Radovan Suchánek ještě jako právní poradce poslanců ČSSD (na snímku vlevo)

Radovan Suchánek ještě jako právní poradce poslanců ČSSD (na snímku vlevo) | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Budoucí ústavní soudce sháněl pro Škromacha informace na kolegyni

  • 161
Radovan Suchánek ještě jako právník a poradce senátora ČSSD Zdeňka Škromacha sháněl na jeho žádost materiály proti Kateřině Šimáčkové, kandidátce na soudkyni Ústavního soudu. Nyní ho Ústavním soudcem zvolili samotného. Ke shánění informací se přiznal, Škromach tvrdí, že pouze ověřoval názory kandidátů.

Je to dramatická volba: senátoři schvalují prezidentovy adepty na posty soudců Ústavního soudu. Je odmítnut Miloslav Výborný, naopak prochází Pavel Rychetský, Ludvík David a Kateřina Šimáčková.

Proti poslední jmenované přitom před její volbou letos v červnu začaly v Senátu kolovat materiály, které ji mohly poškodit: jednalo se o některé její staré výroky či text ze studentského časopisu, kde se prý Šimáčková neuctivě vyjádřila o parlamentu.

"Byly to materiály naprosto jednostranné. Rozhodně vznikl dojem, že mají za cíl ji poškodit ve volbě," říká senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová. Podle jejího názoru se jednalo o texty vytržené z kontextu, texty starší, a v případě studentského časopisu šlo dokonce o omyl: studenti se za něj omluvili.

Pouze plnil požadavek

"Šířilo se to mezi senátory ČSSD a nevědělo se, odkud vítr vane. Vědělo se ale, že to jde od Zdeňka Škromacha," popisuje Wagnerová. Skutečně, materiály shromáždil Škromachův poradce, právník Radovan Suchánek. Ten to přiznal minulý týden, kdy se v Senátu rozhodovalo o tom, že on sám se stane ústavním soudcem (více o schválení jeho nominace čtěte zde).

"Mohu potvrdit, že i do našeho klubu ty materiály došly. A bylo to součástí kritických hlasů proti němu. Tedy že to nebylo fér," říká senátor za KDU-ČSL Stanislav Juránek. Přestože se někteří senátoři o podivnou kampaň proti Šimáčkové zajímali, nakonec Suchánka většina z nich podpořila a zvolila. "Vysvětloval to, ale pro mne to dost uspokojivě vysvětleno nebylo," říká Juránek.

"On mi to vysvětlil tak, že dostal v tomto smyslu požadavek a že ho plnil," řekla Wagnerová.

Suchánek žádost MF DNES o vyjádření odmítl. "Nebudu se vyjadřovat," řekl jen. Zdeněk Škromach v pondělí informaci Wagnerové potvrdil, svého poradce skutečně zaúkoloval. "Požádal jsem ho, aby z veřejných zdrojů vyhledal, jak se jednotliví kandidáti na Ústavní soud staví k církevním restitucím. Nepovažuji to za nějaké sbírání kompromitujících materiálů, jednalo se o informace z veřejných zdrojů. Nebyla to jeho vlastní iniciativa," vysvětloval Škromach.

Schválila ho většina senátorů

Suchánek byl v Senátu zvolen většinou 38 hlasů ze 65. Přitom proti němu zaznívaly i další kritické hlasy: je příliš mladý (ze současných soudců nejmladší) a je pouhý advokátní koncipient. V historii Ústavního soudu se dosud nestalo, aby se soudcem stal koncipient.

Suchánkovi mohla pomoci politická kariéra v ČSSD, kde působil jako právní expert a Škromachův poradce. Zdeněk Škromach měl navíc výborné vztahy s prezidentem, který kandidáty na soudce navrhuje. Za Suchánka se ovšem postavili i další senátoři ČSSD, kteří mají ve sboru dohromady většinu. Předseda senátorů ČSSD Petr Vícha uvedl, že za Suchánkem není žádné charakterové či morální pochybení.

"Asi to kolegové senátoři podcenili. Klub ČSSD s ním má zkušenosti jako s člověkem, který pro ně pracoval. A on je velmi snaživý. Věřím, že zkušenosti s ním mohly být i dobré," uvažuje Wagnerová. Šimáčková svého budoucího kolegu komentovat vůbec nechce, šéf Ústavního soudu Pavel Rychetský o případu neví.

"Nevěděl jsem a nevím o tom," říká. "To, že pan prezident navrhuje pana Suchánka, jsem se dozvěděl po návratu z dovolené," dodal Rychetský, který kandidáty na ústavní soudce zpravidla s prezidentem konzultuje.

Suchánek je sice už schválený Senátem, ale ústavním soudcem se ještě nestal. Musí jej totiž jmenovat prezident a musí složit slib. Teprve pak se stane soudcem Ústavního soudu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video