Nádrž Theewaterskloof u Kapského města. (23.5. 2017) | foto: Profimedia.cz

Na Kapské Město udeřilo sucho. Zbývá jen desetina zásob pitné vody

  • 209
Nejhorší sucho za posledních sto třináct let postihlo Západní Kapsko a přinutilo tamní úřady i obyvatele k úsporným opatřením. Z obvyklých zásob pitné vody pro druhé největší jihoafrické město zbývá méně než deset procent, některé vodní nádrže jsou již zcela vyschlé. Starostka metropole vyzvala k hledání způsobů, jak čelit důsledkům klimatických změn.

Téměř čtyři miliony obyvatel Kapského Města si nyní musí zvykat na omezení vyplývající z nedostatku pitné vody. Správa města vyhlásila „úsporná opatření čtvrtého stupně“, což v praxi znamená, že by se měl každý obyvatel vejít do limitu sta litrů vody denně.

„Nyní spotřebováváme 666 milionů litrů vody denně. Cíl je 600 milionů litrů. Mrzí nás, že neplníme naše cíle. Víme, že je prostor na zlepšení u mnoha lidí, kteří zatím nechápou, jak vážná situace je,“ stojí v prohlášení k občanům.

30.května 2017 v 11:30, příspěvek archivován: 01.června 2017 v 16:01

DROUGHT CRISIS WARNING: Dam levels are at 9,7%! #ThinkWaterCT & use below 100 litres per person, per day. https://t.co/lmhYmDT7oH https://t.co/AZFyOr4l3p

Úsporný program by měl zastavit propad zásob vody, pro obyvatele to ovšem znamená snížení komfortu. „Ve sprše i u umyvadla máme kbelíky. Špinavou vodou pak splachujeme záchody,“ popsala stanici CNN tamní obyvatelka Suzanne Buckleyová první dopady sucha na každodenní život.

Limit přitom zahrnuje například sprchování, splachování, čištění zubů, mytí nádobí nebo praní. Největší podíl však připadá na sprchu a splachování.

Kathy Bassová z Kapského Města se tak doma řídí jednoduchou poučkou: „Nad žlutým jen rukou máchni, co je hnědé, to hned spláchni“. Dodržováním rýmované zásady ušetří při každém „nesplýchnutí“ zhruba deset litrů vody.

(Pro srovnání: průměrná spotřeba vody v Praze je 108 litrů na obyvatele za den, v některých krajích je však spotřeba i pod 80 litry.)

Šetřit se snaží i hotely, které zavírají bazény a nabádají návštěvníky, aby šetřili vodou například tak, že vypnou kohoutek, když si čistí zuby.

Rostoucí populace i klimatické změny

Ani šetření vodou však nemusí rozpálené zemi pomoci. Jihoafrická republika je třicátá nejsušší země světa a situaci zhoršuje i rostoucí počet obyvatel a globální oteplování. „Klimatické změny jsou realitou. My už se nemůžeme spoléhat jen na to, že dešťová voda zaplní naše nádrže. Musíme hledat alternativní zdroje, jako je odsolování či podzemní vodonosné vrstvy,“ varovala starostka Kapského Města Patricia de Lille.

Region, ve kterém Kapské Město leží, zažívá každoročně období dešťů v zimních měsících mezi červnem a zářím. Místní by tak nyní mělo dělit jen několik týdnů od dešťů, které by jim ulevily. Předpovědi však nejsou zrovna optimistické. Silné lijáky jsou poslední roky méně časté.

Na stále větší sucha má vliv také jev El Niňo. Vysušování území a přeměna na pouště – takzvaná desertifikace – je patrná zejména na klesajících hladinách nádrží v provincii Západní Kapsko. Nádrž Theewaterskloof, která je hlavním zdrojem vody v provincii, je na 13,7 procentech své kapacity. Sucha tak nebudou jen krátkodobou nepříjemností, ale dlouhodobým problémem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video