotu agentura AFP, která se odvolávala na "zástupce ministerstva zahraničí". Otiskla ji BBC i CNN, převzala ji i ČTK, z jejíhož servisu se zpráva dostala i do českých médií. Objevila se i ve zpravodajství iDNES.cz (původní zprávu najdete zde).

Nad Ishagovou vynesl ortel místní soud podle islámského práva v polovině května. Předtím dostala možnost se vrátit k islámu, což ale odmítla.

Kvůli jejímu těhotenství byl výkon trestu oběšením odložen o dva roky, aby se mohla starat o novorozené dítě. V úterý porodila ve vězení holčičku. Při porodu prý byla spoutána řetězy (více se dočtete zde).

Petici za propuštění čerstvé matky podepsalo 660 tisíc lidí

Meriam se narodila v rodině muslimského otce. Na svou obhajobu prohlásila, že ji matka vychovala jako ortodoxní křesťanku, neboť otec s nimi údajně nežil. Zatčena byla již v srpnu 2013 za smilstvo, protože islámské právo neuznává její sňatek s křesťanem za právoplatný. Letos v únoru připojil soud obvinění z odpadlictví od víry. Od února je s ní v cele i její první dítě - dvacetiměsíční syn jménem Martin.

Ten podle jeho otce pobyt za mřížemi špatně snáší, jiná možnost však podle islámského práva neexistuje. "Nelegitimní sňatek nemůže vést k oficiálně uznaným potomkům. To znamená, že můj syn Martin a novorozené nemluvně už mi nepatří," vysvětlil Daniel Wani v rozhovoru pro CNN.

Velvyslanectví západních zemí a ochránci lidských práv rozsudek nad Ishagovou kritizovali. Naposledy britský premiér David Cameron vyzval súdánské úřady k zrušení rozsudku, který označil za barbarský. Předtím se proti rozsudku postavily rozhodně také USA a Francie.

Pod petici organizace Amnesty International žádající jeho zrušení se podepsalo na 660 tisíc lidí. Súdán ochránce lidských práv na své území od roku 2005 nepouští. Súdán se řídí islámským právem šaría, kolem 95 procent jeho obyvatel vyznává islám.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video