Americká ministryně zahraničí večeří s disidentkou Su Ťij. (1. prosince 2011)

Americká ministryně zahraničí večeří s disidentkou Su Ťij. (1. prosince 2011) | foto: AP

Su Ťij večeřela s Clintonovou, plakáty ale vítaly běloruského premiéra

  • 75
Hillary Clintonová při první návštěvě šéfa americké diplomacie v Barmě po 56 letech zatlačila u představitelů země na reformy a pak povečeřela se svým vzorem - disidentkou Su Ťij. V novinách i ulicích však historickou návštěvu zastínil přílet běloruského premiéra.

Noha amerického ministra zahraničí naposledy vkročila na barmskou půdu v roce 1955, kdy zemi navštívil John Foster Dulles, a tak měl mít přílet Hillary Clintonové punc historického okamžiku. Jenže ten jí vyfoukl nečekaný "vetřelec" - běloruský premiér Michail Mjasnikovič.

Zatímco Clintonovou vítala na letištní ploše v metropoli Nepjitu jen nepočetná družina v čele s náměstkem ministra zahraničí, pro vyslance autokrata Alexandra Lukašenka s chotí Barmánci vystrojili dva obří billboardy se zdravicemi.

Prezident požádal o pomoc při přechodu k civilní vládě

Místo nadšených davů mávajících vlajkami na Clintonovou čekalo jen pár znuděných policistů a lepší uvítání jí nepřichystal ani státní tisk. Z titulní strany hlásné trouby režimu, deníku New Light of Myanmar, se usmíval běloruský politik, zatímco nicotný článek o návštěvě Clintonové se krčil na straně dvě.

Clintonová se potkala s několika členy vlády a prezidentovi Thein Seinovi řekla, že je v zemi, protože Washington povzbudily reformy civilní vlády. "Spojené státy jsou připravené jít s vámi po cestě reforem, pokud půjdete správným směrem," podotkla Clintonová a předala prezidentovi dopis od Baracka Obamy.

O čem Clintonová v Barmě jednala

Clintonová zmínila v Barmě ožehavá témata. Vyzvala Barmu k propuštění všech zbylých politických vězňů, ukončení bojů s etnickými menšinami a zdůraznila i nutnost ukončení vojenských styků se Severní Koreou. Oplátkou nabídla, že Washington zváží vyslání velvyslance do země. (Od roku 1990 USA kvůli represím vojenské junty zastupoval jen chargé d´affaires.) Země si také slíbily, že prodiskutují vyzvednutí ostatků amerických vojáků, kteří na takzvané Burma road padli za druhé světové války.

Zdroj: BBC

Podle zákulisních informací Thein Sein při pětačtyřicetiminutovém rozhovoru požádal Clintonovou o pomoc při přechodu od vojenské k plně civilní vládě. Pak už se Clintonová přesunula do Rangúnu a prohlédla si zdejší historický skvost - Švedagonskou pagodu.

Clintonová poprvé potkala Su Ťij

Pro mnohé ale přišlo vyvrcholení návštěvy až večer, když Clintonová vyměnila tyrkysový kostým za sněhobílý a pozvala do rezidence amerického diplomata držitelku Nobelovy ceny míru Do Aun Schan Su Ťij, kterou režim patnáct let držel v domácím vězení.

Dvě výrazné ženy světové politiky spolu neformálně povečeřely a Clintonová měla poprvé po několika telefonátech možnost tváří v tvář hovořit s osobností, kterou často zmiňovala jako svůj vzor a zdroj inspirace. Předala také Su Ťij dopis od šéfa Bílého domu.

Historická návštěva vyvrcholila v pátek, kdy se Clintonová s Lady, jak se Su Ťij v Barmě říká, setkala při formálním jednání. Přestože se podle ČTK Su Ťij staví proti zrušení sankcí vůči režimu, vyjádřila důvěru ve skutečnost, že se země vydala na cestu k demokracii.

Je ale podle ní zapotřebí spolupráce vlády, opozice i "našich přátel ve Spojených státech a na celém světě", aby země z nastoupené cesty nesešla. Na rozdíl od bezvýznamné návštěvy běloruského ministerského předsedy může být příjezd Clintonové jednou hodnocen jako milník v barmských dějinách.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video