Gillian Gibbonsová

Gillian Gibbonsová | foto: Reuters

Súdán bude soudit Britku za plyšového Mohameda

  • 126
Britská učitelka Gillian Gibbonsová se bude před súdánským soudem zodpovídat z urážky islámu. Provinila se tím, že nechala děti ze své třídy pojmenovat plyšového medvídka Mohamed, čímž prý urazila Proroka. Hrozí jí bičování, vězení nebo pokuta.

"Prokuratura v Chartúmu dokončila vyšetřování a obvinila Britku Gillian Gibbonsovou podle paragrafu 125 trestního zákona," citovala súdánská agentura SUNA zdroj z ministerstva spravedlnosti.

Případ půjde k soudu ve čtvrtek a Gibbonsová, 54letá učitelka z Liverpoolu, se bude kromě urážky náboženství zodpovídat i z podněcování nenávisti a pohrdání vírou. Může dostat půl roku za mřížemi, 40 ran bičem anebo vyváznout s pokutou.

Případ vzbudil rozhořčení v Británii, kde se za propuštění zasazuje i ministerský předseda Gordon Brown. Ministr zahraničí si kvůli kauze zavolal súdánského velvyslance. Gibbonsové se zastali i současní a bývalí kolegové - jednala prý bezelstně.

Co se vlastně stalo
Učitelka nechala v rámci školního projektu své žáky, aby zvolili pro plyšového medvídka jméno, které mají nejraději. Děti přišly s několika návrhy a pak se hlasovalo. Zatímco například Hasan dostal jen tři hlasy, Mohamed dvacet. V Súdánu jde o běžně užívané jméno.

Školu Unity High School, kde Gibbonsová učí, řídí výbor zástupců nejdůležitějších křesťanských církví v zemi. Mezi žáky jsou kromě křesťanů i muslimové - a právě jejich rodiče si na Gibbonsovou stěžovali ministerstvu školství. Britka skončila v cele.

Dnes k ní pustili tři zástupce britské ambasády a také kolegu ze školy. "Mohu potvrdit, že jsme s paní Gibbonsovou mluvili. Řekla nám, že s ní zacházejí dobře," sdělil agentuře Reuters britský konzul Russell Phillips. "Zůstáváme v kontaktu se súdánskými úřady," dodal. Nic dalšího ale říct nechtěl.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video