Sucho zastavilo plavbu na Labi

Panující vedra, která sužují prakticky celou Evropu, snížila hladinu vody v Labi natolik, že byl zastaven pravidelný lodní provoz mezi Ústím nad Labem a Magdeburkem. Dispečer lodního provozu Československé plavby labské Petr Procházka řekl, že pro nízkou hladinu Labe neplují lodě v úseku Ústí nad Labem - Děčín již od úterý.
Tropická vedra budou Českou republiku trápit ještě dnes. Meteorologové však slibují, že odpoledne začnou rozpálená města pomalu chladnout.

Hladina Labe na střekovském zdymadle v Ústí nad Labem klesla podle vodočtu na pouhých 135 centimetrů. Ještě ve středu měla přitom 150 centimetrů.

Podle pracovníků střekovského zdymadla se má dnešních 135 centimetrů udržet a lodě tedy nepoplují ani v pátek.

Studená západní fronta, která by se měla nad naši republiku dostat dnes odpoledne, by však měla podle meteorologů počasí u nás radikálně změnit.

Odpoledne začne foukat vítr a místy bude i pršet. Na některých místech České republiky by měly padat dokonce i kroupy.

O tom, zda bude ohrožen teplotní rekord z roku 1790, kdy v pražském Klementinu naměřili 32,5 stupně Celsia, meteorologové nemluví.

Zato ve středu však padal jeden rekord za druhým a to nejen v České republice

Česko: rekordy padaly jeden za druhým
Praha, Brno, Plzeň, Hradec Králové, to všechno jsou místa, kde ve středu nebývalá vlna veder strhla teplotní rekordy. Ve tři hodiny odpoledne v Praze padl sto devětatřicet let starý rekord naměřený roku 1861 v Klementinu. V Praze bylo čtyřiatřicet stupňů Celsia, takže dosavadní rekord byl překonán téměř o dva stupně. Také Brno se dočkalo nového rekordu. Teplota tam vystoupala až na hodnotu šestatřicet stupňů Celsia, čímž byl překonán rekord z roku 1970. Shodnou teplotu naměřili také meteorologové v Plzni-Bolevci. V Plzni to stačilo na překonání dva roky starého rekordu. Na Královéhradecku se teplota odpoledne blížila pětatřiceti stupňům - rekord z roku 1970 byl o čtyři nižší.

Předpověď na další týden
V týdnu od 26. června do
2. července bude zpočátku oblačno a místy přeháňky, ojediněle bouřky. Postupně většinou polojasno a srážky jen ojediněle. Noční teploty zpočátku 13 až sedm st. C, později
15 až 10 st. C. Denní teploty zpočátku 16 až 21 st. C, později 20 až 25 stupňů Celsia.

Německo: začaly předčasné žně
Nový červnový teplotní rekord 38,5 stupně Celsia naměřila ve středu odpoledne v Gutebornu na východě Německa místní meteorologická stanice. Dosavadní nejvyšší červnová teplota v Německu byla naměřena v roce 1947 ve Frankfurtu nad Mohanem - 38,2 stupně Celsia.

Na východě Německa byly v úterý dokonce na mnoha místech zahájeny nouzové předčasné žně.

Polsko: středeční rekord už teploty nepřekonají
V Polsku meteorologové neočekávají, že by maximální teploty ve stínu vystoupaly nad 37 stupňů Celsia.

Neměl by tak být překonán nový historický rekord ze středy, kdy teploměry v městečku
Sĺubice na polsko-německé hranici naměřily 36,7 stupně Celsia.

Na celém území Polska platí kvůli vysokým teplotám přes den zákaz provozu nákladních automobilů nad 12 tun, které vyjížděním kolejí do rozehřátého asfaltu ničí silnice.

Horko výrazně zpomalilo provoz na polských železnicích. Kvůli kolejím zohýbaným teplem nesměly vlaky ve středu na některých tratích překročit 50 kilometrů v hodině.

Slovensko: v Tatrách napadl sníh
Počasí na sousedním Slovensku už letos předvedlo bohatý rejstřík svérázných rekordů.

Zatímco v uplynulých měsících se rtuť teploměru šplhala k rekordním teplotám, minulý týden přinesl tak ostrý zlom, že v neděli na vrcholky Tater dokonce napadl nový sníh.

Ministerstvo zemědělství odhaduje, že extrémní sucho v posledních měsících způsobilo škody za 11,2 miliardy korun a že úroda by se měla snížit o 50 až 60 procent, což povede hlavně k dovozu obilí.

Rakousko: teplota má vystoupat až na sedmatřicet stupňů
Naši jižní sousedé mají za sebou nejteplejší jaro za posledních 200 let.

Už ve středu rtuť teploměrů vyšplhala až na 35 stupňů Celsia a čtvrtek ma být podle meteorologů ještě o dva stupně teplejší.

Zemědělci budou mít kvůli nedostatku srážek značně nižší úrodu než v minulých letech. Největší škody způsobilo horké počasí na východě Rakouska.

Velká Británie: teploty radikálně klesly
Britové budou už zřejmě jen vzpomínat na vlnu tropických veder, která zasáhla ostrovy v uplynulých dnech.

Teploty citelně poklesly. Ještě nedávno blankytně modrou oblohu pokryla obvyklá ocelová mračna a podle meteorologů to zase „vypadá na déšť“.

Británie zažila největší vedra o uplynulém víkendu a v pondělí, kdy rtuť teploměru ukázala 32 stupňů Celsia, nejvyšší červnovou teplotu za uplynulých 24 let.

Podle vědců by ostrované měli vzít zavděk aspoň těmi několika dny horka - v příštích 100 letech se prý bude v Británii ochlazovat.

Francie: vedra už jsou za námi
Poslední záchvěv teplého letního počasí si mohli Francouzi vychutnat ve středu. 

Čtvrtek už je ve Francii ve znamení mraků a chladného větru, který slibuje místy déšť a maximální teploty kolem 25 stupňů.

Teplotní rekordy byly překonány ve středu na východě Francie v Metách, Nancy, Štrasburku a Mylhúzách. V Metách meteorologové například naměřili v pondělí 32,2 stupně Celsia (poslední rekord pro tento den 30,2 stupně v roce 1954). Ještě větší rozdíl byl zaznamenán ve Štrasburku, kde v pondělí teploměr ukázal 33 stupňů, zatímco při posledním rekordu roku 1994 to bylo pouhých 29,9 stupně.

Belgie: žena zemřela na dehydrataci
Čtyřiatřicetistupňová vedra panující od neděle v Belgii stála jeden lidský život. V úterý upadla před svým domem v Lubbeeku ve střední Belgii ze zatím neznámé příčiny devětatřicetiletá žena. Nedokázala se sama zvednout ani přivolat pomoc a zůstala ležet několik hodin na žhavém slunci. Podle lékařů zemřela na dehydrataci.

V belgické provincii Henegavsko poblíž města Tournai se při vysokých teplotách nadzvedly na dálnici A-16 pláty spojující betonové silniční bloky. Někde vznikly až půlmetrové trhliny.

Podél řeky Labe povede nová cyklistická stezka. Lodníci přerušili plavbu na Labi, protože je kvůli suchu v korytu řeky málo vody, 22. června 2000 Labe odkrylo své břehy, lodě na naší největší řece zůstávají nevyužity, 22. června 2000 Také v Děčíně byla říční plavba úplně zastavena. Labe zde zcela odkrylo pilíře železničního mostu, 22. června 2000


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue