Barmská disidentka Do Aun Schan Su Ťij (4. listopadu 2009)

Barmská disidentka Do Aun Schan Su Ťij (4. listopadu 2009) | foto: AP

Su Ťij požádala o schůzku šéfa barmské junty, mluví se o jejím propuštění

Barmská disidentka Do Aun Schan Su Ťij poslala vůdci vojenské vlády Than Šweiovi dopis, ve kterém ho žádá o schůzku a spolupráci. Oba se naposledy potkali před šesti lety, a tak pozorovatelé usuzují na oteplování vztahů. Junta nedávno dokonce naznačila, že by Su Ťij mohla pustit z domácího vězení.

"Chtěla bych vás se vší vážností požádat o dovolení setkat se s vámi, abychom si mohli promluvit o spolupráci se Státní radou pro mír a rozvoj v zájmu země," napsala držitelka Nobelovy ceny míru v dopisu, který sepsala minulou středu.

Su Ťij v dopisu žádá také o povolení setkat se se třemi předními představiteli své strany Národní liga pro demokracii, kteří jsou stejně jako ona v domácím vězení. Disidentka by také ráda ve svém domě uspořádala plenární zasedání vedení strany ještě před setkáním s nejvyšším představitelem vojenského režimu.

USA nabízejí lepší vztahy za propuštění vězňů

Barmská disidentka Do Aun Schan Su Ťij (4. listopadu 2009)Adresátem listu nebyl nikdo jiný než vůdce vojenské vlády Than Šwei, který zmíněné radě předsedá. Generál číslo jedna, který v rukou třímá veškerou moc v zemi, se s čtyřiašedesátiletou disidentkou viděl naposledy v roce 2003 před jejím zatčením.

O setkání v uplynulých letech by si vůdkyně opozice, která strávila čtrnáct z posledních dvaceti let v domácím vězení, mohla nechat jen zdát. Teď je ale situace jiná. Minulý měsíc byla v zemi nejvyšší americká delegace za posledních 14 let a Su Ťij mohla výjimečně opustit svoji domácí celu. - více čtěte zde

Novou strategii, která předpokládá dialog přímo s vůdci vojenské vlády, Obama podpořil i v sobotu. Při projevu v Japonsku nabídl Barmě lepší vztahy s Washingtonem za podmínky, že přistoupí k demokratickým reformám a propustí politické vězně včetně Su Ťij. - o projevu více čtěte zde

Su Ťij bychom mohli i pustit, otočil režim

Indicií, že se v zemi něco děje, je ale víc a přicházejí i zevnitř vojenské pevnosti jménem Barma. Minulý měsíc se Su Ťij setkala s jedním ze členů místního kabinetu. Setkání následovalo po její zářijové nabídce, že pomůže juntě v její snaze o zrušení mezinárodních sankcí.

PROPUŠTĚNí?

"Existuje plán na propuštění Su Ťij v nejbližší budoucnosti, aby mohla organizovat svoji stranu," řekl Min Lwin z ministerstva zahraničí.

Tradiční chlad mezi juntou, která svírá zemi už od roku 1962, a opozicí narušila i zpráva z ministerstva zahraničí. "Existuje plán na propuštění Su Ťij v nejbližší budoucnosti, aby mohla organizovat svoji stranu," naznačil minulý měsíc bez dalších podrobností Min Lwin z ministerstva zahraničí.

I když ale indicie naznačují brzké propuštění nejznámější disidentky světa, realita zatím zůstává stále stejná. Soud vyměřil Su Ťij v srpnu další, tentokrát osmnáctiměsíční trest domácího vězení, který ji elegantně vyšachoval z voleb, které se v zemi uskuteční příští rok. Za mřížemi je i dalších dva tisíce vězňů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video