Barmská disidentka Do Aun Schan Su Ťij v roce 1996

Barmská disidentka Do Aun Schan Su Ťij v roce 1996 | foto: Profimedia.cz

Su Ťij soudíte podle zrušeného zákona, řekli obhájci na závěr procesu

  • 1
Soud s barmskou disidentkou Su Ťij se chýlí ke konci. Právníci před tribunálem v rangúnské věznici Insein přečetli závěrečné řeči. Obhajoba argumentovala, že je obvinění proti Su Ťij z porušení domácího vězení vykonstruované podle zákona, který už v Barmě čtvrt století neplatí. Disidentce hrozí až pět let vězení.

Soud s držitelkou Nobelovy ceny míru, který měl původně trvat jen pár dní, se už táhne déle než dva měsíce. Su Ťij před tribunálem čelí obvinění, že porušila podmínky domácího vězení, když do její vily bez pozvání připlaval Američan John Yettaw a strávil tam dva dny. - o návštěvě tajemného Američana si přečtěte zde

Ostře sledovaný proces, ke kterému byli dnes teprve potřetí připuštěni zahraniční diplomaté, se zřejmě nachýlil k závěru. Obhajoba i prokurátoři podle BBC přednesli v přísně střežené věznici závěrečné řeči.

Verdikt ale nesmí podle právníků padnout ve stejný den jako se čtou závěrečné řeči, a tak se očekává v nejbližších dnech.

Zákon už 25 let neplatí

Při jednom z posledních přelíčení argumentovali právníci Su Ťij tím, že je obvinění vykonstruované na základě části ústavy, která už více než 25 let neplatí. Porušení podmínek domácího vězení se podle nich Su Ťij v žádné případě nedopustila.

Obhájci navíc chtějí část viny svést na strážce Su Ťij, protože dovolili, aby do její vily bez vědomí disidentky nepozorovaně pronikl cizí muž. Nejznámější disidentka světa už v domácím vězení strávila 14 z posledních dvaceti let.

Barmská televize vysílala záběry ze schůzky Su Ťij s velvyslanci Ruska, Singapuru a Thajska

Barmská televize vysílala záběry ze schůzky Su Ťij s velvyslanci Ruska, Singapuru a Thajska.

"Jsme optimističtí, protože jsou naše argumenty založené na solidních právních základech," řekl hlavní právník Su Ťij Win. "Právo je na naší straně, ale nevíme, zda jsou na naší straně soudci," dodal Win s tím, že závěrečné argumenty obhajoby čítaly 23 stran.

Žalobci dnes zopakovali, že je Su Ťij za návštěvu Američana zodpovědná. Podle pozorovatelů prý tribunál nakonec jejich argumenty vyslyší a pošle disidentku na pět let za mříže. Barmský vojenský režim si totiž nepřeje, aby Su Ťij kandidovala ve volbách, které se v zemi uskuteční příští rok.

Přimluvil se Pan Ki-mun i Clintonová

Tomu nasvědčuje i průběh soudu. Obhajoba mohla za dva měsíce do soudní místnosti v nejstřeženější barmské věznici předvolat dva svědky, zatímco obžaloba chtěla, aby proti Su Ťij svědčilo 23 lidí. V soudní místnosti jich nakonec promluvilo 14. - více si přečtěte zde

Generál barmské junty Than Šwei (vlevo) s generálním tajemníkem OSN (3.7.2009)

Generál barmské junty Than Šwei (vlevo) s generálním tajemníkem OSN (3.7.2009)

Na režim zvyšuje tlak i mezinárodní společenství. O setkání se Su Ťij usiloval tento měsíc šéf OSN Pan Ki-mun. Generálové ho ale k disidentce nepustili s odůvodněním, že s ní právě probíhá soud. - o návštěvě šéfa OSN si přečtěte zde

Šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová zase při své návštěvě Thajska naznačila, že zlepšení vztahů s Barmou je možné, ale junta nejdříve musí propustit Su Ťij, respektovat lidská práva a zajistit příští rok svobodné volby. Barmská státní média její prohlášení okamžitě označila za vměšování.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video