Poslanec Pavel Suchánek

Poslanec Pavel Suchánek | foto: MF DNES

Hájím pravicové myšlenky ODS, říká bojovník za anonymní akcie Suchánek

  • 361
Poslanec ODS Pavel Suchánek má nový nápad, jak oddálit schválení vládního zákona, který má výrazně omezit anonymní akcie. Na úterním jednání klubu ODS bude prosazovat, aby se o zákonu ještě nehlasovalo, vrátil se do výborů a ty jeho pozměňovací návrh zachovávající anonymní akcie upravily podle představy premiéra Petra Nečase.

"Nejsem rebel, já jen hájím myšlenky ODS, kterou jsem zakládal. Je třeba říkat lidem, že jsou v ní i tací, kteří ji zakládali a pravicové myšlenky ctí," řekl iDNES.cz bojovník za anonymní akcie Suchánek.

Nečas po návratu z dovolené označil Suchánkův návrh, aby anonymní akcie nesměly mít jen ty firmy, které se ucházejí o veřejné zakázky, za nedostatečný. Přiřadil k nim navíc ty, které dostávají dotace od státu, jako jsou podle Nečase třeba firmy vlastnící solární elektrárny, a působící v regulovaných odvětvích.

Anonymní akcie a o co vládě jde

Jedná se o akcie na doručitele (říká se jim také na majitele) které existují vedle akcií na jméno. Pokud nejsou akcie na doručitele zaknihovány, majitel není nikde zapsán a nejde ho dohledat, jde o anonymní akcie. Tato praxe je často kritizována právě kvůli neprůhlednosti firem. Akcie tak mohou tajně vlastnit například politici.
Vládní návrh předpokládá, že firmy budou muset zapsat anonymní akcie do centrálního depozitáře, nebo je uložit v listinné podobě u bank. Pokud by to neudělaly, cenné papíry na doručitele by se změnily na akcie na jméno.

"Tam považuji za naprosto nezbytné, aby byla jasná a transparentní vlastnická struktura," prohlásil v ČT premiér a předseda ODS Nečas. (více zde)

Původní vládní návrh předpokládá, že firmy budou muset zapsat anonymní akcie do centrálního depozitáře, nebo je uložit v listinné podobě u bank. Pokud by to neudělaly, cenné papíry na doručitele by se změnily na akcie na jméno. A právě proti tomu vytáhl Suchánek s podporou části klubu ODS.

Tak ten můj návrh upravme, jak chce premiér Nečas, říká teď Suchánek

"Když to řeknu upřímně, tak se mi zdá, že začínáme dělat politiku podle toho, jaká je veřejná poptávka, a to je špatně. Pro nové firmy mi nevadí, když bude zákaz akcií na doručitele, ale ty stávající bych nechal fungovat tak, jak jsou, jinak je to retroaktivita jak blázen," diví se Suchánek. Je podle něj zbytečné omezovat 60 procent akciových společností na trhu a nutit je dělat kroky, které jsou podle něj zbytečné, pokud nepřicházejí do styku s penězi státu a neucházejí se o veřejné zakázky.

"Pokud by můj návrh měl šanci projít se změnou, že by se to týkalo i firem, které čerpají peníze nebo jsou v regulovaných odvětvích, tak by neměl být problém vrátit celý ten zákon do druhého čtení a přidat to k tomu pozměňovacímu návrhu," sdělil iDNES.cz Suchánek. Byl by rád, kdyby v klubu ODS převážil názor, který by dal za pravdu jemu i Nečasovi a zákon se ještě předělával tak, aby ostatní akciové společnosti nezatěžoval.

Pokud se na tom ODS nedohodne, nedá se podle Suchánka nic dělat, ale pro původní vládní návrh hlasovat nebude. Nevěří tomu, že by se občanští demokraté v klubu dohodli na tom, že jde o takzvané "dvouhvězdičkové hlasování", kde se nesmějí odchýlit.

Suchánek a jeho spojenci ale před hlasováním o novele zákona o opatřeních ke zvýšení transparentnosti akciových společností hrají se slabšími kartami než zastánci razantnějšího postupu proti anonymním akciím. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka už totiž potvrdil, že jeho strana je připravena podpořit původní vládní verzi. Sociální demokraté by tak nahradili hlasy nespokojenců v ODS s vládním návrhem, poslanců Pavla Suchánka, Borise Šťastného a dalších, kteří by se k nim chtěli připojit. Takové řešení ale může vyvolat další "zlou krev v ODS".

Klaus: Opravdu tudy cesta nevede

Do sporu v ODS se o víkendu při návštěvě světového šampionátu v biatlonu vmísil i končící prezident a zakladatel občanských demokratů Václav Klaus. "Nejsem zrovna člověk, který by byl v tomhle nějak hluboce osobně i jako ekonom zainteresován. Trošku se mi zdá, že je to zbytečná věc, aby se to dělalo. Ale, že bych kvůli tomu držel hladovku, to ne," řekl podle ČTK Klaus. Nemyslí si, že by zrušení anonymních akcií mělo vést k potlačení korupce v zemi.

"To jsou hříčky. Opravdu tudy cesta nevede. Korupce bohužel je fenomén, který lidstvo provází 2 000 let. Ukazuje se, že každý takovýhle zdánlivě rafinovaně vymyšlený krok se obrací většinou proti těm, kteří ho vymýšlejí a organizují, protože ta druhá strana se umí velmi rychle přeměnit a udělat něco, aby to bylo všechno úplně jinak. Takže já myslím, že tudy ta cesta nevede," tvrdí Klaus.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video