Barmská disidentka Do Aun Schan Su Ťij

Barmská disidentka Do Aun Schan Su Ťij | foto: Profimedia.cz

Su Ťij chystá spanilou jízdu Barmou, otestuje vládu i svoji svobodu

  • 21
Barmská disidentka Aun Schan Su Ťij oznámila, že se poprvé od propuštění na svobodu vydá mimo Rangún a osloví lidi na venkově. Turné prověří nejen kabinet, který se holedbá svojí cestou k demokracii, ale také její křehkou svobodu. Konvoj se Su Ťij před osmi lety napadl za hranicemi Rangúnu gang podporovaný vládou.

Nejznámější disidentka světa podle barmských exilových webů naznačila, že sérii veřejných vystoupení zahájí v následujících dvou měsících. Přesné datum začátku odvážného turné zatím nezaznělo a jasno o něm zřejmě nemá ani sama Su Ťij.

"Nyní se snažím co nejrychleji dokončit své úkoly v Rangúnu," prohlásila šestašedesátiletá disidentka s tím, že pak bez okolků vyrazí na barmský venkov. Kromě data zůstává obestřené nejasnostmi i to, kam se držitelka Nobelovy ceny míru vydá a proč se vlastně k výletu odhodlala.

Cesty Su Ťij vláda zatím vždy překazila

Podle zdroje exilového barmského webu Mizzima povedou její kroky i přes region Irrawaddy, který před třemi lety fatálně poničil cyklon Nargis. Její blízký přítel Win Ťin zase britskému listu The Times naznačil, že spanilá jízda vyvrcholí shromážděním v někdejší metropoli Barmy Mandalaj.

Su Ťij po propuštění

Disidentka Aun Schan Su Ťij se po svém listopadovém propuštění nepustila do ostré kritiky junty, vyčkává a spíše se snaží mobilizovat NLD. Vládní struktury ji nechávají v rámci možností volně dýchat a v tisku zazněla ostrá kritika na její adresu pouze jednou. Její veřejná vystoupení však vždy kontroluje několik tajných policistů. Su Ťij se schází se zahraničními novináři i diplomaty. Se světem je ve spojení prostřednictvím moderních technologií. "Probouzím se s ranními zprávami. Hodně čtu a starám se o domácnost," popsala své bytí na svobodě žena, která strávila 15 z posledních 22 let uvězněná.

Příznivci Su Ťij výlet vítají. Série projevů může ukonejšit nedočkavce, kteří od jejího propuštění očekávali rychlejší změny a kritizují její politickou partaj Národní ligu pro demokracii (NLD) za malý důraz v politice. Turné jí zároveň umožní mluvit s lidmi přímo a ne jen prostřednictvím exilových stanic, které vysílají do Barmy.

Po prověření toho, jak vážně to vláda myslí s její svobodou, dychtila nahlas i exilová média. Jenže všichni zároveň dobře vědí, že nad celým plánem visí obavy o bezpečnost Lady, jak v Barmě Su Ťij často přezdívají. A důvod k obavám dává i nedávná historie.

Výlety Su Ťij mimo Rangún se snažili mocichtiví generálové vždy všemožně zhatit a podle Mizzimy byla její kolona nejméně sedmkrát napadená útočníky, které skrytě podporovala vojenská junta. Dosud nejhorší incident se odehrál před osmi lety, když byla Su Ťij na své poslední cestě za hranicemi Rangúnu.

Při události, která do barmské historie vstoupila pod označením masakr v Depayinu, napadly 30. května 2003 rozlícené hordy dobře vyzbrojených vládních stoupenců kolonu Su Ťij a zabily nejméně 70 jejích příznivců. Lady tehdy vyvázla bez zranění, ale junta ji zatkla a věznila až do loňského listopadu.

Dilema pro barmský kabinet

Za masakr nepadly nikdy žádné tresty a vyšetřování případu, kteří mnozí označují za pokus o atentát na Su Ťij, vyšuměl do ztracena. Stín obav padá na cestu Su Ťij i teď, a tak NLD požaduje od vlády bezpečnostní záruky, že se krveprolití nebude opakovat.

Uvnitř barmského režimu

Reportáže a rozhovory z Barmy

Win Ťin se obává, že nadšení strhne tisíce příznivců Su Ťij a hrozí střety s vládními jednotkami. Vláda už ale podle něj nepřímo bezpečnostní záruky přislíbila. "Přes cizí země máme náznaky, že je barmská vláda připravená bezpečnost zajistit, takže si myslíme, že je správný čas," uvedl pro The Times.

Ve chvíli, kdy udělá Su Ťij první krok za rangúnská humna, postaví vládu před těžké rozhodnutí. Pokud se jí totiž něco přihodí, bude se kabinetu jen těžko obhajovat mantra o cestě k demokracii. Úspěšné brázdění Barmy s tisíci příznivců v ulicích ale může vážně rozkývat židli, na které loutkový kabinet sedí.

Barma sice po zmanipulovaných volbách oficiálně po 49 letech zrušila vojenskou vládu, po 22 letech ustavila parlament a generála vystřídal v čele země prezident. Jenže ve skutečnosti třímají moc pevně v rukou dále lidé spjatí s armádou a nešvary z dob junty svírají zemí dál.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video